Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
1
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Czym kierować się przy doborze środków ochrony roślin?

Pytanie czytelnika: Rozpoczęłam w tym roku moją przygodę z ogrodnictwem i niestety zupełnie sobie nie radzę z rozwiązywaniem problemów. Bezskutecznie walczę ze szkodnikami i chorobami, bo zupełnie nie wiem, jak sobie z nimi poradzić. Potrzebuję uniwersalnych, ale skutecznych preparatów!

Środki ochrony roślin są czasem niezbędne, jeśli chcemy utrzymać nasze uprawy. Pojawieniu się problemów (chorób i szkodników) sprzyjają złe warunki (źle dobrane stanowisko, podłoże, zagęszczenie, osłabienie w wyniku nawożenia lub jego braku), dlatego też pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemu powinno być znalezienie jego przyczyny. Czasem jest to właśnie niewłaściwa uprawa!

Im lepsze warunki i pielęgnację zapewnimy naszym roślinom, tym rzadziej będą chorować i będą mniej podatne na atak szkodników. Profilaktyka to najlepszy sposób, by cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami i trzymać problemy z dala od ogrodu. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Odpowiednie preparaty do ochrony

Czasem, nawet w najlepiej pielęgnowanym ogrodzie, pojawiają się problemy, które są wręcz niemożliwe do zwalczenia w sposób ekologiczny. Gdy preparaty z czosnku, grapefruita, mydła potasowego i gnojówki roślinne przestają przynosić rezultaty, czas wyciągnąć ciężkie działa - t.j. chemiczne środki ochrony roślin (ś.o.r.). Choć są przez niektórych ostro krytykowane, czasem są niezbędne, jeśli chcemy utrzymać nasze uprawy.

Sięgamy po nie tylko w ostateczności i stosujemy zgodnie z etykietą - instrukcją stosowania, w której zawarte są wszystkie najważniejsze informacje o preparacie - t.j. klasa toksyczności (jak bardzo jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt), okres karencji (kiedy po zabiegu można zbierać plony), dawki, terminy i sposób stosowania.

Wyszukiwarkę ś.o.r. oraz wszystkie informacje o stosowaniu można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poda adresem: http://www.minrol.gov.pl/Informacjebranzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin.

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin

Nim zastosujesz środki ochrony roślin przeczytaj instrukcję stosowania! Znajdują się w niej wszystkie informacje dotyczące bezpiecznej i skutecznej dawki preparatu, terminu i sposobu stosowania. Większość środków ochrony roślin stosuje się po uprzednim rozpuszczeniu i rozcieńczeniu z wodą (w odpowiednich proporcjach). Stosuj się także do zasad BHP, bo wiele takich preparatów to trucizny groźne dla zdrowia. (fot. 7monarda - Fotolia.com)

 

Do zastosowania w ogrodzie najlepiej kupować preparaty uniwersalne - t.j. o szerokim spektrum zwalczanych organizmów szkodliwych (szkodników lub chorób). Można je stosować zapobiegawczo - by nie dopuścić do problemów lub interwencyjnie - by je zwalczać. Zabieg będzie skuteczny tylko wtedy, gdy środek zostanie zastosowany w odpowiednich warunkach i stężeniu. Pamiętaj także, aby preparaty stosować naprzemiennie! Nie wolno jednego środka stosować zbyt często, gdyż agrofagi mogą się na niego uodpornić!

Jak dbać o rośliny w ogrodzie? Wzmocnij je!

Unikniesz wielu problemów sadząc rośliny w odpowiednim podłożu, dostosowanym do ich wymagań oraz stosując zrównoważone nawożenie. Wzmocnisz je dodatkowo stosując stymulatory wzrostu (np. Biosept Active - zawierający wyciąg z grapefuita). Unikniesz wielu chorób glebowych, stosując odpowiednie preparaty zapobiegawcze (np. Agricolle - zawierający wodny roztwór naturalnych wielocukrów) lub preparaty zawierające pożyteczne mikroorganizmy (np. Polyversum - zawierający niepatogeniczne pasożytnicze grzyby Pythium oligandrum, które zasiedlając strefę korzeniową hamują rozwój grzybów chorobotwórczych).

Stosuj także regularnie nawozy organiczne! Obornik, najlepszy nawóz i polepszacz glebowy w jednym, wprowadza do gleby cenną próchnicę i pożyteczne organizmy. Jeśli nie masz do niego dostępu, to stosuj suszony obornik granulowany lub biohumus od dżdżownic kalifornijskich, który nie tylko nawozi glebę, ale także wzmacnia rośliny i uodparnia je na ataki.

Zapobiegaj i zwalczaj choroby!

Rośliny już w fazie nasionka narażone są na wiele problemów. By zapobiegać chorobom kiełkujących siewek zastosuj odpowiednie zaprawy nasienne (np. Zaprawa Nasienna T), które obniżają ryzyko groźnej zgorzeli siewek. Do zaprawiania nasion i cebul oraz odkażania podłoża doskonale sprawdzi się także uniwersalny i dobrze znany preparat Topsin. Zapobiegawczo przed mączniakiem i innymi chorobami grzybowymi na roślinach owocowych stosuj preparaty siarkowe (np. Siarkol) lub miedziowe (np. Miedzian), które chronią także przed innymi chorobami w różnych uprawach! Wiele chorób warzyw możesz zwalczać jednym preparatem o szerokim spektrum (np. Amistar, Mildex, Polyram).

To samo tyczy się chorób drzew owocowych (Mythos, Signum, Teldor, Topas) i roślin ozdobnych (np. Baymat, Previcur Energy, Ridomil Gold, Rovral, Switch). Warto wymienić także preparaty Topsin i Saprol, które skutecznie chronią przed głównym chorobami większość roślin ogrodowych. Do zapobiegania i zwalczania fytoftorozy (groźnej choroby iglaków i roślin wrzosowatych) stosuj preparaty Aliette, Proplant lub Ridomil Gold, a po cięciu rany na pędach zawsze smaruj maścią ogrodniczą, by zapobiegać wnikaniu patogenów chorobotwórczych (np. preparat Funaben).

Na choroby trawnika świetnie sprawdza się naturalny Polyversum, który radzi sobie także z chorobami roślin ozdobnych.

rozpoznawanie chorób i szkodników roślin ogrodowych fot. Syndy - Fotolia.com

Kluczem do rozwiązania problemu jest prawidłowe zidentyfikowanie jego sprawcy i szybkie zastosowanie odpowiedniego preparatu.Warto zanieść porażony fragment rośliny do centrum ogrodniczego i poprosić doradcę o zidentyfikowanie sprawcy i dobranie odpowiedniego środka do zwalczania. (fot. Syndy - Fotolia.com)

Tablice ledowe do monitorowania szkodników

Tablice lepowe to doskonały sposób na monitoring występowania szkodników. Żółte pułapki wabią wiele szkodników - min. mszyce, mączliki i wciornastki. Białe częściej stosuje się w sadach. (fot. VRD - Fotolia.com)

Szybko pokonaj szkodniki!

Do zwalczania szkodników (np. gąsienice, mszyce, przędziorki) stosuj preparaty o szerokim spektrum działania (np. Abdico, Decis, Karate, Mospilan oraz Polysect). Jeśli nie chcesz stosować chemii spróbuj opryskiwania mydłem potasowym lub wywarami i odwarami z roślin oraz naturalnymi preparatami (np. Agricolle, Biochron lub Emulpar). By pozbyć się ślimaków zastosuj preparaty z fosforanem III żelaza (Compo Granulat na ślimaki) lub metaldehydem (Ślimax, Ślimakol i wiele innych).

Mały opryskiwacz Duży opryskiwacz

Małe opryskiwacze ręczne o pojemności od 0,5-2 litra przeznaczone są do użycia w małych ogrodach, a nawet na balkonach i w mieszkaniach. W większych ogrodach i małych sadach lepiej sprawdzą się opryskiwacze naramienne lub plecakowe o pojemności 3-12 litrów. (fot. z lewej: Kalim - Fotolia.com; fot. z prawej: andreymuravin - Fotolia.com)

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 7-8/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: guerrieroale - Fotolia.com

Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu