Logo
Logo

Jubileuszowy Rok Wazowski 2019 w otoczeniu królewskich kwiatów

Mija 400 lat od ukończenia przebudowy Zamku Królewskiego w Warszawie zainicjowanej przez króla Zygmunta III Wazę. Rezydencja królewska w epoce panowania Wazów stała się centrum życia politycznego i kulturalnego ówczesnej Rzeczpospolitej. Rok Wazowski 2019 to wyśmienita okazja do uczczenia dokonań dynastii Wazów i prezentacji wystaw okolicznościowych oraz wydarzeń artystycznych przybliżających dzieje Zamku i tej epoki.

Niecodzienna wystawa „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” prezentowała ponad 500 bezcennych eksponatów. Wśród nich znalazły się sukienki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, wysadzana diamentami złota monstrancja z 1672 roku, biżuteria królewska i liczne kosztowności. Te piękne precjoza stały się natchnieniem dla Zygmunta Sieradzana, mistrza florystyki, do stworzenia wystawy biżuterii kwiatowej. W zaprezentowanej kolekcji królowała róża Avalanche+®. Motyw róży przez wieki inspirował artystów, zachwycał w dziełach jubilerskich, a bezcenne klejnoty do dzisiaj olśniewają w różnorodnych formach. Róża stała się niezaprzeczalną ikoną piękna i dostojeństwa.

Motyw kwiatowy nieustannie zachwyca artystów i dostarcza nam niezapomnianych wrażeń zmysłowych i estetycznych. Klejnoty i dekoracje florystyczne są nie tylko wyrafinowaną ozdobą, ale też metaforą najwspanialszych historycznych dzieł i artystyczną inspiracją florystów.

 
Jubileuszowy Rok Wazowski 2019 w otoczeniu królewskich kwiatów

Kolejna wystawa czasowa „Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach” zaprezentowała wizerunki polskich władców pojawiające się na numizmatach i medalach od początków państwa polskiego. Chlubą bezcennej kolekcji była czterdziestodukatówka z wizerunkiem Zygmunta III Wazy – ikona polskiej numizmatyki autorstwa Samuela Ammona. Ta właśnie moneta, stała się inspiracją do powstania wielkoformatowej podobizny Króla, ułożonej z wyjątkowych róż Avalanche+®, która uświetniła otwarcie wystawy. Aranżację wykonał Piotr Marzec, mistrz florystyki.

Jubileuszowy Rok Wazowski 2019 w otoczeniu królewskich kwiatów

Ostatnia, największa wystawa, zatytułowana „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka”, otwarta do 14 stycznia 2020 roku, jest spektakularnym finałem wystaw Roku Wazowskiego 2019. Zaprezentowane zostało niemal 300 niezwykłych obiektów, wypożyczonych ze zbiorów 77 instytucji. Epoka dynastii Wazów nazywana jest również "epoką Snopka srebrnego, acz grubo pozłacanego". To oczywiście nawiązanie do herbu Wazów, przedstawiającego złoty snop zboża. Różana, wielkoformatowa interpretacja tego właśnie herbu uświetniła inaugurację tej wspaniałej wystawy. Wyjątkową instalację florystyczną, powstałą z półtora tysiąca róż Avalanche+®, królewskich kwiatów o niezwykle efektownym pąku, przygotowała Małgorzata Niska i adepci jej Szkoły, kuźni talentów florystycznych.

Jubileuszowy Rok Wazowski 2019 w otoczeniu królewskich kwiatów

Źródło: SIGMA International (Poland), zdjęcia: Olga Borowska