Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
Do góry

Agito.pl: Czas na jesienne porządki w ogrodzie - porady i produkty

Jesień to czas zbioru ostatnich plonów, porządków i przygotowań do zimy. To w jaki sposób zadbamy o nasz ogród w najbliższych tygodniach, wpłynie na ilość pracy w przyszłym sezonie. Warto więc zakasać rękawy i wziąć się to roboty!

Jesienne porządki w ogrodzie - zbieramy ostatnie plony

Porządki zaczynamy od zebrania ostatnich plonów. W najbliższych dniach i tygodniach dojrzeją jabłka, gruszki, śliwki, orzechy, zioła oraz warzywa takie jak marchew, pietruszka, seler, ziemniaki, buraki, cebule. Zdrowe okazy posłużą nam do przygotowania przetworów. Można je też przechowywać przez zimę, najlepiej w ciemnym, chłodnym miejscu.

Mogą nam posłużyć nawet kilka miesięcy. Najlepiej ułożyć je w skrzynkach, zapewnić dostęp powietrza. Aby nie gniły za szybko, nie wstawiajmy ich do kąta i nie układajmy bezpośrednio przy ścianie lub na podłodze. Plony zgniłe, robaczywe i chore usuwamy z ogrodu. Ziemię na grządkach przekopujemy, usuwamy chwasty.

Jesienne porządki w ogrodzie - przygotowujemy rośliny do zimowania

Część roślin, głównie ozdobnych, które przenosimy na zimę do domu, trzeba powoli przygotowywać do przejścia w stan spoczynku. W tym celu zaprzestajemy nawożenia i intensywnego podlewania. Przed nadejściem pierwszych przymrozków trzeba zdążyć z wykopaniem roślin, które nie zimują w glebie: frezji, fiołków alpejskich, dalii, mieczyków i begonii. Jeśli hodujemy róże, trzeba przygotować dla nich kopczyki, czyli obsypać na wysokość do około 40 cm ziemią lub korą.

Gdy temperatura spadanie poniżej zera, możemy otulić drzewa i krzewy by ochronić je przed mrozem i wiatrem. W tym celu możemy użyć słomy, płótna, juty, agrowłókniny lub specjalnych kapturów ochronnych na zimę, do kupienia w sklepie ogrodniczym.

Sadzimy rośliny na przyszły rok

Jesienne porządki nie ograniczają się tylko do grabienia liści usuwania przekwitniętych roślin. Musimy też zadbać o sadzonki na przyszły rok. Sadzimy rośliny cebulowe, kwitnące na wiosnę: przebiśniegi, krokusy, narcyzy czy tulipany. Aby bezpiecznie przetrwały najsilniejsze mrozy, wkopujemy na głębokość trzy razy większą, niż cebula. Oprócz tego sadzimy też drzewa i krzewy owocowe.

Pielęgnujemy trawnik

Podczas porządków nie zapominamy o trawniku. Przede wszystkim grabimy liście. Regularnie go odchwaszczamy i podlewamy, jednak nieco rzadziej niż podczas letnich miesięcy. To idealny czas na dosiewki, regenerację i nadawanie kształtu. We wrześniu możemy też pomyśleć o zakładaniu świeżego trawnika. W drugiej połowie października wykonujemy ostatnie koszenie, pamiętając o tym by dokładnie wygrabić skoszoną trawę. Na jesieni możemy też ponownie użyć wertykulatora, by usunąć obumarłe części roślin i filc. Taki zabieg ułatwia gospodarkę składników odżywczych i zapewnia higienę, w tym profilaktykę rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych.

Jesienne porządki w ogrodzie - nawozimy oczyszczoną glebę

Po przekopaniu i odchwaszczeniu rabatek i grządek możemy wzbogacić glebę o składniki odżywcze. W tym celu najlepiej wykorzystać domowy kompost lub nawozy naturalne. Dodatkowo możemy sięgnąć po nawozy fosforowe i potasowe. Nie można już stosować nawozów azotowych. Pobudzają rośliny do rozwoju, a my powinnyśmy wprowadzić je w stan spoczynku przed przyjściem pierwszych przymrozków.

Czyścimy meble i narzędzia

By przedłużyć żywotność wszystkich naszych narzędzi, w tym narzędzi z ostrzami, musimy pamiętać o prawidłowej eksploatacji i czyszczeniu. Regularnie używamy smarów w przypadku elektronarzędzi, a także oczyszczamy ostrza pił, motyk, łopat, grabi itp. Podobnie z kosiarką po ostatnim koszeniu – warto dokładnie oczyścić ją z trawy. Jeśli zakończyliśmy sezon grillowy, nadszedł czas brudnej roboty – usunięcia z rusztu i obudowy resztek tłuszczu.

Z pewnością warto to zrobić teraz, a nie w przyszłym roku, gdy zaprosimy znajomych na pierwszą kolację przy grillu. Warto już teraz zastanowić się, gdzie schowamy meble ogrodowe, a gdy zrezygnujemy z korzystania roweru – umyć go i schować w suchym miejscu o dodatniej temperaturze. Przed nadejściem zimy powinniśmy umyć taras i balkon. Przy ogrodowych porządkach niezastąpione będą wszelkiego rodzaju myjki ciśnieniowe lub mopy parowe. Przy ich użyciu szybko i bez wysiłku usuniemy nawet najtrudniejsze zanieczyszczenia.

Sięgnij po narzędzia, które ułatwią jesienne porządki - produkty polecane przez Agito.pl

Odkurzacz do liści Skil 0790AA

Odkurzacz do liści Skil 0790AA

Wydajny odkurzacz o mocy 2800W z prędkością nadmuchu 270 km/h. Łatwo i szybko usunie liście z trawnika. Posiada wbudowaną dmuchawę, która może być wygodniejszą alternatywą dla grabi i miotły, a także rozdrabniacz, dzięki któremu zmieści jeszcze więcej liści w doczepionym worku. Sterowanie odkurzaczem odbywa się z rękojeści.

Cena ok. 199 zł

Myjka ciśnieniowa Kärcher K 2 Premium Home T50

Myjka ciśnieniowa Kärcher K 2 Premium Home T50

Urządzenie do domu i ogrodu, które ułatwi całoroczne porządki. świetnie sprawdzi się do sprzątania balkonu, patio, chodnika, jak i ogrodowych narzędzi czy grilla. Poradzi sobie także z błotem na rowerze i innymi, uciążliwymi zanieczyszczeniami. W zestawie z myjką znajdziemy 6-cio metrowy wąż wysokociśnieniowy, lancę Vario Power i dyszę rotacyjna. Urządzenie wytwarza maksymalne ciśnienie 110 bar, wydajność pompy sięga 360 litrów na godzinę. Myjka waży niecałe 5kg.

Cena ok. 559 zł

Szpadel prosty Fiskars 2001

Szpadel prosty Fiskars 2001

Lekki i wygodny szpadel prosty do jesiennych prac w ogrodzie. Sprawdzi się podczas wykopywania roślin i przekopywania twardej ziemi. Jest zbudowany z wygiętego, stalowego trzonka pokrytego PCV oraz głowicę z hartowanej stali. Długość szpadla wynosi 125 cm.

Cena ok. 71 zł

Agrowłóknina zimowa Hobby 3.2x10

Agrowłóknina zimowa Hobby 3.2x10

Materiał służący do ochrony roślin zimujących w ziemi przed wiatrem, mrozem i utratą wilgoci. Umożliwia swobodny przepływ powietrza. Osłona zimowa jest niezbędna podczas bezśnieżnej zimy, kiedy rośliny pozbawione są ochronnej warstwy śniegu.

Cena ok. 39 zł

Wertykulator Nac YT6702

Wertykulator Nac YT6702

Urządzenie 2w1 – aerator i wertykulator. Posiada silnik elektryczny o mocy 1300W. Szerokość robocza tego urządzenia wynosi 32 cm, dzięki czemu pozwala na szybkie i łatwe napowietrzenie podłoża i pobudzenie trawy do rozrostu. Urządzenie posiada 5-cio stopniową regulację głębokości nacięć oraz ergonomiczną rączkę. Wymiana wałków wertykulatora i aeratora jest łatwa i bezpieczna.

Cena ok. 369 zł


2014-09-12
Źródło: Agito.pl

Warto przeczytać
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu