Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Lubimy wczesną wiosnę... za delikatną pobudkę do życia

Całe to przygnębienie z powodu pogody już za nami – ciepłe kurtki i grube płaszcze można odwiesić na kołku. Wypatrujemy kwietnia, by objawić się światu, ziewając i przeciągając się jak słodkie orzesznice po długim zimowym śnie.

Nasze ogrody robią to samo: łodygi roślin cebulowych przebijają się przez ziemię w przyspieszonym tempie, byliny rozprostowują młode liście, a drzewa rozwijają pąki. My, ludzie, też potrzebujemy trochę gimnastyki przed cudownym, upojnym, pachnącym różami sezonem w ogrodzie. Wciągnij więc robocze spodnie i naostrz szpadel – będzie fajnie!

GWIAZDA NUMERU
Magnolia Loebnera (Magnolia ×loebneri) ‘Leonard Messel’

Nazwana na cześć dawnego właściciela Nymans w Sussex – wspaniałego ogrodu wypełnionego cudownymi krzewami (teraz będącego w posiadaniu National Trust [brytyjska organizacja zajmująca się ochroną zabytków i przyrody w Anglii, Walii i Irlandii Północnej]. Ta wyjątkowa magnolia ma duże, bladoróżowe kwiaty z płatkami falującymi niczym suknia balowa Kopciuszka.

Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści i zazwyczaj delikatnie pachną. Niektóre ze wspaniałych magnolii są ogromne i tym samym nieodpowiednie do większości przeciętnej wielkości ogrodów, ale nie ta – może rosnąć jako drzewo albo krzew, doskonale sprawdzi się na niewielkiej działce.

Roślina łatwo dostępna w Polsce, kwitnie w kwietniu.

Uprawa Najlepiej jej w pełnym słońcu i w glebie o pH neutralnym do kwaśnego, choć zniesie też lekki cień. Potrzebuje osłony od zimnego wiatru. Przycinaj tylko kosmetycznie, gdy liście będą już w pełni rozwinięte.
Wysokość x Szerokość 6x7 m

   
Gardeners World Edycja Polska Źródło: Gardeners` World Edycja Polska - Marzec-Kwiecień 2018, Tekst: James Alexander-Sinclair, zdjęcie: Jason Ingram
   

 

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!