Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Prognoza pogody: Przed nami noce i ranki z przymrozkami do minus 5 stopni

Najwyższy czas, abyśmy się przyzwyczaili do porannych przymrozków, które będą się pojawiać coraz częściej i będą coraz silniejsze. Musimy się też liczyć ze sporymi wahaniami temperatury, bo po porannych chłodach będą nadchodzić ciepłe popołudnia.

O tej porze roku pogodne niebo przy napływie powietrza ze wschodu lub północy oznacza zazwyczaj, że noce i poranki są zimne, a popołudnia ciepłe. Różnica w temperaturze w ciągu zaledwie 6 godzin może sięgać nawet 20 stopni. I tak też będzie w nadchodzących dniach.

Władzę nad pogodą, zgodnie z przewidywaniami, przejmuje pogodny wyż zmierzający ku europejskiej części Rosji. Znajdujemy się w tej chwili po jego zachodniej stronie, która na skutek napływu masy polarno-kontynentalnej, charakteryzuje się suchym powietrzem.

To oznacza, że chmury będą systematycznie zanikać, odsłaniając błękitne niebo. Rozpoczyna się tym samym wyjątkowo przyjemny czas kolorowej jesieni. Dzisiaj rano termometry na Podlasiu i Suwalszczyźnie pokazały przy gruncie minus 3 stopnie.

Strefa przymrozków póki co jest ograniczona do niewielkiego obszaru naszego kraju, ale to się będzie zmieniać. Powietrze ze wschodu będzie się wkradać coraz dalej na zachód Polski.

W piątek (3.10) nad ranem blisko zera będzie już prawie w całej wschodniej części kraju, a przy gruncie odnotujemy do minus 4 stopni. Najzimniej będzie pod koniec tygodnia, gdy spadki temperatury w pobliże zera na wysokości 2 metrów spodziewane są na większym obszarze kraju. Przy gruncie będzie przeważnie lekko poniżej zera, a na wschodzie i na terenach górzystych do minus 5 stopni.

Najmniejsze prawdopodobieństwo przymrozków dotyczyć będzie województw zachodnich. Dokładne przewidywania minimalnych temperatur znajdziecie na stronach z prognozami dla poszczególnych miejscowości. Pamiętajmy, że przymrozki szczególnie lubią obniżenia terenu, okolice rzek, jezior i stawów.
Od początku przyszłego tygodnia czeka nas postępujące od zachodu ocieplenie, które ograniczy strefę przymrozków jedynie do regionów północno-wschodnich. Na większym obszarze kraju odnotujemy nawet 10-13 stopni. Popołudniami początkowo spodziewamy się od 15 do 17 stopni, a od przyszłego tygodnia nawet powyżej 20 stopni.

Babie lato dopiero nam się rozkręca, z czego oczywiście bardzo się cieszymy. Pamiętajmy jednak, że wahania temperatury osłabiają nasz organizm i narażają go na zwiększoną podatność na wirusy. Nie wolno ani go przechładzać, ani też przegrzewać. Aby się nie przeziębić i nie złapać grypy, warto rano cieplej się ubrać, a po południu trochę lżej. Wietrzmy też mieszkania i jak najczęściej spacerujmy.

02.10.2014
tekst: www.twojapogoda.pl
zdjęcie: Andi, Pixabay


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu