Logo
Logo
11
Okazje

Cykl przyrodniczy ICH MIASTO

Już niedługo w Warszawie będziemy mogli wziąć udział w cyklu imprez poświęconym przyrodzie – ICH MIASTO zacznie się już 18 czerwca! To pierwszy tak duży projekt stworzony we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy i promujący przyrodę warszawskich parków. Będą się na niego składać: spacery, wycieczki rowerowe, poranne słuchanie ptaków, współpraca ze szkołami, konkurs i wystawa fotograficzna, materiały video, a na koniec Wielka Niespodzianka!

 

Warszawa jest nie tylko naszym domem, to także #ichmiasto!

Co roku w stolicy można obserwować przeszło dwieście gatunków ptaków, tysiące owadów, roślin i grzybów! Każdy kawałek ziemi tętni dzikim życiem. W parkach, na zielonych podwórkach, a nawet pomiędzy płytami chodnikowymi toczą się fascynujące historie.

Jako grupa naukowców, przyrodników i aktywistów ekologicznych chcemy opowiadać o szczególnej, często niedocenianej i niedostrzeganej przyrodzie miasta. Z zamiłowania do tutejszych zwierząt, owadów i roślin powstał edukacyjny cykl ICH MIASTO, który realizujemy z warszawskim Zarządem Zieleni.

Wielkie otwarcie

Inauguracyjny spacer odbędzie się już 18 czerwca w Parku Pole Mokotowskie. 3 opowieści o mieście poprowadzą Stanisław Łubieński – pisarz, przyrodnik i rowerzysta; Igor Siedlecki – biolog, ekolog i pasjonat mrówek oraz Hania Michoń – edukatorka, pasjonatka chwastów i leśniczka. Na każdy nasz spacer wstęp będzie bezpłatny, ale na ten dodatkowo nie trzeba się zapisywać.

Cykl 30 spacerów!

Zapraszamy na bezpłatny cykl ICH MIASTO, czyli na 30 spacerów, wśród których oprowadzimy Was po warszawskich parkach (m.in. po Polu Mokotowskim, Parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego, Ogrodzie Saskim i wielu innych), zrobimy rowerowy objazd, nad najciekawsze zakątki Wisły (rowery zapewnia miasto) oraz wsłuchamy się w poranne trele i śpiewy naszych ptasich sąsiadów.

Nasze spotkania o przyrodniczych galaktykach miasta podzieliliśmy na pięć tematów.

  • Rowerem nad Wisłę – wycieczki rowerowe brzegiem Wisły, najcenniejszego skarbu warszawskiej przyrody, czyli trochę ruchu i zanurzenie w zieloności nadrzecznych łęgów; (4 wycieczki na różnych odcinkach rzeki z wypadami do pobliskich parków).

  • Dzikie Życie – spróbujmy spojrzeć na miasto oczami żyjących tu organizmów. Czym są ulice, jeśli nie wąwozami wśród skał budynków? Place to jakby pustynne równiny, pocięte skwerami – życiodajnymi oazami. Opowieść o naszych sąsiadach: roślinach, grzybach, zwierzętach, a także organizmach żyjących w wodzie i glebie, dla których Warszawa jest domem; (cykl 8 spacerów).

  • Warszawskie skowronki – zielona psychoterapia i recepta na udany dzień. Gwarantujemy, że poranny kontakt z przyrodą działa lepiej na nasze zdrowie niż wszystkie suplementy diety. Ranek to także czas niespodziewanych spotkań ze zwierzętami; (4 spacery w różnych częściach miasta).

  • Poznaj Park – to cykl nie tylko przyrodniczy. Opowiemy też o historii parków, założeniach urbanistycznych i jak parki zmieniały się na przestrzeni lat. Przekonaj się, że natura to nie tylko dalekie puszcze i bezludzia, fascynujący, dziki świat, o którym nie miałeś pojęcia jest tuż obok, parę kroków od domu. W koronie jednego, starego drzewa żyją tysiące organizmów. Przyroda jest wszędzie, my nauczymy cię ją dostrzegać i podziwiać; (10 spacerów w 10 parkach).

  • Człowiek i przyroda, czyli miasto jako miejsce spotkania natury i cywilizacji – jakie organizmy nauczyły się tu żyć i dlaczego „betonowa pustynia” może być dla nich prawdziwym azylem. Opowiemy w jaki sposób zasiedlają nowe tereny i jakie cechy umożliwiają im taką kolonizację; (cykl 4 spacerów).

Finałem cyklu ICH MIASTO będzie wystawa fotograficzna na ogrodzeniu Parku Dreszera, prezentująca zwycięskie prace w letnim konkursie fotografii przyrody Warszawy – ICH MIASTO. Chcemy żeby mieszkanki i mieszkańcy Warszawy aktywnie włączyli się w poznawanie miejskiej przyrody.

Róbcie zdjęcia, wrzucajcie w media społecznościowe z oznaczeniem #ichmiasto i pokazujcie jak bogata i piękna jest przyroda naszej stolicy!


Kontakt: spacery@dzikaochota.pl
https://www.facebook.com/akademiadzikiejochoty/

2019-06-13
Tekst: Akademia Dzikiej Ochoty, zdjęcia w tekście: Henryk Niestrój, Stanisław Łubieński, zdjęcie główne: Stanisław Łubieński

 
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu