Logo
Logo
64
Okazje

ARENA KRAJOBRAZU: najlepsi architekci krajobrazu w Europie

Jedni z najlepszych na świecie architektów krajobrazu – Chris Beardshaw, Jo Thompson, Taina Suomio oraz Hexian Jin, to niekwestionowane gwiazdy wydarzenia pod nazwą ARENA KRAJOBRAZU, które już w lutym 2020 roku odbędzie się w ramach targów GARDENIA w Poznaniu.

 

Premierowa edycja ARENY KRAJOBRAZU odbędzie się już 13 i 14 lutego 2020 roku. Będzie to okazja, by spotkać w jednym miejscu wybitnych projektantów, architektów krajobrazu z Polski i zagranicy. Na wydarzenie złożą się prezentacje, prelekcje, pokazy i warsztaty prowadzone na kilku scenach w pawilonie będącym częścią Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wydarzenie będzie skierowane do architektów krajobrazu, przedstawicieli branży ogrodniczej oraz do tych profesjonalistów, którzy specjalizują się w zakładaniu i pielęgnacji terenów zieleni.

Międzynarodowe gwiazdy

Główną atrakcją ARENY KRAJOBRAZU będzie możliwość spotkania wybitnych specjalistów z Polski i ze świata, laureatów najważniejszej i najbardziej prestiżowej wystawy ogrodniczej, która to wystawa otwiera drzwi do międzynarodowego świata projektantów ogrodów.

Wśród zaproszonych gości specjalnych znajdzie się:

 • Chris Beardshaw, wybitny brytyjski projektant. Sześciokrotny laureat wyróżnienia Royal Horticultural Society – "Best Show Garden", pięciokrotny laureat "Wybór publiczności" na wystawach Royal Horticultural Society. Laureat 13 złotych medali Royal Horticultural Society.
  Chris znany jest też z długiej kariery telewizyjnej, która rozpoczęła się w 1997 roku w BBC2 przy realizacji takich programów jak "Gardener`s World", "Hidden Gardens" i niezwykle popularny "The Flying Gardener".

  Swoją karierę rozpoczął ponad 18 lat temu realizując w tym czasie wielką liczbę ogrodów prywatnych i konkursowych od Wielkiej Brytanii aż po Nową Zelandię. Jest autorem wielu projektów nagradzanych na najważniejszych wystawach ogrodniczych.

  Autor wielu książek wśród których "100 roślin, które prawie zmieniły świat" zdobyła nagrodę Independent Publishers w USA. Jest też autorem wielu publikacji prasowych w prestiżowych magazynach ogrodniczych i lifestylowych.

 • Jo Thompson jest wybitną projektantką, brytyjską laureatką "Best of Show" uznaną przez prasę profesjonalną za jedną z najbardziej utalentowanych projektantek. Przez opiniotwórczy miesięcznik "House & Garden" uznana została za jedną z "wiodących współczesnych projektantek" i "najlepszą projektantką ogrodów wiejskich". 
  Zaś Society of Garden Designers uznało ją za "Projektantkę przyszłości" w 2014 roku.
  Jo Thompson jest posiadaczką najbardziej prestiżowego wyróżnienia "Best of Show", które otrzymała za ogród zaprojektowany na Chelsea Flower Show w 2010 roku. Jest też laureatką czterech złotych i pięciu srebrnych medali RHS Chelsea Flower Show. 

  W 2017 roku zdobyła nagrodę "Wybór Publiczności" podczas konkursu RHS Chatsworth Flower Show.
  Jest członkiem RHS Gardens Committee i Garden Advisor dla RHS Rosemoor, a także członkiem RHS Show Gardens Selection Panel.

 • Taina Suomio to utytułowana projektantka z Finlandii.
  Taina jest laureatką srebrnego medalu wystawy Chelsea Flower Show 2019 za ogród "Roots in Finland Kyrö Garden".
  Przez ponad czternaście lat współpracowała z wiodącymi brytyjskimi projektantami ogrodów, m.in z Carol Klein, Andy Sturgeon, Thomas Hoblyn, Paul Stone, Nigel Dunnett, Catherine MacDonald, Mark Gregory, gdzie kierowała zespołami odpowiedzialnymi za nasadzenia w ogrodach konkursowych przygotowywanych na międzynarodowe wystawy Chelsea Flower Show oraz Hampton Court Flower Show. 

  Taina jest inżynierem ds. rozwoju (zielone dachy i zazielenienie miasta) w mieście Vantaa położonym w stołecznym regionie Finlandii. Zajmuje się przede wszystkim ogrodami na dachu i zieloną przestrzenią w mieście realizując również swój autorski projekt "Roslings Manor Gardens". Jej doskonale rozpoznawalne realizacje znajdują się w Vantaa na terenie Narodowych Targów Mieszkaniowych czy "Najbardziej zielony z zielonych" blok mieszkalny w Helsinkach w West Harbour, w którego skład wchodzą zielone dachy, ogród kuchennej bioróżnorodności oraz ogród leśny i ogród na barce.

  W Londynie Taina współpracowała z profesorem Nigelem Dunnettem, tworząc "Magiczny i marzycielski" ogród na dachu Barbican Centre.

 • Grono gości specjalnych ARENY KRAJOBRAZU zamyka Hexian Jin – wydawca magazynu Chinese Landscape Architecture. Prezentacja Hexian Jin pozwoli skonfrontować doświadczenia architektów europejskich z trendami projektowania dominującym i obecnie na rynku azjatyckim.
  Hexian Jin jest prezesem wydawnictwa i zastępcą redaktora naczelnego magazynu "Chinese Landscape Architecture" oraz profesorem w Zhejiang Agriculture & Forestry University, School of Landscape and Architecture.

  Jest autorką wielu prac naukowych i popularyzujących architekturę krajobrazu i ogrodnictwo. Specjalizuje się w badaniach w obszarze ogrodów leczniczych, historii i teorii architektury krajobrazu. Swoje zainteresowania skupia również na ogrodach przyświątynnych. Współpracuje stale z wieloma placówkami naukowymi zajmującymi się współczesnymi aspektami środowiska naturalnego m.in z Shanghai Academy of Landscape Architecture and Planning. Hexian Jin zaprezentuje w Poznaniu najnowsze rozwiązania i koncepcje w obszarze architektury krajobrazu jakie realizowane są w Chinach.

Ogrody projektu Chrisa Beardshaw - kolaż

Ogrody projektu Chrisa Beardshaw

Projektowanie w praktyce

Celem ARENY KRAJOBRAZU jest zaprezentowanie najnowszych trendów w branży projektowej, a także wymiana poglądów w gronie zawodowców. Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję posłuchać prezentacji i doświadczeń architektów uznanych na najlepszych pokazach ogrodniczych w Europie. Nowością programu ARENY będą przeglądy portfolio polskich architektów krajobrazu prowadzone przez gości specjalnych z Wielkiej Brytanii, Finlandii i Chin.

Część prezentacyjną wzbogacą pokazy cięcia drzew i krzewów przygotowane specjalnie na to wydarzenie przez Szkółkę Roślin Ozdobnych BYCZKOWSCY, a także pokazy cięcia i pielęgnacji róż przygotowane przez Szkółkę Róż ROSARIUM. Nie zabraknie też warsztatów poświęconych pielęgnacji drzew i krzewów owocowych.

Wiedza i relacje

ARENA KRAJOBRAZU to nowe wydarzenie w branży ogrodniczej o formule skierowanej przede wszystkim do profesjonalistów. Do udziału zaproszeni zostali między innymi projektanci, architekci krajobrazu, studenci uczelni o profilu ogrodniczym i architektonicznym, ogrodnicy, a także pracownicy działów promocji i zakładów zieleni miejskiej.

Celem ARENY jest dać profesjonalistom z branży ogrodniczej tuż przed kolejnym sezonem możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi trendami w projektowaniu ogrodów. Na program złoży się kilkanaście praktycznych warsztatów i pokazów, które zostały tak pomyślane, aby każdy z uczestników mógł na żywo skonfrontować swoje dotychczasowe doświadczenia – mówi Tomek Ciesielski szef Fundacji FRACTAL, która jest organizatorem tego wydarzenia.

Partnerami wydarzenia są: Lider Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Gardener`s World edycja Polska, Mój Piękny Ogród.

Ogrody projektu Jo Thompson

Kto za tym stoi

Organizatorem ARENY KRAJOBRAZU jest Fundacja Fractal. Fundacja zajmuje się projektami edukacyjnymi głównie z obszaru ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Jest organizatorem m.in. projektów Weekend Otwartych Ogrodów czy też Zielony Fyrtel, które popularyzują nie tylko troskę o środowisko naturalne, ale także łączą wrażliwość na naturę z budowaniem trwałych relacji społecznych.

Partnerem ARENY KRAJOBRAZUMiędzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA organizowane przez Grupę MTP na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To największe w Polsce targi dla tej branży, na których prezentują się producenci roślin, nasion, podłoży, chemii ogrodowej, narzędzi, sprzętu ogrodniczego, akcesoriów do nawadniania czy elementów małej architektury ogrodowej.

Więcej informacji na temat możliwości kupna biletów oraz programu wydarzeń na www.arenakrajobrazu.pl


Tekst i zdjęcia: arenakrajobrazu.pl

2019-10-09

 
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu