Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje

Ruszyły zapisy do Szkoły Ogrodników Miejskich

Rozpoczęła się rekrutacja uczestników pierwszej edycji Szkoły Ogrodników Miejskich! Zgłoszenia przyjmowane są do 12.05.2016, a pierwsze zajęcia odbędą się już w sobotę 14 maja o godzinie 11.00.

 

Chcesz uczestniczyć w zajęciach Szkoły Ogrodników Miejskich?
Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim 163 mecenas/k/om za wsparcie naszego projektu na portalu PolakPotrafi. Wszystkie osoby, które wpłaciły 100 zł lub więcej mają możliwość wykupienia udziału w całym kursie ze zniżką.

Program Szkoły Ogrodników Miejskich łączy w sobie trzy wymiary ogrodnictwa miejskiego

Praktyka czyli umiejętności ogrodnicze. Interesuje nas uprawa naturalnymi metodami, inspirowanymi rolnictwem ekologicznym i permakulturą. Tu uczestnicy dowiedzą się jak tworzyć zdrową ziemię ogrodniczą, jak dobierać rośliny, jak tworzyć i stosować naturalne środki ochrony, jak nawadniać, ściółkować, kompostować i przetwarzać.

Wiedza czyli świadomość otoczenia, w którym jako miejscy ogrodnicy funkcjonujemy. Tu studiować będziemy szersze kręgi zagadnień składające się na miejski ekosystem - od specyfiki miejskiej przyrody, poprzez systemy zaopatrzenia miast, relacje ze wsią, współczesne rolnictwo, bioróżnorodność, sprawiedliwość i suwerenność żywnościową, zmiana klimatu.

Działanie czyli pracownia projektowa, w ramach której uczestnicy opracują własne projekty społeczne i ekologiczne wychodzące poza uprawę własnego ogródka. Na kolejnych zjazdach będziemy przyglądać się inspirującym rozwiązaniom problemów miejskiego ekosystemu i szukać na nie własnych, lokalnych sposobów. Założyliśmy, że będzie to swojego rodzaju “praca dyplomowa” wieńcząca uczestnictwo w Szkole.

Program Szkoły to 10 dużych tematów

Projektowanie przestrzeni, Ziemia, Woda, Energia, Nasiona, Ochrona, Konstrukcje, Przetwarzanie, Zwierzęta, Zima w ogrodzie. Ramowy program zajęć w Szkole Ogrodników Miejskich

Program będzie realizowany w trakcie dziesięciu spotkań sobotnio-niedzielnych od maja do początku lipca i od września do października zazwyczaj między godziną 11 a 16. Zapraszamy na 80 godzin zajęć prowadzonych zarówno przez doświadczonych praktyków jak i nauczycieli akademickich, aktywistów i naukowców - ogrodników, architektów i architektów krajobrazu, botaników, socjologów, ekologów.

Zajęcia odbywać się będą na Osiedlu Jazdów, w społecznościowym ogrodzie Motyka i Słońce, w przylegającym do niego domku fińskim - siedzibie Pracowni Dóbr Wspólnych - oraz w zaprzyjaźnionych ogrodach społecznościowych Warszawy.

Zajęcia Szkoły Ogrodników Miejskich przewidziane są dla maksimum 25 uczestników. Program Szkoły został stworzony z myślą o dorosłych, ale do udziału zapraszamy także uczniów szkół średnich.

Programowi podstawowemu towarzyszyć będą ogólnodostępne wydarzenia: projekcje filmów, dyskusje i warsztaty. Więcej informacji

2016-05-09
Źródło: Szkoła Ogrodników Miejskich
Zgłoszenia i szczegółowe informacje

Kontakt: pracownia@dobrawspolne.org

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu