Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Husqvarna: Dmuchawy do prac ogrodowych

Dmuchawy nie są tak popularnym urządzeniem pośród amatorów ogrodnictwa, jak kosiarki czy chociażby podkaszarki. Dmuchawa umożliwia zbieranie nie tylko liści, ale także różnych śmieci, skoszonej trawy, ścinków żywopłotu itp. Sprawdzi się także bardzo dobrze w miejscach trudno dostępnych dla grabi.

Dmuchawy znajdują bardzo wiele zastosowań. Pomogą nie tylko w usunięciu nadmiaru liści, ale także oczyszczą drogi, alejki i tarasy z zalegającego piasku, żwiru i drobnych zanieczyszczeń. Niektóre dmuchawy mają także specjalne końcówki, które służą do czyszczenia rynien. Duże i mocne dmuchawy w efektywny sposób sprzątają duże tereny publiczne. Dmuchawy z funkcją odkurzania są niezastąpione podczas sprzątania np. po rodzinnym przyjęciu w ogrodzie.

Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje i typy dmuchaw, w tym modele ręczne oraz plecakowe. Te pierwsze są bardziej popularne wśród amatorów przydomowych ogrodów i właścicieli mniejszych posesji. Urządzenia plecakowe są z reguły mocniejsze, pozwalają na dłuższą pracę, przez co częściej można spotkać je wśród osób zajmujących się profesjonalną pielęgnacją terenów zieleni - mówi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Wielkie składowiska liści to już przeszłość- noże rozdrabniające tną materiał roślinny na małe kawałki, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Taka metoda pozbywania się liści sprawia też, że rozkładają się one szybciej. Odpadki można przeznaczyć także na kompost.

O czym należy pamiętać przy zakupie dmuchawy:

  • Maszyna powinna mieć skuteczny układ tłumienia drgań, minimalizujący drgania tych części maszyny, z którymi ma kontakt użytkownik.
  • Silnik powinien mieć dużą moc i łatwo się uruchamiać.
  • Należy zwrócić uwagę na szybkość i objętość wydmuchiwanego powietrza.
  • Przy dmuchawie plecakowej, jej szelki powinny być wygodne, dobrze rozkładać obciążenie, i powinna być wyposażona w pas biodrowy i szerokie pasy naramienne.

Równie istotne podczas zakupu dmuchawy są moc oraz waga. Im wyższa moc dmuchawy, tym szybciej będziemy w stanie posprzątać swój ogród. Waga natomiast odgrywa niebagatelną rolę w przypadku czasu pracy- lżejszym urządzeniem popracujemy dłużej. Do długiej pracy polecana jest dmuchawa plecakowa - dodaje Jerzy Banaszczyk.

Husqvarna 125 B do prac przydomowych - wydajna dmuchawa ręczna,
która łączy w sobie wysoką moc wydmuchu oraz łatwość użytkowania.
Idealna do prac przydomowych. Dobrze wyważona i poręczna dzięki
wylotowi powietrza w linii uchwytu.
Dmuchawa Husqvarna
Husqvarna 356 BTx - należy do jednych z najcichszych na rynku z
napędem benzynowym, więc może być używana na terenach użyteczności
publicznej, gdzie obowiązują ograniczenia poziomu hałasu.
Ma dźwignię gazu mocowaną na rurze wylotowej.
Dmuchawa Husqvarna
Husqvarna 130 BT - duża moc oraz niska waga (6,7 kg) sprawiają,
że praca wykonywana jest szybko i komfortowo. Niski poziom drgań
oraz ergonomiczne uchwyty zmniejszają obciążenie dłoni i ramion.
Model ten zużywa niewiele paliwa oraz jest wyposażony w system
kontroli emisji zanieczyszczeń.
Dmuchawa Husqvarna
Husqvarna 580 BTS - bardzo mocna dmuchawa - żadna inna nie
uprzątnie liści, słomy, a nawet żwiru czy gałęzi z wydajnością 25,7 m3/min.
Została wyposażona w dwustopniowy filtr i system Air InjectionTM .
Dmuchawa Husqvarna

źródło i fot.: Husqvarna


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu