Logo
Logo
11
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Zięba w ogrodzie

Zięba jest zaliczana do najbardziej kolorowych ptaków polskich. Te małe zwierzęta mają w naszym kraju całoroczne siedliska i bardzo gustują w "naturalnej stołówce" którą zapewnia im przyroda. Ich pokarmem są owoce, nasiona, pajęczaki, owady i ich larwy.

Zobacz jak wygląda zięba i koniecznie dbaj o to żeby lubiła przylatywać do Twojego ogrodu!

Zięba zwyczajna
(Fringilla coelebs)

Jak wygląda zięba?

 • Ptak wielkości wróbla, ale smuklejszy, o delikatniejszej sylwetce.
 • Samczyk w szacie godowej to jeden z naszych najbardziej kolorowych ptaków. Charakterystyczna cynamonoworóżowa pierś, ochrowe poliki, szaroniebieska głowa, na plecach brązy i zielenie. Samiczki dużo bardziej stonowane. Za to obie płcie noszą rzucający się w oczy, biało-czarny pas na skrzydle, niczym znak rozpoznawczy.
 • Zięby najłatwiej zobaczyć jest na ziemi, gdzie poszukują nasion i owadów.

Zięba zwyczajna, para, fot. TheOtherKev - PixabayFot. TheOtherKev/Pixabay

Samiczka (po lewej) i samczyk zięby (po prawej).

Dlaczego warto ją mieć w ogrodzie?

 • Miła dla ucha, donośna i czysta piosenka Zięb rozbrzmiewa od wiosny do lata. (Jeśli ktoś pamięta Pszczółkę Maję, to musi też pamiętać ziębowe szczebioty, które przez cały czas towarzyszyły rezolutnej pszczółce i jej przyjaciołom). Zapewne jest to najczęściej słyszana u nas ptasia melodia....
 • Zięba to nasz najliczniejszy ptak, a cała jej krajowa populacja szacowana jest na 5-10 milionów par. Zamieszkują lasy, parki, sady i duże ogrody.
 • W rozwidleniach gałęzi budują bardzo ładne, miękkie i dobrze zamaskowane mchami i porostami gniazda. Wiele z nich wygląda jak małe dzieła sztuki.

Kiedyś nasze zięby regularnie odlatywały do zachodniej Europy. Dzisiaj coraz częściej i coraz więcej z nich spędza zimę w zachodniej Polsce. Tak, jak w przypadku większości drobnych ptaków, średnia długość życia Zięby jest bardzo krótka i wynosi ok. 3 lat, ale zdarzyła się i taka, która przeżyła 15 lat i 6 miesięcy!

Jak zaprosić ziębę do ogrodu?

 • Pozwól rosnąć startym jabłoniom w Twoim ogrodzie. Nie zabijaj drzew pod hasłem "pielęgnacji". Niech Twój sad i ogród będą wolne od trucizn.


Text: Jacek Karczewski/Ptaki Polskie, zdjęcia tytułowe: Oldiefan/Pixabay, Eugene Stolyarov/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Jestem na pTAK - logo

Tekst jest częścią kampanii Ogród na pTAK! prowadzonej przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Zachęcamy do tworzenia ogrodów przyjaznych Przyrodzie! Na stronie www.ogrod.ptakipolskie.pl/ znaleźć można porady na każdy miesiąc, zdjęcia, opisy ptaków i roślin. Wszystko po to, aby stworzyć w ogrodach miejsca przyjazne ptakom, motylom, pszczołom i innym sąsiadom. 

Zapraszamy również na:

jestemnapTAK.pl
• bukietzpol.pl
• nocsow.pl


Warto przeczytać

Komentarze

Gość Arleta

17-05-2020 07:45

Pierwszy raz spotkałam Ziębę na parapecie swego okna, tak atakowała szybe, że myślałam, że jest chora, a ona tylko widziała swoje odbicie. Piękny ptasi koncert

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 23, Sentencja nr:5
Tydzień 23, Sentencja nr:5
Siejemy na rozsadniku kwiaty dwuletnie – stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki brodate, malwy, dzwonki, naparstnice. Już jesienią będzie można je przesadzić na miejsce stałe.
Tydzień 23, Sentencja nr:4
Tydzień 23, Sentencja nr:4
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych (aksamitki, pelargonie, surfinie) należy rozpocząć zasilanie ich roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:3
Tydzień 23, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin (co ok. 10 dni) roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:2
Tydzień 23, Sentencja nr:2
Po przekwitnięciu lilaków (potocznie nazywanych bzami) warto usunąć zaschłe kwiatostany. Umożliwi to lepszy rozwój nowym pąkom kwiatowy w przyszłym roku.
Tydzień 23, Sentencja nr:1
Tydzień 23, Sentencja nr:1
Regularnie kosimy trawnik (przy regularnym koszeniu minimalna wysokość źdźbeł powinna wynosić 4-5 cm). Strzyżenie należy przeprowadzać w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha. W okresie suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy. Warto wiedzieć, że zbyt krótko przystrzyżona darń bardzo łatwo wysycha.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu