Logo
Logo
Okazje

Relacja z targów GARDENIA 2016

W Targach GARDENIA 2016 uczestniczyli wielbiciele zieleni oraz osoby zainteresowane nowymi trendami, które w otoczeniu przepięknie zaaranżowanych stoisk zapoznały się z niezwykle bogatym asortymentem ogrodniczym oraz wysłuchały porad na temat kompleksowego utrzymania ogrodu.

 

600 stoisk po brzegi wypełnionych asortymentem ogrodniczym, nowoczesne rozwiązania ułatwiające pielęgnację roślin, drzew i krzewów, nowinki technologiczne pomagające utrzymać tereny zieleni, bezpłatne porady z zakresu aranżacji ogrodu, warsztaty projektowe oraz konkursy prowadzone przez znane w kraju gwiazdy telewizyjne, jak Maja Popielarska czy Marek Jezierski – tak w skrócie można podsumować X edycję Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, która w dniach 25-27 lutego 2016 roku odbyła się w na terenie Tragów Poznańskich.

Cała branża w jednym miejscu

W tegorocznej odsłonie wydarzenia odnotowaliśmy liczny udział specjalistów z branży ogrodniczej, a także indywidualnych odbiorców maszyn, urządzeń i usług ogrodniczych – zapewnia Jakub Patelka, dyrektor projektu. – Dla wszystkich uczestników Targów trzy dni pełne były intensywnej pracy. Wystawcy przeprowadzili wiele rozmów biznesowych, udzielali porad, opowiadali o najnowszych produktach. Zwiedzający natomiast poszukiwali odpowiednich dla siebie ofert i brali udział w licznych seminariach – dodaje.

GARDENIA 2016

Tegoroczna ekspozycja Targów GARDENIA zajęła ponad 39.000 mkw. Na tak pokaźnej przestrzeni ofertę zaprezentowali branżowy liderzy, a także nowe firmy, które swoje produkty dopiero wprowadzają na polski rynek. Jak w skrócie podsumować tegoroczną GARDENIĘ? Blisko 600 wystawców, setki nowości, 23 Złote Medale oraz rośliny wyróżnione w konkursie GRAND PRIX GARDENII. Dane te potwierdzają, że branża ogrodnicza cały czas rozwija się bardzo dynamicznie.

GARDENIA 2016

Obecny kształt Tragów GARDENIA to efekt ciężkiej pracy zarówno ze strony nas jako organizatorów, jak i wystawców, mediów branżowych, związków oraz stowarzyszeń – zapewnia Jakub Patelka. – To sukces dla całej branży ogrodniczej. Wielkie zwycięstwo Targów potwierdza także liczba zwiedzających. W tym roku wyniosła ona 27.427* osób – dodaje. Znakomite grono wystawców przyciągnęło do Poznania osoby decyzyjne z branży ogrodniczej, jak handlowców, kupców, dealerów, właścicieli gospodarstw ogrodniczych, przedstawicieli centrów ogrodniczych, hurtowni i sklepów.

GARDENIA 2016

GARDENIA 2016 – co się działo?

Inspiracjom i pomysłom na efektywną pracę w ogrodzie sprzyjały licznie toczące się na stoiskach rozmowny biznesowe, a także debaty nad najistotniejszymi problemami branży ogrodniczej i konferencje z udziałem wybitnych specjalistów. W miejscu tym należy podkreślić, że oferta programowa Targów GARDENIA była nie tylko bardzo różnorodna, ale też skrupulatnie dobrana do potrzeb branży, dzięki czemu wzbudziła tak olbrzymie zainteresowanie.

GARDENIA 2016

Podczas Targów odwiedzający mogli wziąć udział w dziesiątej edycji seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa. Tematem przewodnim była „Zieleń, która aktywizuje i edukuje”. Zaproszeni prelegenci przyjrzeli się potrzebom mieszkańców miast. Zwrócili uwagę na aktywizację dzieci, dorosłych i seniorów, uwzględniając przy tym ich ewentualne dysfunkcje fizyczne, psychiczne bądź umysłowe. Spotkanie oscylowało również wokół tematyki szeroko pojmowanej edukacji społeczeństwa.

GARDENIA 2016

Wydarzeniem, które cieszyło się dużą popularnością wśród odwiedzających były warsztaty „Ogród marzeń tworzony z pasją”. Poprowadził je Marek Jezierski, współtwórca popularnego programu telewizyjnego „Rok w ogrodzie”, emitowanego w TVP1. Znany w naszym kraju specjalista opowiedział o nowościach roślinnych, uprawie BIO, komponowaniu roślin na balkonie i tarasie. Marek Jezierski przybliżył także sprawdzone sposoby na uzyskanie obfitych plonów,czy uprawę kiełków w warunkach domowych.

GARDENIA 2016

Wiele emocji wzbudziły również ogrody pokazowe. Jednym z nich była „Miejska dżungla” przygotowana przez firmę GARTE. Oryginalny projekt zawierał wiele różnych elementów, a wśród nich m.in. betonowe chodniki uzupełnione donicami z różnymi gatunkami roślin, fragment trawnika przeznaczy do wypoczynku, plac zabaw z drewnianymi zabawkami, kolorowy mural, grafitti z mchu, instalacje z rur, czy drewniane drzewa z ozdobami z włóczki.

GARDENIA 2016

Rekordy popularności pobiła także kolejna edycji „Pogotowia projektowego”. Spotkania ze specjalistami z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego  w Poznaniu były okazją do stworzenia wymarzonego ogrodu. Obok pokazów i warsztatów bardzo widowiskowo prezentował się konkurs INSPIRACJE-ARANŻACJE zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, który kolejny raz towarzyszył Targom GARDENIA. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu najciekawszej aranżacji ogrodu w warunkach hali targowej, która została przygotowana na oczach zwiedzających.

GARDENIA 2016

Wiele pomysłów miłośnicy zieleni czerpali również podczas wydarzenia zorganizowanego przez czasopismo „Mój Piękny Ogród”. Na zaproszenie redakcji Krzysztof Mielicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poprowadził wykład pt. „Trawy, turzyce i bambusy - rośliny do każdego ogrodu”. Wielu cennych porad na temat balkonowych i tarasowych aranżacji udzieliły także Eliza Różowicz i Aldona Zakrzewska.

GARDENIA 2016

O znaczeniu feng shui w ogrodzie opowiedziała Diana Szczęsna, botanik na Uniwersytecie Wrocławskim. Prelegentka poruszyła temat wpływu chińskiej filozofii na zieleń. Podczas Targów GARDENIA nie zabrakło również możliwości zakupu roślin i narzędzi. Pasjonaci kwiatów doniczkowych i rabatowych, posiadacze drzew owocowych i krzewów ozdobnych wzięli udział w Kiermaszu Ogrodniczym.

GARDENIA 2016

Do zobaczenia za rok – Dziękuję wszystkim wystawcom, zwiedzającym, mediom, a także związkom i stowarzyszeniom za udział w Targach GARDENIA – podkreśla Jakub Patelka. – Goszczenie tak znakomitego grona z branży ogrodniczej było dla nas wielkim zaszczytem. Mam nadzieję, że pobyt na Targach GARDENIA okazał się owocny – podsumowuje.

*Dane podane dla całego bloku targowego: Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych SPECIAL DAYS, Targi Mody.

więcej zdjęć

źródło: GARDENIA

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!