Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Altax: Wodne produkty szybkoschnące do ochrony drewna

Co zrobić, kiedy płot prosi się o pomalowanie, meble ogrodowe straszą swoim wyglądem, a my, zamiast wielu godzin z pędzlem w ręku, wolelibyśmy spędzić je raczej przy grillu z rodziną? Odpowiedź: sięgnąć po wodne produkty szybkoschnące.

Użycie większości środków ochronno-dekoracyjnych pociąga za sobą konieczność zarezerwowania kilku dni na prace w ogrodzie. Podkład, schnięcie, malowanie, znowu schnięcie i na koniec druga warstwa. I ten przykry zapach rozpuszczalnika.

Dlatego warto poszukać na sklepowej półce produktów szybkoschnących do stosowania na zewnątrz, przygotowanych na bazie wody. Pozwalają one na pomalowanie altanki, płotu czy elewacji w krótkim czasie - wystarczy dwugodzinna przerwa między nakładaniem kolejnych warstw. Oznacza to, że prace można wykonać w 1 dzień - mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Produkty wodne nie ustępują swoją skutecznością i wytrzymałością środkom na bazie rozpuszczalnika, a szybkie schnięcie i niedrażniący zapach z pewnością podkreślają ich przewagę.

Zobacz także: Drewniane meble ogrodowe

Odnawiamy taras i meble ogrodowe

Taras w większym stopniu niż meble ogrodowe jest narażony na wysokie i niskie temperatury, na wilgoć i ataki szkodników. Po sezonie meble ogrodowe schowamy, a taras przykryje najpierw warstwa jesiennych liści, a potem śnieg. Dlatego niedopuszczalne jest układanie desek w stanie surowym, bez impregnatu.
Do ochrony drewna polecamy olej do tarasów, który wnika głęboko. Jego nakładanie jest proste - można zastosować pędzel albo specjalny aplikator, który równomiernie rozprowadzi produkt. Z kolei w przypadku mebli ogrodowych olej przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom naturalnego piękna drewna, ponieważ podkreśla rysunek słojów.

Meble ogrodowe Drewniany taras
Drewnaine meble ogrodowe (fot. Altax). Drewniany taras (fot. Altax).

Drewno pod ochroną

Nie zapominajmy też o konserwacji drewna. Taras i meble ogrodowe powinniśmy przygotować do aplikacji produktów ochronno-dekoracyjnych, a potem regularnie czyścić. Z biegiem lat, pod wpływem słońca, drewno ciemnieje. Warto poszukać środka czyszczącego, który z jednej strony usunie brud, tłuszcz i szare przebarwienia, zaś z drugiej usunie mech, pleśń, glony oraz rozjaśni i ożywi drewno.

źródło Altax


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Twoja strona ogrodu