Logo
Logo

Planer dobrego ogrodnika | Zaplanuj cały rok w ogrodzie!

Dowiedz się: jakie prace ogrodnicze należy wykonać o każdej porze roku oraz w każdym kolejnym miesiącu: co zasadzić, co przesadzić, co zmienić, by było nie tylko piękniej, ale i bardziej użytecznie; jak planować uprawy z odpowiednim wyprzedzeniem, które rośliny do siebie pasują, których lepiej obok siebie nie sadzić; jak podlewać, by nie marnować wody, jak naturalnie nawozić, jak zrobić kompostownik oraz jak wspierać ptaki i owady, by one wspierały twój ogród.

Michał Mazik w swojej nowej książce "Planer dobrego ogrodnika. Żyj wśród roślin | Poradnik dla początkujących i zaawansowanych" dzieli się swoimi złotymi radami, jak optymalnie zaplanować cały rok w ogrodzie.

Planer dobrego ogrodnika. Żyj wśród roślin

Kwiaty, drzewa, krzewy, owoce, warzywa, zioła, chwasty... Jeśli marzyliście, by zacząć przygodę z uprawianiem roślin – oto szansa na spełnienie tych marzeń. Praktykujący ogrodnicy docenią pomysłowość autora, jego ogromną wiedzę oraz uporządkowany układ treści, dzięki któremu – dbając o rośliny przez cały rok – po prostu nie da się o niczym zapomnieć.

Masz balkon, taras, mały ogródek czy wielki ogród? Planer spełni swoją rolę w każdym przypadku.

Od autora

Szczęśliwy jest człowiek, który może spędzać czas we własnym ogrodzie. Zwiedzanie ogrodów botanicznych, parków czy miejsc naturalnych daje wytchnienie i motywuje, ale to na własnej działce można realizować plany, eksperymentować i spełniać marzenia. Zadbany ogród jest piękny, a każdego dnia nieco zmienia swoje oblicze. Z radością można obserwować zmiany, rozwój roślin, a także codzienność żyjących w nim organizmów. Ogród uprzyjemnia życie, pozwala na relaks. Dostarcza zdrowych i smacznych plonów. Można w nim rozwijać pasje (np. czytać książki), spotykać się z rodziną, spożywać posiłki, urządzić piknik, bawić się z dziećmi lub czworonożnym przyjacielem. Czasem wymaga ciężkiej pracy, ale trud się opłaci. Trzeba być dla niego dobrym, zaradnym gospodarzem. Aby ogród był powodem do dumy, należy o niego dbać przez cały rok. Błędne jest stwierdzenie, że ogrodnik zimą odpoczywa.

Pracy w ogrodzie nigdy nie brakuje, chociaż w niektórych miesiącach jest jej dużo mniej. Mało pracowity okres można wykorzystać, by poszerzyć wiedzę o ogrodnictwie czy lubianych roślinach. Zakres tematyczny jest bardzo duży. Uczymy się całe życie, ciągle mając nieodparte wrażenie, że więcej nie wiemy, niż wiemy. Ogród naturalny to cel, do którego powinno się dążyć, niezależnie od stylu urządzania czy miejsca usytuowania. Przy poszczególnych miesiącach znalazło się także miejsce na obalenie popularnych mitów. Większość z nich wynika z niewiedzy lub uprzedzeń.

Życzę Czytelnikom, aby wiedza zawarta w planerze pomogła w codziennych pracach w ogrodzie i zmotywowała do zgłębiania tematu ogrodnictwa. Ogród to pasja, która nie przemija z wiekiem. Wręcz przeciwnie – coraz bardziej wciąga.
Planer dobrego ogrodnika. Żyj wśród roślin | Poradnik dla początkujących i zaawansowanych
Michał Mazik, autor ponad 100 artykułów na naszym portalu, podpowie Wam, jak zaplanować cały rok w ogrodzie!
Kup książkę online!
Autor
Planer dobrego ogrodnika | Zaplanuj cały rok w ogrodzie!
Planer dobrego ogrodnika | Zaplanuj cały rok w ogrodzie!
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

 
kategoria-abc_ogrodnika_aktualnosci_ogrodnicze
NAJNOWSZE TREŚCI