Logo
Logo
5
Okazje

Test metod uprawowych: Minimum podlewania, maksimum owoców

Chciałbyś uprawiać pomidory, ale nie masz czasu ich podlewać? Kay Maguire sprawdza, jak często trzeba to robić, by się nie napracować i mimo to mieć rekordowo duże zbiory – wyniki są zaskakujące!

Pomidory mają reputację trudnych w uprawie – jeśli chcesz uniknąć pękania owoców i twardej skórki, musisz je codziennie podlewać. Jednak czy tak musi być? Czy pomidory zasługują na miano ogródkowych diw, czy możesz oszczędzić sobie nieco tego benedyktyńskiego trudu i ciągłego poświęcania im uwagi, a wciąż uzyskać zbiory, na jakich ci zależy?

Udowadniamy, że rośliny te poradzą sobie przy znacznie rzadszym podlewaniu, niż się zwykle wydaje, nawet w uprawie ograniczonej ściankami doniczki lub worka z podłożem. Przeprowadziliśmy doświadczenie, w którym uprawiamy tę samą odmianę – ulubioną przez czytelników ‘Gardener’s Delight’ [w Polsce jej nasiona bez problemu kupisz w Internecie – red.] – na dziewięć różnych sposobów.

Krzewy pomidorów były uprawiane w gruncie, w donicach i w workach z podłożem. Dla każdej z tych metod testowaliśmy trzy różne częstotliwości podlewania: raz dziennie, trzy razy w tygodniu i raz na tydzień. Wszystkie rośliny były uprawiane pod tunelem foliowym, aby deszcz dodatkowo nie wpływał na stopień nawodnienia podłoża. Dokarmialiśmy je wysokopotasowym nawozem raz na tydzień, począwszy od chwili wykształcania się owoców.

W przypadku każdej rośliny liczyliśmy zawiązane przez nią owoce. Notowaliśmy również ogólny stan krzewów oraz to, czy częstotliwość podlewania miała wpływ na smak owoców. Wyniki, jakie otrzymaliśmy, były, delikatnie rzecz ujmując, zaskakujące i mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki zamierzasz uprawiać w tym roku swoje pomidory!

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Edycja Polska Styczeń-Luty 2016

Lista zakupów
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)


100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska kwiecień 2022

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!