Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Tikkurila: Valtti Complete - lakierobejca z dodatkiem wosku

Drewniane meble ogrodowe, pergole, domy czy altany wymagają szczególnej i systematycznej renowacji i pielęgnacji. Skuteczna ochrona i dekoracja tych elementów architektury może być prosta i szybka do przeprowadzenia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie preparatów dekoracyjno-impregnujących "2 w 1", jak Tikkurila Valtti Complete.

Lakierobejca do drewna
Lakierobejca do drewna (fot. Tikkurila).

Odnawiamy drewniane meble ogrodowe i nie tylko...

Zbliża się okres jesiennych deszczy i coraz niższych temperatur. Te czynniki atmosferyczne nie pozostają bez wpływu na kondycję i wygląd drewnianych elementów architektury ogrodowej. Bez właściwego zabezpieczenia, szybko ulegną zniszczeniu. Jedynie sprawdzone środki do ochrony drewna dają pewność, że na długo zachowa ono swoje właściwości.

Nowoczesne preparaty wyróżnia skuteczne i kompleksowe działanie - nie tylko chronią one przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych oraz przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale jednocześnie dekorują drewniane powierzchnie. Dużą zaletą jest też wygoda stosowania oraz oszczędność czasu potrzebnego na przeprowadzenie konserwacji.

Lakierobejca z dodatkiem wosku
Tikkurila Valtti Complete to innowacyjny produkt, przeznaczony do malowania drewna eksponowanego na zewnątrz. Nie wymaga nakładania warstwy podkładowej - jego receptura zapewnia zarówno impregnację, jak i dekorację. Pomalowane drewno jest odporne na czynniki atmosferyczne (opady, różnice temperatur, promieniowanie UV). Lakierobejca chroni przed działaniem mikroorganizmów - pomalowana powierzchnia nie pęka i nie łuszczy się. Zawartość mikronizowanego wosku zapewnia podwyższoną wytrzymałość na zarysowania i ścieranie.

Tikkurila Valtti Complete również dekoruje drewno, podkreślając jego naturalne piękno i strukturę. Preparat można barwić w wielu kolorach z karty Tikkurila Semi-Transparent Wood Finishes. Pigmenty barwiące pozwalają uzyskać jednolity i trwały kolor, a finalny efekt ma modne matowe wykończenie. Lakierobejcę wyróżniają ponadto właściwości tiksotropowe - łatwo się rozprowadza, nie kapie i nie tworzy zacieków w trakcie malowania.

Jak przygotować powierzchnie drewniane do renowacji?

Przed przystąpieniem do malowania powierzchni drewnianych nie zapominajmy o właściwym przygotowaniu podłoża. Należy starannie oczyścić drewno z zabrudzeń, pozostałości kory oraz innych zanieczyszczeń organicznych ograniczających przyczepność preparatu. Dodatkowo zaleca się zaokrąglić wszystkie ostre krawędzie (np. papierem ściernym) oraz zabezpieczyć rośliny przed zachlapaniem podczas aplikacji. Do malowania na zewnątrz niezbędne są również odpowiednie warunki atmosferyczne - temperatura powinna wynosić powyżej 5°C, a wilgotność względna nie może przekraczać 80%.

Nazwa produktu Tikkurila Valtti Complete
Stopień połysku mat
Kolorystyka kolory z karty Tikkurila Semi-Transparent Wood Finishes
Wydajność do 20 mkw/l
Czas schnięcia Suchość dotykowa - po kilku godzinach. Nakładanie kolejnej warstwy - po 24 godzinach.
Opakowania 0,9; 2,7; 9 l
Cena ok. 43 zł/op. 0,9 l

źródło i fot.: Tikkurila


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu