Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
2
Do góry

Prognoza pogody: Przed nami noce i ranki z przymrozkami do minus 5 stopni

Najwyższy czas, abyśmy się przyzwyczaili do porannych przymrozków, które będą się pojawiać coraz częściej i będą coraz silniejsze. Musimy się też liczyć ze sporymi wahaniami temperatury, bo po porannych chłodach będą nadchodzić ciepłe popołudnia.

O tej porze roku pogodne niebo przy napływie powietrza ze wschodu lub północy oznacza zazwyczaj, że noce i poranki są zimne, a popołudnia ciepłe. Różnica w temperaturze w ciągu zaledwie 6 godzin może sięgać nawet 20 stopni. I tak też będzie w nadchodzących dniach.

Władzę nad pogodą, zgodnie z przewidywaniami, przejmuje pogodny wyż zmierzający ku europejskiej części Rosji. Znajdujemy się w tej chwili po jego zachodniej stronie, która na skutek napływu masy polarno-kontynentalnej, charakteryzuje się suchym powietrzem.

To oznacza, że chmury będą systematycznie zanikać, odsłaniając błękitne niebo. Rozpoczyna się tym samym wyjątkowo przyjemny czas kolorowej jesieni. Dzisiaj rano termometry na Podlasiu i Suwalszczyźnie pokazały przy gruncie minus 3 stopnie.

Strefa przymrozków póki co jest ograniczona do niewielkiego obszaru naszego kraju, ale to się będzie zmieniać. Powietrze ze wschodu będzie się wkradać coraz dalej na zachód Polski.

W piątek (3.10) nad ranem blisko zera będzie już prawie w całej wschodniej części kraju, a przy gruncie odnotujemy do minus 4 stopni. Najzimniej będzie pod koniec tygodnia, gdy spadki temperatury w pobliże zera na wysokości 2 metrów spodziewane są na większym obszarze kraju. Przy gruncie będzie przeważnie lekko poniżej zera, a na wschodzie i na terenach górzystych do minus 5 stopni.

Najmniejsze prawdopodobieństwo przymrozków dotyczyć będzie województw zachodnich. Dokładne przewidywania minimalnych temperatur znajdziecie na stronach z prognozami dla poszczególnych miejscowości. Pamiętajmy, że przymrozki szczególnie lubią obniżenia terenu, okolice rzek, jezior i stawów.
Od początku przyszłego tygodnia czeka nas postępujące od zachodu ocieplenie, które ograniczy strefę przymrozków jedynie do regionów północno-wschodnich. Na większym obszarze kraju odnotujemy nawet 10-13 stopni. Popołudniami początkowo spodziewamy się od 15 do 17 stopni, a od przyszłego tygodnia nawet powyżej 20 stopni.

Babie lato dopiero nam się rozkręca, z czego oczywiście bardzo się cieszymy. Pamiętajmy jednak, że wahania temperatury osłabiają nasz organizm i narażają go na zwiększoną podatność na wirusy. Nie wolno ani go przechładzać, ani też przegrzewać. Aby się nie przeziębić i nie złapać grypy, warto rano cieplej się ubrać, a po południu trochę lżej. Wietrzmy też mieszkania i jak najczęściej spacerujmy.

02.10.2014
tekst: www.twojapogoda.pl
zdjęcie: Andi, Pixabay

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!