Logo
Logo
Okazje

Zwycięzcy Konkursu Roślin NOWOŚCI 2015

Poznaj zwycięzców - rośliny które zdobyły złoty, srebrny i brązowy medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI organizowanym przez Związek Szkółkarzy Polskich w czasie Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” 2015.

 

Konkurs Roślin NOWOŚCI przeprowadzany podczas Międzynarodowej Wystawy "Zieleń to Życie" ma już kilkuletnią tradycję. Jego celem jest wyłonienie z olbrzymiej liczby roślin ozdobnych pokazywanych na wystawie, odmian najcenniejszych, które na stałe zagoszczą na "zielonym" rynku. Konkurs promuje rośliny od niedawna wprowadzone na rynek, dostępne w sprzedaży. Są to odmiany wyhodowane zarówno przez polskich szkółkarzy oraz powstałe poza granicami naszego kraju.

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2015 - Złoty Medal

Milin pośredni (Campsis xtagliabuana) SUMMER JAZZ TM FIRE 'Takarazuka Fresa' PBR

Cecha wyróżniająca nowość: zwarty pokrój, ciemnozielone ulistnienie, czerwone kwiaty.

Wolno rosnące, kompaktowe pnącze wspinające się za pomocą powietrznych korzeni czepnych oraz lekko wijących się pędów. Rocznie przyrasta o 1 m. Jasnozielone liście mają do 35 cm długości i są złożone z 7-10 ostro zakończonych, słabo ząbkowanych listków. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Trąbkowate, intensywnie czerwone kwiaty rozwijają się z pomarańczowych pąków w lipcu i sierpniu. Płatki korony są zrośnięte w rozszerzającą się rurkę zakończoną na szczycie pięcioma wywiniętymi na zewnątrz, okrągłymi łatkami. Kwiaty są zebrane od kilku do kilkunastu w baldachogroniastych kwiatostanach na wierzchołkach jednorocznych pędów.

Pnącze dobrze rośnie na glebach próchnicznych, lekko kwaśnych lub obojętnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Odmiana zdrowa, znosi spadki temperatury do -26°C, strefa 5. Polecana do sadzenia w małych ogrodach przydomowych oraz w pojemnikach. Może być prowadzona w formie piennej w postaci niewielkiego drzewka.

Hodowca: Koichi Sakaue, Japonia. Wprowadzona na rynek w 2013 r. przez Ball Ornamentals, USA.
Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY, PL-42-262 Poczesna, ul. Strażacka 20, Polska

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2015 - Złoty Medal Milin pośredni Takarazuka Fresa
Milin pośredni Takarazuka Fresa
Milin pośredni Takarazuka Fresa Milin pośredni Takarazuka Fresa

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2015 - Srebrny Medal

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Orange Sunrise' PBR

Cecha wyróżniająca nowość: młode przyrosty intensywnie pomarańczowe, starsze liście ze złotą obwódką.

Silnie rosnąca, polska odmiana berberysu o wyprostowanym pokroju, intensywnie pomarańczowo-czerwonych młodych pędach, osiąga 1,5 m wysokości. Liście są duże, zaokrąglone, czerwone, gęsto osadzone na gałązkach. Na starszych liściach pojawia się złota, bardzo dekoracyjna obwódka, do 2 mm szerokości. Młode pędy i liście są wyraźnie jaśniejsze, z żółtawym odcieniem. Żółte kwiaty pojawiają się w maju. Owoce są czerwone, dojrzewają w październiku i listopadzie.

Krzew preferuje gleby żyzne, dostatecznie wilgotne, stanowisko słoneczne. Bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz zieleni publicznej. Nadaje się do sadzenia pojedynczo na rabatach lub w pojemnikach, oraz w grupach, w formie żywopłotów.

Hodowca: Odmiana wyhodowana i wprowadzona na rynek przez Szkółki Kurowskich w 2015 r.
Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, PL-24-130 Końskowola, ul. Kurowska 105, Polska

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2015 - Srebrny Medal berberys Orange Sunrise

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) Little Angel ‘Hoogi016’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: intensywna barwa liści od pomarańczowo-czerwonych po ciemny burgund. Wolno rosnący, gęsty krzew o zwartym pokroju i ciemnoczerwonym ulistnieniu, dorasta do 1 m wysokości.

Roślina dobrze się krzewi, tworzy liczne, brązowe pędy. Liście są trójklapowe, ząbkowane, o połowę mniejsze w porównaniu do odmiany ‘Diabolo’. Młode liście są wyraziście pomarańczowoczerwone, starsze ciemnieją, przyjmując odcień dojrzałego burgunda. Kwiaty są zebrane w białoróżowe, półkuliste baldachogrona, kwitną w czerwcu.

Krzew o niewielkich wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na większości gleb umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Dobrze znosi przycinanie. Odmiana odporna na mróz, strefa 4, polecana zwłaszcza do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz w ogrodach przydomowych do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami lub bylinami.

Hodowca: Pavel Schuch, Czechy. Odmiana wprowadzona na rynek w 2014 roku przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.
Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2015 - Srebrny Medal pęcherznica kalinolistna Little Angel Hoogi016

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2015 - Brązowy Medal

Leszczyna pospolita (Corylus avellana) PURPLE UMBRELLA ‘JM 251' PBR

Cecha wyróżniająca nowość: czerwone liście, płaczący pokrój. Pierwsza czerwonolistna odmiana leszczyny o parasolowatym, płaczącym pokroju.

Nieduże drzewo o zwisających pędach. W porównaniu do gatunku charakteryzuje się wolniejszym tempem zrostu. Wysokość drzewa zależy od wysokości podkładki, na której zaszczepiono rośliny, zwykle nie przekracza 2-2,5 m. Liście są dosyć szerokie, u nasady sercowate, na wierzchołku zaostrzone, wiosną ciemnopurpurowe, prawie czarne. Z czasem lekko jaśnieją. Powierzchnia blaszek liściowych jest delikatnie karbowana. Latem młode liście pozostają purpurowoczerwone, a starsze stają się czerwonozielone.

Kwiatów i owoców dotychczas nie zaobserwowano. Odmiana jest tolerancyjna pod względem podłoża, odporna na mróz, strefa 5a. Najlepiej rośnie i wybarwia się na stanowiskach słonecznych. Z racji swoich niedużych rozmiarów polecana jest do małych ogrodów przydomowych. Może być sadzona jako soliter lub w kompozycjach z krzewami i bylinami jako mocny akcent kolorystyczny. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Józsa Miklós, Węgry. Wprowadzenie na rynek w 2015 roku przez szkółkę Szmit, Polska.
Zgłaszający: Szkółka SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polska

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2015 - Brązowy Medal leszczyna pospolita PURPLE UMBRELLA JM 251

 

Opisy roślin: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcia: Paweł Romanowski

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu