Logo
Logo

Świętowanie 375 Lat Fiskars – marki, która zmieniła gotowanie, rękodzieło i ogrodnictwo

Od żelaznej huty do globalnego lidera w designie - Fiskars świętuje 375 lat innowacji i doskonałości. W 2024 roku, Fiskars, marka znana na całym świecie za swoje niezrównane nożyczki i narzędzia ogrodnicze, obchodzi swoje imponujące 375-lecie. Ta podróż, rozpoczęta w 1649 roku w małej hucie nad rzeką Fiskars, przekształciła się w globalną opowieść o kreatywności, jakości i trwałości. W tym artykule przyglądamy się, jak Fiskars stał się synonimem innowacji i jak jego produkty zmieniły nasze codzienne życie

Fiskars kończy 375 lat | Najwyższa jakość, kreatywność i kunszt od 1649 roku 

W 2024 roku Fiskars obchodzi 375 rocznicę powstania. To jedna z najstarszych marek i firm świata zachodniego. Od początku wierna ponadczasowym zasadom – dbałości o wysoką jakość, ponadczasowe wzornictwo i niezrównaną funkcjonalność produktów.

A wszystko rozpoczęło się od huty żelaza nad rzeką Fiskars w Finlandii. Ostatnie 375 lat przyniosły światu postęp, wiedzę i ogromne możliwości. Opisano grawitację, wynaleziono elektryczność, nastąpiła industrializacja i rozwój technologii mające wpływ na codzienność. I nawet zwyczajne, codzienne czynności mogą zmienić się w coś nadzwyczajnego. 

Gotowanie, rękodzieło i ogrodnictwo to główne dziedziny działalności Fiskars, a inspirację dla wielokrotnie nagradzanego i niezwykle kreatywnego zespołu projektantów marki Fiskars stanowią nieodmiennie - skandynawski minimalizm, natura i stały rozwój. 

„Aż kusi, żeby stworzyć rocznicowe gadżety, ale Fiskars nigdy nie przywiązywał wagi do zbędnych detali. Wprost przeciwnie — skupiamy się na sprawach najważniejszych i dbamy o to, aby nawet najmniejszy szczegół służył swojemu celowi. Ten sam duch będzie przyświecał naszym obchodom rocznicowym — chcemy uhonorować nasze dziedzictwo, koncentrując się na cechach, które wyróżniają Fiskars na tle innych”— powiedziała Nathalie Ahlström, Prezes i Dyrektor zarządzająca Fiskars Group.

Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

Wydarzenia rocznicowe

Firma Fiskars powstała w roku 1649 jako huta żelaza nad rzeką Fiskars, w miejscowości Fiskars. Do tej pory firma jest obecna w miejscu swoich narodzin aktywnie wspierając artystów i rzemieślników różnych dyscyplin zamieszkujących poprodukcyjne tereny. Nie dziwi zatem, że wiele z rocznicowych obchodów odbędzie się w Fiskars w pięknie zachowanej starej wiosce. W miesiącach letnich Art & Design Biennale będą okazją do inspirującego spotkania z architekturą, sztuką i designem.

W okolicach Wielkanocy oraz w sierpniu wioska będzie gospodarzem Fiskars Festival Orchestra z serią światowej klasy koncertów pod batutą najlepszych dyrygentów i z udziałem młodych talentów muzyki klasycznej. Historie kreatywnej społeczności zamieszkującej wioskę Fiskars zostaną zebrane i wydane w formie rocznicowej książki o zrównoważonym stylu życia.

Marka Fiskars uczci obchody produkując rocznicowe, specjalne edycje najbardziej kultowych produktów Fiskars. Siekiery i nożyczki Fiskars uchodzą za najlepsze na świecie, i to one będą odgrywały główną rolę w obchodach rocznicowych. Pracownicy Fiskars celebrować będą 31 października 2024, spotkają się aby zgłębić historię firmy.

Fakty rocznicowe

  • Firma Fiskars powstała jako huta żelaza nad rzeką Fiskars, która nie tylko zapewniała energię do produkcji.
  • Spółkę założył Peter Thorwöste.
  • Spółka jest notowana na helsińskiej giełdzie papierów wartościowych od roku 1915.
  • Firma Fiskars wyprodukowała pierwsze nożyczki z pomarańczową rączką w roku 1967. Od tego czasu klasyczne nożyczki stały się znaną na całym świecie ikoną designu.
  • W roku 2008 spółka zaczęła rozszerzać swój portfel marek. Dziś Fiskars Group jest znana jako globalne źródło pionierskiego designu, który sprawia, że codzienność staje się niezwykła. Do marki Fiskars dołączyły Wedgwood, Gerber, Royal Copenhagen, Iittala, Waterford i ostatnio Georg Jensen.
  • Obecnie Fiskars Group zatrudnia ponad 6000 pracowników, a jej produkty są dostępne w 100 krajach.

W miarę zbliżania się do końca roku obchodów, Fiskars kontynuuje swoją misję inspirowania i ułatwiania życia milionom ludzi na całym świecie. Od skromnych początków w hucie żelaza po globalne uznanie w dziedzinie designu, Fiskars pozostaje wierny swoim korzeniom, jednocześnie patrząc w przyszłość z innowacyjnością i kreatywnością. 

Źródło: informacja prasowa Fiskars

Tagi