Logo
Logo

Zobacz najciekawsze produkty ogrodnicze sezonu! | Nowości ogrodnicze 2023

W tym roku pojawiło się sporo nowości na rynku ogrodniczym. Od innowacyjnych nawozów, przez narzędzia ogrodnicze, do samych roślin – w centrach ogrodniczych znajdziemy masę ciekawych i ulepszonych rozwiązań dotyczących prowadzenia ogrodu. Do Konkursu Nowości Ogrodniczych 2023 zgłoszono aż 40 produktów! Sprawdź je i dowiedz się, które z nich zwyciężyły.

W tym roku Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych (PSCO) po raz kolejny zorganizowało konkurs mający za zadanie wyłonić najciekawsze produkty i nowe rozwiązania techniczne, które pojawiły się na rynku ogrodniczym.

Konkursie Nowości Ogrodniczych 2023 wzięło udział 26 firm, które zgłosiły 40 różnych produktów ogrodniczych. Poznaj grono zwycięzców w każdej z 3 kategorii (Ekologia i ochrona roślin, Nasiona, cebule kwiatowe i rośliny oraz Dekoracje, narzędzia, wyposażenie domu i ogrodu). 

Poznaj zwycięzców i polecane produkty!

Kategoria: Ekologia i ochrona roślin

 I MIEJSCE 

SANIUM SYSTEM

Sanium System to najnowszy na rynku preparat owadobójczy, który zwalcza szkodniki w uprawach warzyw i roślin ozdobnych. Zawiera nowoczesną substancję czynną, która 'rozpoznaje' różnice w budowie owadów i zwalcza szkodniki (np. mszyce), a jednocześnie jest łagodna dla owadów pożytecznych (np. pszczół). Sanium System zawiera flupyradifuron, substancję czynna, na którą owady się jeszcze nie zdążyły uodpornić. Środek zaczyna działać już po 2-3 godzinach od zastosowania.
• Producent: SBM Life Science Sp. z o.o.

 II MIEJSCE 

DELTAM NATURA SPRAY

Produkt stanowi mieszaninę olejów roślinnych w tym oleju sojowego, który dzięki swoim właściwościom pozytywnie wpływa na kondycję roślin. Deltam Natura Spray w sposób mechaniczny pomaga roślinom bronić się przed szkodnikami. Działa przeciwko szkodliwym organizmom takim jak: mszyce, wciornastki, przędziorków, miseczników, mączliki, skoczki, roztocza w tym szpecielowate, motyle i jaja chrząszczy (np. stonki ziemniaczanej), larwy ćmy bukszpanowej. Preparat stosuje się do roślin ozdobnych, warzyw i owoców uprawianych w domu, na balkonie czy w ogrodzie.
• Producent: SBM Life Science Sp. z o.o.

 III MIEJSCE 

NEMAPLUS 1M

Nemaplus to naturalny preparat na ziemiórki, zawierający w swoim składzie pożyteczne, entomopatogeniczne nicienie Steinernema feltiae, które stosuje się do zwalczania larw szkodników glebowych, w tym ziemiórek. Opakowanie to 1 mln pożytecznych nicieni, wystarcza na 1-3 m kw. powierzchni lub na 10-20 donic z kwiatami. Nicienie zawarte w preparacie zwalczają szkodniki występujące w glebie. Produkt jest bezpieczny na ludzi, zwierząt, roślin i innych organizmów pożytecznych.
• Producent: E-NEMA – PPHU Zielonym Do Góry Dorota Kowalska


 PRODUKT WYRÓŻNIONY 

NAWÓZ + ODCHWASZCZACZ + ANTYMECH

3w1: Nawóz Substral 3w1 Complete to unikatowy produkt o potrójnym działaniu: preparat szybko działający jego pierwsze efekty są widoczne już w 5 dni. Wybarwia trawnik na soczyście zielony kolor oraz wzmacnia system korzeniowy, przez to trawnik staje się gęsty z mocniejszymi korzeniami, które lepiej wchłaniają wodę i substancje odżywcze. Dodatkowo sprawia, że mech obumiera, a jednocześnie usuwa chwasty wraz z korzeniami.
• Producent: Evergreen Garden Care Poland Sp. z o.o.


 POZOSTAŁE RODUKTY BIORĄCE UDZIAŁ W KONKURSIE 


1. FREE N100 (preparat zawierający kultury wybranych szczepów mikroorganizmów wiążących azot); 2. Planteo Zdrowa Ziemia (ekologiczny nawóz organiczny); 3. Planteo Zdrowe Warzywa (nawóz organiczny do roślin warzywnych); 4. HiProSoil organiczny nawóz do pomidorów (nawóz pozyskiwany z hodowli larw – frass z owadów); 5. Nawóz Uniwersalny NATURALNE ODŻYWIENIE (zrównoważone zasilenie roślin oraz poprawę struktury gleby); 6. Chloris Protect (Chloris Protect to nazwa handlowa produktu AGRO ECA PROTECT, który jest zarejestrowany jako biostymulator i jest dopuszczony do upraw ekologicznych); 7. COCO chips Czipsy kokosowe; 8. Grys Beżowa Marianna 8-16mm; 9. Perlit Ogrodniczy 2L; 10. Ziemia do hortensji; 11. Obornik Koński Płynny 1l; 12. SUMIN DUOPACK KLOZER & CARBOGEN (środek mikrobiologiczny – Klozer® to płynna mieszanka mikroorganizmów, Carbogen L® to ich aktywator); 13. Mączka bazaltowa pylista do trawników i traw ozdobnych (naturalny środek poprawiający właściwości gleby)

Kategoria: Nasiona, cebule kwiatowe i rośliny

 I MIEJSCE 

Róża 'Everglow Ruby'

To nowa odmiana wielokwiatowej róży. Kwitnie przez kilka miesięcy i jest obsypana delikatnie karbowanymi pojedynczymi kwiatami, zmieniającymi kolor od jaskrawej do rubinowej czerwieni. Nie wymaga usuwania przekwitniętych kwiatów. Ma stosunkowo zwarty, krzewiasty pokrój i błyszczące zielone liście.
• Producent: Twenthe Plant

 II MIEJSCE 

Nasiona pomidora wysokiego szklarniowego MANDAT F1

Pomidor szklarniowy Mandat to wczesna, wysokoplenna odmiana. Tworzy owoce bardzo małe, walcowate (w kształcie daktyla), w kolorze czerwonym, bardzo słodkie oraz aromatyczne. Owoce zebrane są w długie złożone grona z 20-25 jędrnymi owocami, które nie pękają i nie spadają. Polecane są do bezpośredniego spożycia oraz przetwarzania, np. pomidory (całe owoce) w zalewie. To jedyny MANDAT, który pokochacie!
• Producent: WegAna Sp. z o.o.

 III MIEJSCE 

Kolekcja róż w odmianach i kolorach

Kolekcja róż składająca się z 4 unikatowych zestawów w różnych rodzajach: rabatowe, wielkokwiatowe, okrywowe i pnące. Każda róża zapakowana jest balot chroniący korzeń oraz dodatkowo karton ze zdjęciem, z podaną nazwą odmiany co jest wyróżnikiem na rynku. Wśród oferowanych odmian znalazły się róże powtarzające kwitnienie, o niepowtarzalnym wybarwieniu jak i silnie pachnące.
• Producent: GMF Group Sp. z o.o.


 PRODUKT WYRÓŻNIONY 

Szczepiona rozsada pomidora Rosamunda F1 od Hazera

Rosamunda to odmiana pomidora malinowego w typie bawole serce, o kształcie sakiewki, przeznaczona do uprawy pod osłonami. Owoce o masie 160-250 g odznaczają się pięknym kolorem, oryginalnym kształtem, ale przede wszystkim niepowtarzalnym smakiem pomidora z dawnych lat. Ze względu zastosowanie odpornej na wiele chorób i szkodników podkładki nie dopuszcza ona do nagromadzenia i dużej presji patogenów z podłoża w uprawach amatorskich.
• Producent: Szkółka KOWALSKI / Hazera


 POZOSTAŁE RODUKTY BIORĄCE UDZIAŁ W KONKURSIE 


1. Różanecznik Rhododendron 'Grazeasy' (krzew); 2. Laurowiśnia Prunus laurocerasus 'Filigrow Sofia' ® (krzew); 3. The bee Drive in – kompozycja roślin miododajnych w donicy; 4. Guapa Gaillardia aristata (bylina); 5. Bodziszek Geranium wallchianum Bloom Me Away (bylina); 6. Łąka Kwietna (mieszanka nasion); 7. Mieszanka roślin odstraszająca mszyce; 8. Pomidor Pineapple F1 (gruntowy i pod osłony); 9. Kreatywne zestawy dla dzieci #ZDROWOROSNA (produkty niezbędne do wysiewu oraz instrukcję postępowania krok po kroku); 10. Ziemniaki sadzeniaki – zestaw do amatorskiej uprawy ziemniaków; 11. Rozsada pomidora gruntowego HMC619998 (Vistula); 12. Nasiona pomidora wysokiego szklarniowego CHARMANT F1

Kategoria: Dekoracje, narzędzia, wyposażenie domu i ogrodu

 I MIEJSCE 

DONICZKA KORA TEXTIL

Kolekcja donic textil została wyprodukowana za pomocą autorskiej, opatentowanej technologii. Istota innowacji polega na opracowaniu trwałego i estetycznego sposobu połączenia tkaniny z tworzywem polipropylenowym. Tkanina wykonana jest z włókien polipropylenowych. Tkanina jest odporna na ścieranie, zabrudzenia, mechacenie, zarysowania czy blaknięcie. Bardzo łatwo się ją czyści. Kolekcja idealnie wpisuje się w trendy, które obserwujemy obecnie w urządzaniu domów i mieszkań. Projektanci wnętrz nawiązują do natury, stawiają na naturalne materiały. We wnętrzach królują tekstylia – lniane zasłony, poduszki czy dywany.
• Producent: Lamela Sp. z o.o.

 II MIEJSCE 

OPRYSKIWACZ CIŚNIENIOWY FEERIA 1.5L

Opryskiwacz ciśnieniowy w kolorach inspirowanych feerią barw występujących w ogrodzie. Do wyboru mamy energetyczną fuksję, miętową zieleń, subtelny róż magnolii i lawendowy fiolet. Dzięki połączeniu minimalistycznych kształtów z odważną kolorystyką opryskiwacze będą cieszyć oko każdego miłośnika roślin, a do ogrodu wkroczy jeszcze więcej barw i pozytywnej energii.
• Producent: Kwazar CorporationSp. z o.o.

 III MIEJSCE 

Modułowe warzywniki betonowe

Modułowe Donice Betonowe wykonane są z betonu o wysokiej wytrzymałości (C50/60 w klasie mrozoodporności XF1). Dzięki modułowej budowie każdą rabatę, warzywnik, kompostownik czy donicę można w dowolne strony rozbudowywać, tworzyć własne kształty, wysokości oraz stopniowania (piętrowana rabata!). Modułowe Donice Betonowe przeznaczone są do budowy min: warzywników, ogrodów deszczowych, kwietników, ogrodów kieszonkowych oraz kompostowników.
• Producent: BETMAR Marek Miazga


 PRODUKT WYRÓŻNIONY 

OPRYSKIWACZ XPRO 5L

XPRO 5 litrowy ręczny opryskiwacz ciśnieniowy posiada zbiornik z 3 letnią gwarancją, wykonany z polietylenu dzięki temu jest on lekki, wytrzymały co gwarantuje bezawaryjną wieloletnią pracę. Wyposażony jest w wydajną pompę co znacznie skraca czas uzyskania ciśnienia roboczego. Posiada odporną na uszkodzenia lancę o długości 44 cm zakończoną dyszą MR1.5-90° z regulacją kąta strumienia, to pozwala w dowolny sposób dostosować kąt oprysku do rodzaju przeprowadzanych zabiegów. 
• Producent: Marolex Sp. z o.o.


 POZOSTAŁE RODUKTY BIORĄCE UDZIAŁ W KONKURSIE 


1. Doniczki Deroma – kolekcja AQUADO (innowacyjny system nawadniania bez konieczności podlewania nawet do 7 dni.); 2. Akcesoria do pielęgnacji i formowania Bonsai (zawiera 7 elementów: doniczki w 3 rozmiarach, nożyczki w 3 rozmiarach, kleszcze, hak do korzeni, drut do formowania, siatkę drenażową oraz ziemię); 3. Zestaw 2 szczotek Greenmill Aquasystem model GB2692C z przepływowym trzonkiem teleskopowym

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami Polskiego Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych.

Wszystkie produkty dostępne są w wybranych centrach ogrodniczych PSCO.
Znajdź swoje centrum ogrodnicze!

Autor
Zobacz najciekawsze produkty ogrodnicze sezonu! | Nowości ogrodnicze 2023
Zobacz najciekawsze produkty ogrodnicze sezonu! | Nowości ogrodnicze 2023
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.