Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
2
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Taras na działce o pofałdowanym terenie

Działka na pofałdowanym terenie jest świetną okazją do zaaranżowania ciekawej i oryginalnej formy przestrzeni przydomowej. Taras na skarpie (albo pod nią) jest tego świetnym przykładem. Aby spełniał swoja rolę bez problemów dla użytkowników musi jednak być dobrze przemyślany i zaaranżowany.

 

Taras przydomowy to zwykle stosunkowo prosta konstrukcja. W wielu domach jest podobna i odróżnia się jedynie rozkładem mebli, podpór dla zadaszenia czy usytuowaniem drzwi do budynku. Rzecz ma się inaczej, gdy teren wokół domu jest pofałdowany – jest to wyzwanie ale przede wszystkim szansa na zaaranżowanie ciekawej i niepowtarzalnej formy tarasu!

Oryginalny taras na działce
Wzniesiony czy zagłębiony?

O ile budowa wzniesionego lub zagłębionego tarasu na działce w spadku jest sytuacją zastaną nie mamy na nią żadnego wpływu (choć oczywiście można nie kupować takiej działki), o tyle rodzaj tarasu na płaskiej działce są decyzjami czysto projektowymi. 

W przypadku budowy tarasu wzniesionego może to wynikać na przykład z wysokiego poziomu parteru budynku przy którym taras ma się znaleźć lub z chęci zapewnienia bardziej atrakcyjnego widoku z tarasu.

Taras zagłębiony może za to okazać się idealnym na bardzo małej działce, na której zagłębienie części rekreacyjnej daje możliwość zapewnienia odrobiny prywatności w ogrodzie – w końcu (pomijając ukrycie przed wzrokiem ciekawskich) ziemny wał doskonale izoluje akustycznie. Lekko zagłębiony w ziemi taras otoczony odpowiednio dobraną roślinnością może więc zapewnić odcięcie się od otoczenia nawet na naprawdę małych działkach położonych w bardzo ruchliwej okolicy.

Woda a taras na pofałdowanym terenie
Zabezpieczenie skarp i system odwadniania!

W zależności od tego, czy planowany taras ma znajdować się nad czy pod skarpą – nieco inne będzie zakończenie powierzchni brukowanej. W pierwszym wypadku grozi nam "rozjechanie się" nawierzchni – należy więc zabezpieczyć ją dobrze umocowanym krawężnikiem. W przypadku drugim sytuacja jest w zasadzie prostsza, ponieważ masy ziemi dociskają kostkę do siebie. Wystarczy więc odpowiednio zabezpieczyć skarpy (o tym za chwilę). Problemem robi się jednak odwodnienie takiej przestrzeni, przy czym na im późniejszym etapie projektowania i budowy domu podejmiemy decyzję o takim usytuowaniu tarasu – tym jest to problem trudniejszy do rozwiązania. Warto więc pomyśleć o tym na samym początku, przy projektowaniu instalacji kanalizacji deszczowej lub innego systemu odwodnienia.

Jak zabezpieczyć skarpę

Osobnym tematem wymagającym poważniejszego przemyślenia są same skarpy. Każdy grunt w zależności od składu i stopnia zagęszczenia charakteryzuje się parametrem zwanym w geotechnice kątem tarcia wewnętrznego. W dużym uproszczeniu jest to kąt mierzony od poziomego podłoża do linii stoku, poniżej którego skarpa będzie w naturalny sposób stabilna. Najczęściej przyjmuje się za bezpieczny kąt około 30-35°. Powyżej tej wartości należy pomyśleć o zabezpieczeniu skarpy.

W zależności od nachylenia i właściwości podłoża, a także od gustów inwestora, mogą do tego służyć na przykład: 

  1. specjalne nasadzenia,
  2. geowłókniny,
  3. maty gabionowe (forma gabionów, czyli koszy z siatki stalowej wypełnionych kamieniami, jednak o zupełnie innych proporcjach przypominających raczej materac niż cegłę),
  4. lub uskoki z murków oporowych.

Maty gabionowe

Materiał wypełniający maty gabionowe (o ile traktujemy gabiony jako elementy dekoracyjne) zależy wyłącznie od fantazji projektanta lub właściciela ogrodu. Jedynym ograniczeniem jest tu rozmiar oczek siatki, które muszą ten materiał zatrzymać. Jednak już operowanie samym kolorem, wielkością i sposobem wykończenia kamieni stawia przed nami niemal nieskończone możliwości. Zupełnie inny efekt dadzą kosze wypełnione łamanym granitem czy bazaltem, a inny – rzecznymi otoczakami. 

Poza estetyką ogromną zaletą gabionów jest fakt, że nie wymagają w zasadzie żadnej podkonstrukcji, podstawowym czynnikiem stabilizującym jest tu masa. Także zwyczajnych pod względem wymiarowym gabionów można doskonale użyć do zabezpieczenia skarp o ostrym kącie. W wypadkach ekstremalnych (na przykład przy bardzo wysokich skarpach) należy jednak wtedy zwrócić uwagę na właściwe fundamentowanie takiej konstrukcji.

Uskoki z murków oporowych

Podobnie rzecz ma się z wykonaniem pionowych uskoków, do których zabezpieczenia należy wykonać mur oporowy. W obu ostatnich przypadkach należy najpierw zwrócić się do fachowca i wykonać projekt konstrukcyjny. Pewnym wyjątkiem są tu niewielkie murki oporowe o wysokości do 60 cm, do których konstrukcji można użyć zwykłych palisad. W tym wypadku należy jednak pamiętać, że im wyższa skarpa czy uskok – tym większe siły działają na utrzymujące je w ryzach konstrukcje oporowe. Jeśli więc decydujemy się na wykonanie ścianki oporowej z palisady, trzeba pamiętać o właściwym jej osadzeniu w betonowej podbudowie, jak również o tym, żeby przynajmniej 1/3 wysokości elementów znajdowała się pod ziemią. Słupki palisady o wysokości 90 cm wystarczą więc do wykonania uskoku o maksymalnej wysokości 60 cm.

Tarasy na pofałdowanym terenie
Przykładowe projekty

Taras urządzony na działce o dość dużym naturalnym nachyleniu terenu

1. Naturalna skarpa o niewielkim spadku.
2. Kąt nachylenia skarpy, mniejszy niż kąt tarcia wewnętrznego gruntu.
3. Krawężnik zabezpieczający nawierzchnię z kostki brukowej.
4. Fragment niewielkiej ściany oporowej z elementów palisady.
5. Nawierzchnia z kostki brukowej.
6. Fragment skarpy o większym nachyleniu umocnionej gabionami.

Taras zagłębiony około 60 cm poniżej poziomu ziemi

1. Naturalna skarpa o spadku nie przekraczającym kąta tarcia wewnętrznego gruntu.
2. Nawierzchnia z kostki brukowej.
3. Niewielka ściana oporowa z elementów palisady.
4. Pas zieleni dodatkowo izolującej od niepożądanego sąsiedztwa.
5. Odwodnienie tarasu.
6. Schody z elementów palisady.

Taras ze ścianą oporową – strefowanie ogrodu

1. Żelbetowa ściana oporowa rozdzielająca dwie części ogrodu.
2. Naturalna skarpa podchodząca do nieco wyniesionego tarasu.
3. Krawężnik zabezpieczający nawierzchnię z kostki brukowej.
4. Niewielka ściana oporowa z elementów palisady.
5. "Górna", płaska część ogrodu, zaprojektowana jako teren rekreacyjny.
6. Nawierzchnia tarasu z kostki brukowej.
7. "Dolna" część ogrodu opadająca zgodnie z naturalnym spadkiem terenu, zaprojektowana jako ogród warzywny.
8. Schody łączące obie części, będące integralną częścią ściany oporowej.

 Tekst i rysunki: źródło – Buszrem, zdjęcie tytułowe: Jill Wellington/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT