Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
15
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Zięba w ogrodzie

Zięba jest zaliczana do najbardziej kolorowych ptaków polskich. Te małe zwierzęta mają w naszym kraju całoroczne siedliska i bardzo gustują w "naturalnej stołówce" którą zapewnia im przyroda. Ich pokarmem są owoce, nasiona, pajęczaki, owady i ich larwy.

Zobacz jak wygląda zięba i koniecznie dbaj o to żeby lubiła przylatywać do Twojego ogrodu!

 

Zięba zwyczajna
(Fringilla coelebs)

Jak wygląda zięba?

  • Ptak wielkości wróbla, ale smuklejszy, o delikatniejszej sylwetce.
  • Samczyk w szacie godowej to jeden z naszych najbardziej kolorowych ptaków. Charakterystyczna cynamonoworóżowa pierś, ochrowe poliki, szaroniebieska głowa, na plecach brązy i zielenie. Samiczki dużo bardziej stonowane. Za to obie płcie noszą rzucający się w oczy, biało-czarny pas na skrzydle, niczym znak rozpoznawczy.
  • Zięby najłatwiej zobaczyć jest na ziemi, gdzie poszukują nasion i owadów.

Zięba zwyczajna, para, fot. TheOtherKev - PixabayFot. TheOtherKev/Pixabay

Samiczka (po lewej) i samczyk zięby (po prawej).

Dlaczego warto ją mieć w ogrodzie?

  • Miła dla ucha, donośna i czysta piosenka Zięb rozbrzmiewa od wiosny do lata. (Jeśli ktoś pamięta Pszczółkę Maję, to musi też pamiętać ziębowe szczebioty, które przez cały czas towarzyszyły rezolutnej pszczółce i jej przyjaciołom). Zapewne jest to najczęściej słyszana u nas ptasia melodia....
  • Zięba to nasz najliczniejszy ptak, a cała jej krajowa populacja szacowana jest na 5-10 milionów par. Zamieszkują lasy, parki, sady i duże ogrody.
  • W rozwidleniach gałęzi budują bardzo ładne, miękkie i dobrze zamaskowane mchami i porostami gniazda. Wiele z nich wygląda jak małe dzieła sztuki.

Kiedyś nasze zięby regularnie odlatywały do zachodniej Europy. Dzisiaj coraz częściej i coraz więcej z nich spędza zimę w zachodniej Polsce. Tak, jak w przypadku większości drobnych ptaków, średnia długość życia Zięby jest bardzo krótka i wynosi ok. 3 lat, ale zdarzyła się i taka, która przeżyła 15 lat i 6 miesięcy!

Jak zaprosić ziębę do ogrodu?

  • Pozwól rosnąć startym jabłoniom w Twoim ogrodzie. Nie zabijaj drzew pod hasłem "pielęgnacji". Niech Twój sad i ogród będą wolne od trucizn.


Text: Jacek Karczewski/Ptaki Polskie, zdjęcia tytułowe: Oldiefan/Pixabay, Eugene Stolyarov/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Jestem na pTAK - logo

Tekst jest częścią kampanii Ogród na pTAK! prowadzonej przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Zachęcamy do tworzenia ogrodów przyjaznych Przyrodzie! Na stronie www.ogrod.ptakipolskie.pl/ znaleźć można porady na każdy miesiąc, zdjęcia, opisy ptaków i roślin. Wszystko po to, aby stworzyć w ogrodach miejsca przyjazne ptakom, motylom, pszczołom i innym sąsiadom. 

Zapraszamy również na:

jestemnapTAK.pl
• bukietzpol.pl
• nocsow.pl

Warto przeczytać
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Ilona

02-12-2020 07:05

Fajny artykuł, tutaj https://przygodyprzyrody.pl/zieba-zwyczajna-opis-charakterystyka-ptaka/ znalazłam listę ciekawostek związanych z ziębą, czy macie jeszcze jakieś? Potrzebuje do szkoły :)

Gość Arleta

17-05-2020 07:45

Pierwszy raz spotkałam Ziębę na parapecie swego okna, tak atakowała szybe, że myślałam, że jest chora, a ona tylko widziała swoje odbicie. Piękny ptasi koncert

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT