Logo
Logo

Już jest nowy Gardeners` World Polska 1-2/2023. Zajrzyj do środka!

Nowy styczniowo-lutowy (2023 r.) numer magazynu Gardeners`World Polska jest już dostępny. Zajrzyj do środka i sprawdź, co warto przeczytać!

O czym przeczytasz w styczniowo-lutowym numerze GW Polska?

Zajrzyj do środka nowego wydania magazynu Gardeners` World Polska Styczeń-Luty 2023!


Od kiedy pamiętam, świat przyrody był zawsze dla mnie ważny – już jako dziecko uwielbiałam obserwować zachodzące w ogrodzie zmiany i zimą czekałam z niecierpliwością na to, aż gruba warstwa śniegu wreszcie zniknie, a na rabatach zaczną kiełkować rośliny cebulowe. Ale kilkadziesiąt lat temu, pomimo że zimy były bardziej srogie i ziemię przez długie tygodnie pokrywała biała pierzyna, rośliny w ogrodach nie były narażone na tak gwałtowne zmiany warunków – od długotrwałych okresów suszy po gwałtowne ulewy. 

Niestety od tego czasu wiele siedlisk i gatunków zwierząt oraz roślin bezpowrotnie zniknęło. Proces zachodzących w przyrodzie zmian możemy jednak spowolnić, nawet działając na bardzo maleńkim obszarze własnych przydomowych ogrodów i tarasów. Ważny jest nie tylko sposób aranżacji terenu jakim dysponujemy oraz metody stosowane do pielęgnacji roślin, ale też wybór podłoża, rozważne korzystanie z produktów wykonanych z tworzywa, recykling czy kompostowanie (str. 64). Przyszłość jest w naszych rękach i naprawdę w każdej chwili można przestawić się na bardziej ekologiczne ogrodnictwo, by pomóc ginącym gatunkom (str. 80). Ponieważ początek roku to czas postanowień noworocznych, przed rozpoczęciem nowego sezonu warto podjąć jedno z działań sprzyjających środowisku (str. 32).

A co możesz zrobić zimą? Otocz się (w domu) roślinami, korzystając z inspiracji na aranżacje wnętrz z wystawy Chelsea Flower Show 2022 (str. 47) lub wybierając odporne na niedobory wody sukulenty polecane przez Carol (str. 42). Zanim wiosna wybuchnie na dobre, dowiedz się też, jak stworzyć idealny ogród kuchenny (str. 96) i zainspiruj się angielskimi realizacjami ogrodów – prezentujemy dwa pomysły w zupełnie różnych stylach – jeden swobodny, z łanami kolorowych bylin (str. 54), zaś drugi założony w doniczkach i pełniący rolę miejsca do spotkań towarzyskich (str. 60).

Małgorzata Wójcik
Redaktor naczelna

Autor
Już jest nowy Gardeners` World Polska 1-2/2023. Zajrzyj do środka!
Już jest nowy Gardeners` World Polska 1-2/2023. Zajrzyj do środka!
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Styczeń-Luty 2023
Przejrzyj i kup