Logo
Logo
2
Do góry

Prognoza pogody: Przed nami noce i ranki z przymrozkami do minus 5 stopni

Najwyższy czas, abyśmy się przyzwyczaili do porannych przymrozków, które będą się pojawiać coraz częściej i będą coraz silniejsze. Musimy się też liczyć ze sporymi wahaniami temperatury, bo po porannych chłodach będą nadchodzić ciepłe popołudnia.

O tej porze roku pogodne niebo przy napływie powietrza ze wschodu lub północy oznacza zazwyczaj, że noce i poranki są zimne, a popołudnia ciepłe. Różnica w temperaturze w ciągu zaledwie 6 godzin może sięgać nawet 20 stopni. I tak też będzie w nadchodzących dniach.

Władzę nad pogodą, zgodnie z przewidywaniami, przejmuje pogodny wyż zmierzający ku europejskiej części Rosji. Znajdujemy się w tej chwili po jego zachodniej stronie, która na skutek napływu masy polarno-kontynentalnej, charakteryzuje się suchym powietrzem.

To oznacza, że chmury będą systematycznie zanikać, odsłaniając błękitne niebo. Rozpoczyna się tym samym wyjątkowo przyjemny czas kolorowej jesieni. Dzisiaj rano termometry na Podlasiu i Suwalszczyźnie pokazały przy gruncie minus 3 stopnie.

Strefa przymrozków póki co jest ograniczona do niewielkiego obszaru naszego kraju, ale to się będzie zmieniać. Powietrze ze wschodu będzie się wkradać coraz dalej na zachód Polski.

W piątek (3.10) nad ranem blisko zera będzie już prawie w całej wschodniej części kraju, a przy gruncie odnotujemy do minus 4 stopni. Najzimniej będzie pod koniec tygodnia, gdy spadki temperatury w pobliże zera na wysokości 2 metrów spodziewane są na większym obszarze kraju. Przy gruncie będzie przeważnie lekko poniżej zera, a na wschodzie i na terenach górzystych do minus 5 stopni.

Najmniejsze prawdopodobieństwo przymrozków dotyczyć będzie województw zachodnich. Dokładne przewidywania minimalnych temperatur znajdziecie na stronach z prognozami dla poszczególnych miejscowości. Pamiętajmy, że przymrozki szczególnie lubią obniżenia terenu, okolice rzek, jezior i stawów.
Od początku przyszłego tygodnia czeka nas postępujące od zachodu ocieplenie, które ograniczy strefę przymrozków jedynie do regionów północno-wschodnich. Na większym obszarze kraju odnotujemy nawet 10-13 stopni. Popołudniami początkowo spodziewamy się od 15 do 17 stopni, a od przyszłego tygodnia nawet powyżej 20 stopni.

Babie lato dopiero nam się rozkręca, z czego oczywiście bardzo się cieszymy. Pamiętajmy jednak, że wahania temperatury osłabiają nasz organizm i narażają go na zwiększoną podatność na wirusy. Nie wolno ani go przechładzać, ani też przegrzewać. Aby się nie przeziębić i nie złapać grypy, warto rano cieplej się ubrać, a po południu trochę lżej. Wietrzmy też mieszkania i jak najczęściej spacerujmy.

02.10.2014
tekst: www.twojapogoda.pl
zdjęcie: Andi, Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu