Logo
Logo
1
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Czym kierować się przy doborze środków ochrony roślin?

Pytanie czytelnika: Rozpoczęłam w tym roku moją przygodę z ogrodnictwem i niestety zupełnie sobie nie radzę z rozwiązywaniem problemów. Bezskutecznie walczę ze szkodnikami i chorobami, bo zupełnie nie wiem, jak sobie z nimi poradzić. Potrzebuję uniwersalnych, ale skutecznych preparatów!

Środki ochrony roślin są czasem niezbędne, jeśli chcemy utrzymać nasze uprawy. Pojawieniu się problemów (chorób i szkodników) sprzyjają złe warunki (źle dobrane stanowisko, podłoże, zagęszczenie, osłabienie w wyniku nawożenia lub jego braku), dlatego też pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemu powinno być znalezienie jego przyczyny. Czasem jest to właśnie niewłaściwa uprawa!

Im lepsze warunki i pielęgnację zapewnimy naszym roślinom, tym rzadziej będą chorować i będą mniej podatne na atak szkodników. Profilaktyka to najlepszy sposób, by cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami i trzymać problemy z dala od ogrodu. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Odpowiednie preparaty do ochrony

Czasem, nawet w najlepiej pielęgnowanym ogrodzie, pojawiają się problemy, które są wręcz niemożliwe do zwalczenia w sposób ekologiczny. Gdy preparaty z czosnku, grapefruita, mydła potasowego i gnojówki roślinne przestają przynosić rezultaty, czas wyciągnąć ciężkie działa - t.j. chemiczne środki ochrony roślin (ś.o.r.). Choć są przez niektórych ostro krytykowane, czasem są niezbędne, jeśli chcemy utrzymać nasze uprawy.

Sięgamy po nie tylko w ostateczności i stosujemy zgodnie z etykietą - instrukcją stosowania, w której zawarte są wszystkie najważniejsze informacje o preparacie - t.j. klasa toksyczności (jak bardzo jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt), okres karencji (kiedy po zabiegu można zbierać plony), dawki, terminy i sposób stosowania.

Wyszukiwarkę ś.o.r. oraz wszystkie informacje o stosowaniu można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poda adresem: http://www.minrol.gov.pl/Informacjebranzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin.

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin

Nim zastosujesz środki ochrony roślin przeczytaj instrukcję stosowania! Znajdują się w niej wszystkie informacje dotyczące bezpiecznej i skutecznej dawki preparatu, terminu i sposobu stosowania. Większość środków ochrony roślin stosuje się po uprzednim rozpuszczeniu i rozcieńczeniu z wodą (w odpowiednich proporcjach). Stosuj się także do zasad BHP, bo wiele takich preparatów to trucizny groźne dla zdrowia. (fot. 7monarda - Fotolia.com)

 

Do zastosowania w ogrodzie najlepiej kupować preparaty uniwersalne - t.j. o szerokim spektrum zwalczanych organizmów szkodliwych (szkodników lub chorób). Można je stosować zapobiegawczo - by nie dopuścić do problemów lub interwencyjnie - by je zwalczać. Zabieg będzie skuteczny tylko wtedy, gdy środek zostanie zastosowany w odpowiednich warunkach i stężeniu. Pamiętaj także, aby preparaty stosować naprzemiennie! Nie wolno jednego środka stosować zbyt często, gdyż agrofagi mogą się na niego uodpornić!

Jak dbać o rośliny w ogrodzie? Wzmocnij je!

Unikniesz wielu problemów sadząc rośliny w odpowiednim podłożu, dostosowanym do ich wymagań oraz stosując zrównoważone nawożenie. Wzmocnisz je dodatkowo stosując stymulatory wzrostu (np. Biosept Active - zawierający wyciąg z grapefuita). Unikniesz wielu chorób glebowych, stosując odpowiednie preparaty zapobiegawcze (np. Agricolle - zawierający wodny roztwór naturalnych wielocukrów) lub preparaty zawierające pożyteczne mikroorganizmy (np. Polyversum - zawierający niepatogeniczne pasożytnicze grzyby Pythium oligandrum, które zasiedlając strefę korzeniową hamują rozwój grzybów chorobotwórczych).

Stosuj także regularnie nawozy organiczne! Obornik, najlepszy nawóz i polepszacz glebowy w jednym, wprowadza do gleby cenną próchnicę i pożyteczne organizmy. Jeśli nie masz do niego dostępu, to stosuj suszony obornik granulowany lub biohumus od dżdżownic kalifornijskich, który nie tylko nawozi glebę, ale także wzmacnia rośliny i uodparnia je na ataki.

Zapobiegaj i zwalczaj choroby!

Rośliny już w fazie nasionka narażone są na wiele problemów. By zapobiegać chorobom kiełkujących siewek zastosuj odpowiednie zaprawy nasienne (np. Zaprawa Nasienna T), które obniżają ryzyko groźnej zgorzeli siewek. Do zaprawiania nasion i cebul oraz odkażania podłoża doskonale sprawdzi się także uniwersalny i dobrze znany preparat Topsin. Zapobiegawczo przed mączniakiem i innymi chorobami grzybowymi na roślinach owocowych stosuj preparaty siarkowe (np. Siarkol) lub miedziowe (np. Miedzian), które chronią także przed innymi chorobami w różnych uprawach! Wiele chorób warzyw możesz zwalczać jednym preparatem o szerokim spektrum (np. Amistar, Mildex, Polyram).

To samo tyczy się chorób drzew owocowych (Mythos, Signum, Teldor, Topas) i roślin ozdobnych (np. Baymat, Previcur Energy, Ridomil Gold, Rovral, Switch). Warto wymienić także preparaty Topsin i Saprol, które skutecznie chronią przed głównym chorobami większość roślin ogrodowych. Do zapobiegania i zwalczania fytoftorozy (groźnej choroby iglaków i roślin wrzosowatych) stosuj preparaty Aliette, Proplant lub Ridomil Gold, a po cięciu rany na pędach zawsze smaruj maścią ogrodniczą, by zapobiegać wnikaniu patogenów chorobotwórczych (np. preparat Funaben).

Na choroby trawnika świetnie sprawdza się naturalny Polyversum, który radzi sobie także z chorobami roślin ozdobnych.

rozpoznawanie chorób i szkodników roślin ogrodowych fot. Syndy - Fotolia.com

Kluczem do rozwiązania problemu jest prawidłowe zidentyfikowanie jego sprawcy i szybkie zastosowanie odpowiedniego preparatu.Warto zanieść porażony fragment rośliny do centrum ogrodniczego i poprosić doradcę o zidentyfikowanie sprawcy i dobranie odpowiedniego środka do zwalczania. (fot. Syndy - Fotolia.com)

Tablice ledowe do monitorowania szkodników

Tablice lepowe to doskonały sposób na monitoring występowania szkodników. Żółte pułapki wabią wiele szkodników - min. mszyce, mączliki i wciornastki. Białe częściej stosuje się w sadach. (fot. VRD - Fotolia.com)

Szybko pokonaj szkodniki!

Do zwalczania szkodników (np. gąsienice, mszyce, przędziorki) stosuj preparaty o szerokim spektrum działania (np. Abdico, Decis, Karate, Mospilan oraz Polysect). Jeśli nie chcesz stosować chemii spróbuj opryskiwania mydłem potasowym lub wywarami i odwarami z roślin oraz naturalnymi preparatami (np. Agricolle, Biochron lub Emulpar). By pozbyć się ślimaków zastosuj preparaty z fosforanem III żelaza (Compo Granulat na ślimaki) lub metaldehydem (Ślimax, Ślimakol i wiele innych).

Mały opryskiwacz Duży opryskiwacz

Małe opryskiwacze ręczne o pojemności od 0,5-2 litra przeznaczone są do użycia w małych ogrodach, a nawet na balkonach i w mieszkaniach. W większych ogrodach i małych sadach lepiej sprawdzą się opryskiwacze naramienne lub plecakowe o pojemności 3-12 litrów. (fot. z lewej: Kalim - Fotolia.com; fot. z prawej: andreymuravin - Fotolia.com)

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 7-8/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: guerrieroale - Fotolia.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu