Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Altax: Wodne produkty szybkoschnące do ochrony drewna

Co zrobić, kiedy płot prosi się o pomalowanie, meble ogrodowe straszą swoim wyglądem, a my, zamiast wielu godzin z pędzlem w ręku, wolelibyśmy spędzić je raczej przy grillu z rodziną? Odpowiedź: sięgnąć po wodne produkty szybkoschnące.

Użycie większości środków ochronno-dekoracyjnych pociąga za sobą konieczność zarezerwowania kilku dni na prace w ogrodzie. Podkład, schnięcie, malowanie, znowu schnięcie i na koniec druga warstwa. I ten przykry zapach rozpuszczalnika.

Dlatego warto poszukać na sklepowej półce produktów szybkoschnących do stosowania na zewnątrz, przygotowanych na bazie wody. Pozwalają one na pomalowanie altanki, płotu czy elewacji w krótkim czasie - wystarczy dwugodzinna przerwa między nakładaniem kolejnych warstw. Oznacza to, że prace można wykonać w 1 dzień - mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Produkty wodne nie ustępują swoją skutecznością i wytrzymałością środkom na bazie rozpuszczalnika, a szybkie schnięcie i niedrażniący zapach z pewnością podkreślają ich przewagę.

Zobacz także: Drewniane meble ogrodowe

Odnawiamy taras i meble ogrodowe


Taras w większym stopniu niż meble ogrodowe jest narażony na wysokie i niskie temperatury, na wilgoć i ataki szkodników. Po sezonie meble ogrodowe schowamy, a taras przykryje najpierw warstwa jesiennych liści, a potem śnieg. Dlatego niedopuszczalne jest układanie desek w stanie surowym, bez impregnatu.
Do ochrony drewna polecamy olej do tarasów, który wnika głęboko. Jego nakładanie jest proste - można zastosować pędzel albo specjalny aplikator, który równomiernie rozprowadzi produkt. Z kolei w przypadku mebli ogrodowych olej przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom naturalnego piękna drewna, ponieważ podkreśla rysunek słojów.

Meble ogrodowe Drewniany taras
Drewnaine meble ogrodowe (fot. Altax). Drewniany taras (fot. Altax).

Drewno pod ochroną

Nie zapominajmy też o konserwacji drewna. Taras i meble ogrodowe powinniśmy przygotować do aplikacji produktów ochronno-dekoracyjnych, a potem regularnie czyścić. Z biegiem lat, pod wpływem słońca, drewno ciemnieje. Warto poszukać środka czyszczącego, który z jednej strony usunie brud, tłuszcz i szare przebarwienia, zaś z drugiej usunie mech, pleśń, glony oraz rozjaśni i ożywi drewno.

źródło Altax


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Twoja strona ogrodu