Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Bruk-Bet: Najczęściej popełniane błędy podczas układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej to skomplikowany proces, w którym na każdym etapie łatwo o błędy. A że jesień to ostatni moment w roku na wykonanie tego typu prac podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę, aby ich uniknąć.

Nawierzchnie z betonowej kostki brukowej są niewątpliwą ozdobą ogrodowych aranżacji. Jednak poza tym, że mają się one pięknie prezentować, muszą spełniać przypisane im funkcje praktyczne.

Oferta producentów kostki brukowej jest niezwykle szeroka. Różnorodność barw i formatów, mnogość wymiarów oraz rodzajów powierzchni licowej sprawiają, że materiał ten króluje na podjazdach, tarasach i ogrodowych alejkach w całej Polsce. Od wiosny do jesieni brukarze mają ręce pełne roboty, a inwestorzy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych fachowców. W takich sytuacjach nie dajmy się kusić wyjątkowo niską ceną czy podejrzanie krótkim terminem wykonania prac, bo skutki mogą być opłakane.

Wybór fachowców

Na rynku działa bardzo wiele firm oferujących usługi układania bruku i płyt tarasowych. Jak wybrać taką, która zrobi to prawidłowo, w terminie i za przystępną cenę?

Układanie kostki brukowej najlepiej powierzyć wykwalifikowanym ekipom brukarskim. Duże doświadczenie pracowników połączone ze specjalistyczną wiedzą zagwarantuje nam jakość usługi na najwyższym poziomie. Zawsze warto również zasięgnąć opinii u producenta i poprosić go o listę autoryzowanych, polecanych podmiotów – podpowiada Tomasz Ługowski, szef działu projektowego firmy Bruk-Bet.

Gruntowne przygotowania

Prace wykonawcze powinny być zawsze poprzedzone badaniem geologicznym gruntu oraz prawidłowym określeniem jego parametrów. Od tego, z jaką glebą mamy do czynienia, zależy bowiem proces przygotowania powierzchni i rodzaj prowadzonych robót. Niestety często, z powodów oszczędności, jest to etap przez inwestorów indywidualnych pomijany. Skutkiem może być wypiętrzanie się kostki lub jej odbarwianie, przez co nawierzchnia nie spełnia swojej funkcji i nieestetycznie wygląda.

Warto sprawdzić czy podłoże nie kryje jakichś tajemnic, które mogą okazać się problemem trudnym do pokonania w późniejszej eksploatacji – zwraca uwagę ekspert firmy. – Może się zdarzyć, że pod powierzchnią znajduje się gruba, nieprzepuszczająca wody warstwa gliny, a wody gruntowe zawierają domieszki różnych rud metali, które poprzez reakcje chemiczne mogą powodować powstawanie zacieków lub nawet zmianę koloru kostki – dodaje.

Dlatego zwracajmy szczególną uwagę na właściwe odwodnienie nawierzchni zachowując spadek terenu (1-2%) w kierunku nieutwardzonego gruntu lub przygotowanych specjalnie do tego celu odpływów liniowych.

ukladanie_kostki_brukowej_fot.1_bruk_bet
fot. Bruk-Bet

Nieprawidłowa podbudowa

Na etapie przygotowania podbudowy możliwości popełnienia błędu jest kilka. Można źle wyprofilować nawierzchnię, niewystarczająco utwardzić podłoże lub użyć do tego nieodpowiednich materiałów. Ważne jest, aby każda warstwa podbudowy była równomiernie ułożona, co zapobiegnie późniejszym problemom wynikającym z eksploatacji.

Każdy błąd może nas bowiem drogo kosztować i skutkować powstawaniem nierówności na powierzchni kostki lub nawet jej miejscowym zapadaniem się, co może sprzyjać powstawaniu kolein na podjeździe lub stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników. Dlatego tak ważne jest, już w początkowej fazie, prawidłowe określenie przeznaczenia nawierzchni, w tym intensywności i rodzaju obciążeń jakim będzie poddawana.

Błędy wykonawcze

Jednym z powszechnych błędów wykonawczych jest układanie przylegających do siebie kostek „na styk”, bez zachowania wymaganej minimalnej szerokości spoin równej 3 mm. Należy pamiętać, że odstępniki na powierzchniach bocznych kostek nie zawsze wyznaczają właściwą szerokość fugi.

Zbyt ciasne ułożenie elementów w nawierzchni skutkuje wzajemnym ich napieraniem na siebie, wynikającym z obciążeń poziomych oraz odkształceń termicznych, i może być przyczyną powstawania uszkodzeń krawędzi oraz odłupywania się warstwy licowej.

Kolejnym często spotykanym błędem jest wyrównywanie ułożonej nawierzchni zagęszczarką wibracyjną bez elastomerowej osłony zabezpieczającej stalową płytę. Bezpośrednim efektem takiej pracy będzie porysowana powierzchnia kostek oraz możliwość powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń, wynikających z roztarcia ziarenek piasku pozostałych po wcześniejszym spoinowaniu nawierzchni.

Brak odpowiedniego sprzętu i zgubna rutyna

Nierzadko, już na etapie układania kostki, problemem okazuje się rutyna. W wielu przypadkach wykonawcy działają mechanicznie, nie zwracając uwagi na indywidualne uwarunkowania każdej inwestycji.

Warto zwrócić także uwagę, że kostka brukowa to już nie tylko małe kwadraty, ale coraz częściej niestandardowe, geometryczne wielkie formaty. Takie betonowe elementy są znacznie trudniejsze w montażu i bywa, że niezbędny okazuje się drogi, profesjonalny sprzęt, którym małe firmy nie dysponują – podpowiada ekspert firmy Bruk-Bet.

To kolejny argument za tym, aby decydując się na firmę brukarską korzystać z usług tych wyspecjalizowanych.

Źródło: Bruk-Bet

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!