Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
5
Okazje

ESKK: Projektowanie ogrodu - zrób to sam!

Polacy coraz chętniej projektują przydomowe ogrody - zarówno małe skrawki zieleni, jak i większe przestrzenie. Moda na wypoczynek w pomysłowo zaaranżowanym ogrodzie trwa na dobre. Jak wynika z danych ESKK, tylko w ciągu ostatnich 10 lat zainteresowanie szkoleniami z projektowania zieleni wzrosło aż trzykrotnie.

 

Jeszcze do niedawna ogród był dla Polaków miejscem do uprawy warzyw, ziół i dostępnych na rodzimym rynku kwiatów. Obecnie ta tendencja się zmienia - modne stały się kąciki wypoczynkowe, w których zachowane są równe proporcje między roślinnością a elementami architektonicznymi. Współczesny ogród bez względu na rozmiar i położenie ma pełnić funkcję „zielonego pokoju”: użytecznego i dopasowanego do stylu życia właścicieli. Ogromny wybór materiałów, narzędzi oraz najróżniejszych odmian roślin zachęca coraz więcej ludzi do podjęcia próby stworzenia planu ogrodu na własną rękę.

Jak wynika z danych ESKK, jeszcze przed dekadą zainteresowanie samodzielnym aranżowaniem zieleni było w Polsce raczej znikome. W zamian za to, rodacy chętnie korzystali ze szkoleń ogrodniczych, których program koncentrował się na uprawie warzyw i sadownictwie. Teraz widać zupełnie odwrotną sytuację. - Obecnie kursy projektowania i zakładania ogrodów znajdują się w czołówce najpopularniejszych materiałów edukacyjnych, pozostawiając daleko w tyle tradycyjne podejście do ogrodnictwa – wyjaśnia Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły nauczania na odległość, proponującej m.in. kursy projektowania i zakładania ogrodów.

Ogród

Ogród w miejskiej przestrzeni

Prezentowane na międzynarodowych targach i wystawach rozwiązania ogrodnicze pokazują, że modny ogród nie wymaga dużego zaangażowania i codziennej pielęgnacji. Współczesne trendy są często dostosowane do trybu życia zapracowanych mieszkańców dużych miast. Oznacza to, że popularność ponownie zyskują rodzime gatunki roślin, które nie wymagają intensywnej opieki, a także elementy drobnej architektury: kompozycje kwiatowe umieszczone w ozdobnych donicach, stylowe meble, nawierzchnia oraz oświetlenie.

Zmienia się również obraz tradycyjnego ogrodnika: ze starszej osoby pracującej przy uprawie roślin, na człowieka młodego, który relaksuje się przy planowaniu zieleni. W dodatku, jak wynika z danych ESKK, to kobiety są liderkami w projektowaniu krajobrazu. - Aranżacja ogrodów w Polsce to wciąż domeną pań - aż 76 proc. szkoleń trafia właśnie do nich. Nieco większym zainteresowaniem od projektowania zieleni cieszy się wśród mężczyzn nauka metod odpowiedniego sadzenia i pielęgnacji roślin – 37 proc. panów doszkala się z tej dziedziny­ – mówi Magdalena Szajbe z ESKK.

Wraz z zainteresowaniem ogrodnictwem rośnie także świadomość ochrony środowiska wśród właścicieli działek. Zieleń zaprojektowana zgodnie z tzw. stylem ekologicznym jest zbliżona do naturalnego ekosystemu i nie jest czasochłonna ani droga w utrzymaniu. Zwolennicy tego rozwiązania rezygnują ze stosowania środków chemicznych w ogrodzie, na rzecz własnych kompostowników i ochronnych preparatów roślinnych, a także wykorzystują materiały z odzysku do wykonania m.in. ścieżek czy obrzeży rabat.

W jaki sposób przystąpić do projektowania ogrodu? Krótki poradnik ESKK

 • Ustalenie funkcji ogrodu

  Projektowanie należy rozpocząć od rozmowy z domownikami: jakie funkcje powinien pełnić ogród, np. ma być miejscem do wypoczynku, powinien mieć rodzinny charakter (dużo wolnej przestrzeni bezpiecznej dla dzieci i zwierząt) czy będzie się w nim znajdowała przestrzeń do uprawiania warzyw, ziół i owoców itd.
 • Technika wykonania projektu ogrodu

  Do wykonania projektu ogrodu najwygodniejsze jest wykorzystanie programów komputerowych, np.: Wymarzony ogród 3.0, Garden Composer 3D PLUS, Virtual Garden. Innym rozwiązaniem jest nakreślenie projektu na papierze milimetrowym, gdzie jeden centymetr na planie odpowiada metrowi w terenie.
 • Jakie elementy zaznaczyć na planie jako pierwsze?

  Na projekcie należy zaznaczyć granice ogrodu, dom, inne budynki gospodarcze, nierówności terenu oraz średnice drzew oraz krzewów, które zamierzamy zostawić. Jeżeli chcemy posadzić drzewa albo krzewy, ważne jest naniesienie na plan siatki instalacji podziemnej.
 • Funkcjonalność ogrodu – wyznaczanie stref

  Bardzo istotne podczas planowania przestrzeni jest wyznaczenie stref pełniących odpowiednie funkcje w ogrodzie, tj.: rekreacyjna (kącik odpoczynkowy), rodzinna (miejsce do zabawy dla dzieci), gospodarcza (zielnik, warzywnik), reprezentatywna (miejsce tuż przy wejściu do domu). Projektując strefy warto wziąć pod uwagę miejsca godne wyeksponowania lub przeciwnie – te, które lepiej zasłonić.
 • Elementy architektury ogrodowej

  Następnie należy dobrać elementy architektury ogrodowej, tj.: ścieżki, murki, oczka wodne, pergole, altany, ogrodzenia, siatki ozdobne, donice, meble ogrodowe. Przy ustalaniu miejsca na poszczególne obiekty, powinniśmy się kierować warunkami technicznymi, np. oczko wodne musi być w bliskiej odległości od domu ze względu na konieczność podłączenia do prądu pomp wodnych, itd.
 • Złudzenie optyczne w ogrodzie

  Gdy posiadamy niewielki ogródek warto zastosować motyw złudzenia optycznego do powiększenia terenu (użycie luster, sadzenie roślin odpowiedniej wielkości oraz barwy).
 • Kolejność planowania roślin

  Na samym końcu powinniśmy się zająć planowaniem roślinności: najpierw należy zaznaczyć drzewa i większe krzewy oraz uwzględnić cień, który będzie wokół nich panował. Na samym końcu wybieramy gatunki i kompozycje mniejszych roślin.

Źródło: ESKK

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu