Logo
Logo
Do góry

Lubimy wczesną wiosnę... za delikatną pobudkę do życia

Całe to przygnębienie z powodu pogody już za nami – ciepłe kurtki i grube płaszcze można odwiesić na kołku. Wypatrujemy kwietnia, by objawić się światu, ziewając i przeciągając się jak słodkie orzesznice po długim zimowym śnie.

Nasze ogrody robią to samo: łodygi roślin cebulowych przebijają się przez ziemię w przyspieszonym tempie, byliny rozprostowują młode liście, a drzewa rozwijają pąki. My, ludzie, też potrzebujemy trochę gimnastyki przed cudownym, upojnym, pachnącym różami sezonem w ogrodzie. Wciągnij więc robocze spodnie i naostrz szpadel – będzie fajnie!

GWIAZDA NUMERU
Magnolia Loebnera (Magnolia ×loebneri) ‘Leonard Messel’

Nazwana na cześć dawnego właściciela Nymans w Sussex – wspaniałego ogrodu wypełnionego cudownymi krzewami (teraz będącego w posiadaniu National Trust [brytyjska organizacja zajmująca się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej]. Ta wyjątkowa magnolia ma duże, bladoróżowe kwiaty z płatkami falującymi niczym suknia balowa Kopciuszka.

Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści i zazwyczaj delikatnie pachną. Niektóre ze wspaniałych magnolii są ogromne i tym samym nieodpowiednie do większości przeciętnej wielkości ogrodów, ale nie ta – może rosnąć jako drzewo albo krzew, doskonale sprawdzi się na niewielkiej działce.

Roślina łatwo dostępna w Polsce, kwitnie w kwietniu.

Uprawa Najlepiej jej w pełnym słońcu i w glebie o pH neutralnym do kwaśnego, choć zniesie też lekki cień. Potrzebuje osłony od zimnego wiatru. Przycinaj tylko kosmetycznie, gdy liście będą już w pełni rozwinięte.
Wysokość x Szerokość 6x7 m

   
Gardeners World Edycja Polska Źródło: Gardeners` World Edycja Polska - Marzec-Kwiecień 2018, Tekst: James Alexander-Sinclair, zdjęcie: Jason Ingram
   

 

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Wydanie specjalne: Własne Uprawy. Już dostępne!