Logo
Logo

Pięć kluczowych narzędzi ogrodniczych potrzebnych wiosną

Wiosna w ogrodzie budzi do życia nie tylko przyrodę, ale i pasję każdego ogrodnika. Aby ten czas był nie tylko przyjemny, ale i owocny, kluczowe jest wyposażenie się w narzędzia, które uczynią każde zadanie prostszym i bardziej efektywnym. Od szpadla po siewnik – odpowiedni sprzęt to podstawa sukcesu w każdym warzywniku i na każdej rabacie. Odkryj, jak ergonomiczne narzędzia mogą zmienić Twoje ogrodnicze doświadczenie i zapewnić zdrowy wzrost roślinom już od pierwszych dni wiosny.

Wielu ogrodnikom, zwłaszcza początkującym, sen z powiek spędza ogrom prac, które trzeba wykonać przez całą wiosnę. Połowa sukcesu tkwi w wyborze sprzętu. Bez względu na to, czy czeka nas cięcie, kopanie czy grabienie, ważne, by zadania te wykonywać ergonomicznymi narzędziami. Tylko takie gwarantują komfort pracy, w tym prawidłową postawę ciała.

Po pierwsze – szpadel

Zanim cokolwiek posadzimy, szczególnie w warzywniku, musimy przygotować glebę. Nieocenionym pomocnikiem jest szpadel, najlepiej ostry, który z łatwością poradzi sobie nawet z twardą, ubitą ziemią. Przekopywanie podłoża to ważny zabieg, ponieważ spulchnia je, a co za tym idzie usprawnia przepływ powietrza i wilgoci. Tylko w takiej glebie rośliny mają szansę na prawidłowy wzrost. Przekopywanie można połączyć z ekologicznym nawożeniem. Wystarczy rozsypać kompost, a następnie szpadlem wymieszać go z ziemią, rozbijając jednocześnie wszystkie bryły na drobne kawałki.

Godny polecenia jest teleskopowy szpadel Xact™ do kopania, usuwania korzeni i kępek trawy. Ma zaostrzoną krawędź i boki głowicy, które łatwo przecinają twardą lub kamienistą glebę oraz korzenie. Jego zaletą jest także regulowany trzonek (od 110,8 cm do 130 cm), dzięki czemu mogą go wygodnie używać osoby o różnym wzroście.

Po drugie – grabie

Przekopane podłoże nie jest jeszcze gotowe do sadzenia i wysiewu. Teraz przyszedł czas na precyzyjne zagrabienie spulchnionej ziemi po to, by ją wyrównać i pozbyć się resztek niepotrzebnych kamieni czy chwastów. Idealnie w tej roli sprawdzą się grabie uniwersalne Xact™ z wytrzymałą głowicą ze stali nierdzewnej z 13 zębami gwarantującymi efektywną pracę nawet na dużych powierzchniach. Wiosennego grabienia wymaga również trawnik, z którego po zimie trzeba usunąć martwe źdźbła, filc i liście. To zadanie ułatwią grabie do trawnika z szeroką głowicą.

Po trzecie – sekator

Wiosenne cięcie roślin wymaga precyzji i ostrego sprzętu. Bez względu na to, czy przycinamy róże, hortensje, drzewa i krzewy owocowe, musimy mieć narzędzia, które nam to ułatwią, nie uszkodzą tkanek roślin i pozwolą nam działać odważnie. Formowanie roślin właśnie teraz ma na celu nie tylko usunięcie osłabionych gałązek po zimie i nadanie kształtu. Przede wszystkim zabieg ten pobudza poszczególne gatunki do wzrostu i poprawia ich kondycję. Komfort pracy przy cięciu cienkich młodych pędów i świeżych gałęzi zapewni jednoręczny sekator nożycowy X-series™. Jego ogromną zaletą jest technologia PowerGear™ zwiększająca aż 3-krotnie siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów. Z kolei ergonomicznie zaprojektowana rękojeść z tworzywa FiberComp™ dopasowuje się do naturalnego kształtu dłoni, a powłoka SoftGrip™ ze strukturą 3D zapewnia bezpieczny i pewny chwyt. Bezpieczne cięcie gwarantowane.

Po czwarte – motyka

W trakcie wiosennych prac sprawdzonym pomocnikiem jest również motyka. Można ją wykorzystać zamiast szpadla, ale tylko na małej powierzchni lub gdy gleba nie jest bardzo zbita. Przykładem może być motyka duńska XactTM, wyposażona w ostre zęby ze stali nierdzewnej, które precyzyjnie przenikają do gleby podczas pielenia i spulchniania. Na niewielkich rabatach lub podwyższonych grządkach w skrzyniach przydatnym narzędziem będzie motyczka Solid™ wykonana w 65% z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu z dodatkiem włókna szklanego. Jej szeroka, płaska krawędź sprawdzi się do kopania lub podcinania korzeni, a rozwidlona krawędź do napowietrzania gleby oraz usuwania chwastów lub drobnych kamieni.

Po piąte – siewnik

Jeśli planujemy wysiać wiosną nasiona kwiatów na większej powierzchni, przyda nam się siewnik. To idealne narzędzie do wysiewu łąk kwietnych, mieszanek miododajnych lub dla motyli, ale nie tylko. Sprawdzi się również do aplikowania nawozów mineralnych na grządkach lub rabatach. Siewnik Solid™ ma łatwo obracane pokrętło z trzema opcji ustawieniami średnicy otworu do wysiewu środków: sypkich, grubo- i drobnoziarnistych. Pozwala łatwo dozować nasiona lub nawóz.

Tekst: informacja prasowa Fiskars

Autor
Pięć kluczowych narzędzi ogrodniczych potrzebnych wiosną
Pięć kluczowych narzędzi ogrodniczych potrzebnych wiosną
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi