Logo
Logo
Do góry

Cięcie. Podcinanie koron młodych drzew

Przyszedł czas na uformowanie koron krzewów i drzew – zachęca David Hurrion. Jesień to także dobra pora na usunięcie dolnych gałęzi, aby zrobić więcej miejsca i wpuścić więcej światła.

Jesienne spowolnienie przepływu soków w tkankach roślin zdrewniałych oznacza, że wszystkie wykonane cięcia będą miały szansę wyschnąć i zabliźnić się przed nadejściem zimy. Październik jest ostatnim miesiącem na prześwietlenie i nadanie kształtu roślinom w czasie, gdy są jeszcze ulistnione. Trudniej będzie ocenić gęstość gałęzi, kiedy liście z nich opadną.

Główne zadanie to usunięcie najcieńszych i najsłabszych pędów, ale możesz też wyciąć krzyżujące się, uschnięte i źle rozmieszczone gałęzie. Teraz też jest szczególnie dobry czas na wycięcie bocznych gałęzi wyrastających z pni młodych drzew (więcej na następnej stronie) i przycięcie krzewów róż do około połowy ich wysokości, aby nie kołysały nimi jesienne wichury. Silniej przytniesz je wiosną, tuż przed rozpoczęciem wzrostu.

Jesienią przycinaj tylko stosunkowo odporne krzewy i drzewa, ponieważ cięcie wrażliwych gatunków może doprowadzić do ich zamierania. Nie tnij też gatunków zimozielonych aż do następnej wiosny, kiedy miną już najsilniejsze mrozy...

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Wrzesień-Październik 2017
   
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska luty 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!