Logo
Logo

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Zmiany w systemie rozliczeń prosumentów sprawiły, że wokół fotowoltaiki zapanowało zamieszanie. Obowiązujący od 1 kwietnia 2022 roku net-billing dla niektórych zwiastował rychły koniec zielonej energii w Polsce. Jak jest naprawdę – czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Jeszcze do niedawna fotowoltaika cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno wśród właścicieli gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Obowiązujący do końca I kwartału 2022 roku system opustów (tzw. net-metering) pozwalał obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. Wraz z wprowadzeniem nowego typu rozliczeń od kwietnia 2022 roku – nazywanego net-billingiem – entuzjazm związany z produkcją zielonej energii raptownie opadł. Czy słusznie?

Net-billing, w przeciwieństwie do net-meteringu, polega na sprzedaży wytworzonych kWh do sieci energetycznej po miesięcznej stawce ceny giełdowej (tj. Rynku Dnia Następnego). Wirtualne magazyny systemu opustów zastąpiono więc depozytami prosumenckimi, w których wyliczona wartość (a nie ilość) nadwyżkowych kWh zapisywana jest na koncie wytwórcy i pomniejszana o wartość prądu pobranego od sprzedawcy.

Jak net-billing wpływa na opłacalność fotowoltaiki? Choć nie pozwala na zgromadzenie takich oszczędności jak system opustów, to nadal przynosi spore korzyści właścicielom gospodarstw domowych. W obliczu wciąż rosnących cen prądu umożliwia obniżenie comiesięcznych zobowiązań, a także szybki zwrot poniesionych wydatków inwestycji (w przeciągu 7-10 lat). Nie bez znaczenia pozostaje też umowa ze sprzedawcą energii.

Klasyczne rozliczenie net-billingowe, oferowane przez sprzedawców z urzędu, oparte jest o rozliczenie energii oddanej do sieci po cenie opartej na stawkach giełdowych z poprzedniego miesiąca oraz energii pobranej po stawce zgodnej z taryfą sprzedawcy. Dynamika zmian giełdowych, które wpływają na rozliczenie prosumentów oraz nieprzewidywalność stawek oferowanych przez sprzedawców z urzędu, mogą budzić obawy, czy w dłuższej perspektywie czasu ta forma rozliczenia będzie korzystna , szczególnie wobec oczekiwanego znacznego wzrostu cen publikowanych w taryfach spółek obrotu energią.

W Orange Energia mikrowytwórcy mogą skorzystać z modelu rozliczenia Net-Billing 1:1. Dzięki niemu rachunek prosumenta zostaje pomniejszony o wartość wytworzonych i przekazanych do sieci kilowatogodzin wyliczanych po tej samej stawce, po jakiej sprzedawana jest energia od Orange. Dzięki temu 100% wartości energii wraca do właściciela instalacji w formie rabatu za pobrany prąd. Klienci, którzy zdecydują się na ofertę dla mikrowytwórców w Orange Energia otrzymają gwarancję stałych opłat miesięcznych przez cały okres trwania umowy, czyli przez 4 lata oraz bezpłatną pomoc fachowców, m.in. hdraulika, elektryka, ślusarza, szklarza czy serwisanta urządzeń AGD/RTV oraz PC (5 razy w roku w przypadku napraw do 1 500 zł każda oraz części zamienne w cenie).

Chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie Orange Energia? Sprawdź szczegóły: https://www.orange.pl/view/fotowoltaika

Opłacalność fotowoltaiki – co na nią wpływa?

Czy w obliczu systemu net-billing montaż fotowoltaiki jest opłacalny? Jak najbardziej – inwestycja niesie za sobą spore korzyści, zarówno pod kątem obniżania rachunków za prąd, jak i zmniejszania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Stając się mikrowytwórcą, masz realny wpływ na jakość powietrza, którym oddychasz oraz na stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Co zwiększa rentowność fotowoltaiki? Przede wszystkim rodzaj zakupionego zestawu oraz jego montaż. Wszelkie awarie nie tylko są źródłem niepotrzebnych wydatków związanych z naprawą paneli – wyłączenie instalacji na kilka miesięcy może skutkować spadkiem uzysku ze sprzedaży energii. Dlatego podczas tworzenia projektu inwestycji, uwzględnij zakup wysokojakościowych paneli oraz zatrudnienie sprawdzonej ekipy instalatorów.

Orange Energia stawia wyłącznie na profesjonalne i doświadczone ekipy instalacyjne, co daje pewność, że panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane tak, aby działały z pełną mocą. Ponadto, ugruntowana pozycja na rynku sprawia, że Orange Energia jest wiarygodnym partnerem na lata. W ofercie posiada panele i falowniki renomowanych producentów, m.in. panele SunPower, JINKO oraz falowniki SolarEdge oraz Huawei, a moduły posiadają gwarancję nawet 30 lat.

Co ważne, kupując instalację fotowoltaiczną od Orange Energia, można skorzystać z możliwości rozłożenia płatności na wygodne raty. Dzięki współpracy Orange Energia z wiodącymi bankami w obszarze kredytowania rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii, można otrzymać finansowanie do 100% inwestycji, bez konieczności wkładu własnego, a wniosek można złożyć przez Internet bez wychodzenia z domu. Decyzja kredytowa zazwyczaj wydawana jest w ciągu kilku minut.

Kolejny czynnik, który wpływa na opłacalność fotowoltaiki, dotyczy miejsca usytuowania zestawu względem stron świata. Zacienione, „północne” dachy nie pozwolą na osiągnięcie tak zadowalających wyników, jak połacie wystawione na południe. Na efekty oddziałują też wszelkie osłaniające elementy infrastruktury miejskiej i wysokie drzewa.

Koszty związane z fotowoltaiką zależą również od tego, czy skorzystasz z dostępnych dotacji rządowych. Do dyspozycji masz różne programy wsparcia (m.in. Mój Prąd, Czyste Powietrze) oraz ulgę termomodernizacyjną, dzięki której montaż fotowoltaiki na dachu lub gruncie stanie się o wiele bardziej opłacalny.

Jak widzisz, na rentowność zakupionej instalacji wpływa wiele czynników – nie tylko niedawno wprowadzony system rozliczeń net-billing, ale także usytuowanie paneli, ich ewentualne awarie czy model rozliczeń oferowany przez sprzedawcę energii. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie fotowoltaiki do prowadzonego gospodarstwa domowego, postaraj się dokładnie rozplanować każdy etap inwestycji. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie pracować efektywnie przez lata!

Źródło: materiały prasowe, zdjęcie tytułowe: Los Muertos Crew / Pexels

Komentarze

Dodaj komentarz