Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
2
Okazje

Program "Moja Woda" pomoże sfinansować systemy retencyjne w ogrodzie!

W całym kraju, w ramach programu "Moja Woda" powstanie 20 tys. rozwiązań zabezpieczających nasze gospodarstwa przed suszą!

W zaledwie 20 dni Polacy, złożyli 10 tys. wniosków o dotacje na budowę systemów retencyjnych w przydomowych ogrodach. To pokrywa 50% środków z
rządowego programu Moja Woda. Do podziału jest 100 mln złotych. Warto zatem pospieszyć się i jak najszybciej sprawdzić dostępne na rynku rozwiązania
retencyjne!

 

Zgodnie z założeniami programu, w całym kraju, w ramach programu "Moja Woda" powstanie 20 tys. rozwiązań zabezpieczających nasze gospodarstwa przed suszą. To problem, z którym już tego lata przyszło się nam zmierzyć. Ale to też odpowiedź na potrzeby terenów, gdzie nadmiar wody opadowej przyczynia się do lokalnych podtopień.

Zatem przy niewielkim nakładzie kosztów, można przygotować się na dwa warianty możliwych problemów z gospodarką wodną. Oficjalne wyliczenia mówią o tym, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody rocznie!

Jak korzystamy z wody w ogrodzie i nie tylko?
Gospodarka wodna w liczbach

Statystyczny Polak około 27% wody dostarczanej mu w postaci wody pitnej (z instalacji kanalizacyjnej) używa do spłukiwania miski ustępowej. 6% wody
wykorzystujemy do sprzątania, mycia i podlewania ogrodów, a 12% – na pranie.

A teraz to co najlepsze – do 45% zużycia wody nie wymaga użycia wody pitnej – wystarczy ta pozyskana z deszczówki!

Wykorzystanie wody z opadów atmosferycznych jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Jednocześnie pozwala zmniejszyć koszty utrzymania domostwa – mówi Sławomir Pakuła, ekspert rynku produktów ogrodowych i outdoor, Castorama Polska).

Śpiesz się i skorzystaj z Programu "Moja Woda"!
Ważne dla składających wnioski o dotację 

→ O dotację można ubiegać się za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Zasady składania wniosków: WFOŚiGW). W tym celu trzeba założyć konto w Portalu Beneficjenta na stronie https://portal.wfosigw.pl.

→ Po aktywacji konta można się zalogować i korzystać z portalu. Aby skutecznie pozyskać dofinansowanie, trzeba uważnie wypełnić dokumentację:

→ Po pierwsze, dokładnie zaprezentować zakres rzeczowo-finansowy i te same wartości wpisać do wniosku. Koszty jakie ponosimy na budowę systemu retencyjnego, nie mogą być starsze niż 1 czerwca 2020 roku

→ Wypłata przyznanego dofinansowania nastąpi po przedłożeniu wniosku o płatność razem z wymaganymi załącznikami w tym: oryginałami faktur/rachunków lub innymi równoważnymi dokumentami księgowymi wraz z dowodami zapłaty, kserokopią protokołu odbioru końcowego poświadczoną „za zgodność z oryginałem” lub protokołem z samodzielnego montażu, dokumentacji fotograficznej realizowanego przedsięwzięcia. 

Do czego możemy używać wody deszczowej?
Systemy retencyjne = oszczędność

Instalacja systemów retencyjnych jest rozwiązaniem bardzo korzystnym ekonomicznie. Wody opadowej możesz użyć m.in. do:

 • spłukiwania toalet,
 • prania, jest bowiem miękka, dzięki czemu będziemy mogli zastosować mniej środków piorących, a przy tym znacznie mniej kamienia będzie osadzać się na grzałkach,
 • w pracach porządkowych, jak zmywanie, sprzątanie, mycie samochodu
 • podlewania ogrodów, działek, domowych kwiatów – dla większości roślin deszczówka jest najzdrowsza.
 • zasilania ozdobnych oczek wodnych i małych stawów rybnych.

Jak pozyskać wodę opadową?
Gromadzenie deszczówki dzięki systemom retencyjnym

Metod gromadzenia deszczówki jest wiele. Możemy stworzyć instalację podziemną, zakupić zbiornik na wody opadowe czy wybudować oczko wodne. Narzędzia czy
produkty, które z pewnością przydadzą się do zgromadzenia czystej wody to:

 • Węże i rury doprowadzające wodę do zbiornika,
 • filtry przy rynnach i spustach oraz podziemne, które będą wyłapywały
  zanieczyszczenia,
 • zbiorniki gromadzące deszczówkę, naziemne lub podziemne,
 • pompa lub hydrofor,
 • węże i rury doprowadzające deszczówkę do odbiorników, np. pralki, WC,
  zmywarki.

Pierwszym krokiem w stronę ekologii będzie umieszczenie zbiornika na deszczówkę w ogrodzie. Najlepszy będzie taki, który wykonany jest z trwałego materiału – aby mógł posłużyć na wiele lat. Drugą ważną cechą będzie jego pojemność. Najbardziej przystępnym rozwiązaniem będzie zbiornik, który jest w stanie pomieścić co najmniej 250 litów wody opadowej, ponieważ podczas ulewnej burzy mniejsze wypełnią się bardzo szybko. 

Zbiornik retencyjny, fot. Castorama

Zewnętrzny zbiornik retencyjny z podłączeniem do rynny.

Jaki rodzaj systemu retencyjnego wybrać?
Rozwiązania dostępne na rynku 

ZBIORNIKI ZEWNĘTRZNE

Jeżeli szczególnie dbamy o estetykę, na rynku mamy dostępne zbiorniki inspirowane tradycyjnymi drewnianymi beczkami. Wpiszą się w estetykę każdego ogrodu, ale przede wszystkim pozwolą na bez kosztowe podlewanie roślin. Jeżeli zbierana woda będzie wykorzystywana do upraw ogrodowych, dobrym krokiem w stronę ekologii będzie zakup nawet dwóch zbiorników. 

ZBIORNIKI PODZIEMNE

Jeżeli wolimy, aby zbiornik był niewidoczny lub chcemy poszerzyć możliwości zastosowania zgromadzonej wody, warto wybrać rozwiązanie podziemne np. zbiornik na deszczówkę z funkcją oczyszczania BioClean, który będzie wygodnym rozwiązaniem. 

Jest to spoób na magazynowanie, ale także oczyszczanie wody deszczowej. Dzięki takim rozwiązaniom, zebraną wodę można wykorzystać nie tylko do mycia samochodu czy prac porządkowych, ale także do prania czy mycia rąk. Ten pomysł sprawdzi się także w ogródkach działkowych. Nie trzeba kopać studni, aby zapewnić sobie wodę do nawadniania rabatek kwiatowych czy grządek – tłumaczy Sławomir Pakuła.

2020-07-23
Tekst i zdjęcia: źródło – Materiały prasowe Castorama

Warto przeczytać
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu