Nemofila (Porcelanka, Różnielica) plamista (Nemophila maculata) należy do rodziny Faceliowatych (Hydrophyllaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej. Jest to roślina jednoroczna o delikatnych, mięsistych pędach. Listki z głębokim wcięciem o długości ok. 5 cm. Kwiaty pięciopłatkowe w kolorze białym z filetowymi plamkami. W Polsce uprawiana jest też odmiana o jednolitych, niebieskich kwiatach Porcelanka Menziesa (Nemophila menziesii).

Warunki uprawy Nemofilii plamistej

Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych (mogą być lekko ocienione). Lubi gleby żyzne, ale przepuszczalne o pH lekko powyżej 7. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Nasiona Nemofilii plamistej wysiewa się w kwietniu bezpośrednio do gruntu. Może też sama się rozsiewać a jej nasiona zimują w gruncie, stąd czasami mówi się, że jest to roślina dwuletnia.

Nadmiar wilgoci i długotrwałe zalewanie korzeni może powodować zamieranie rośliny. Nie powinna też rosnąć w dużym zagęszczeniu gdyż może gnić. Dlatego najlepszym miejscem na jej uprawę są obwódki rabat.

Nemofila plamista - zastosowanie

Dorasta do 15-20 cm, dlatego też polecana jest na obwódki rabat, na skalniaki i do tworzenia luźnych kompozycji w skrzynkach balkonowych.