Logo
Logo
26
Do góry

Gardenia 2020 za nami. Czas na podsumowania!

Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia po raz XIV otworzyły sezon ogrodniczy w Polsce. Wydarzenie nr 1 w branży ogrodniczej od lat skupia producentów oraz większość operujących na polskim rynku dostawców branży ogrodniczej i jest miejscem prezentacji nowości oraz innowacyjnych rozwiązań zarówno dla profesjonalistów jak i pasjonatów ogrodów.

Ekspozycję rozmieszczoną w 6 pawilonach cechował szeroki zakres tematyczny, który od lat jest ogromnym atutem tego wydarzenia. Wystawcy zaprezentowali niezwykle szeroką gamę nowych roślin, sprzętu ogrodniczego oraz maszyn i urządzeń do zastosowania profesjonalnego i amatorskiego. Nie zabrakło też innowacyjnych rozwiązań, które usprawnią pracę w ogrodach i na działkach, z zakresu nawadniania czy małej architektury ogrodowej. Targi Gardenia z liczbą 25 331 uczestników*, prezentacją ponad 400 wystawców oraz premier rynkowych kilkudziesięciu nowości, zarówno w sektorze roślin, jak i maszyn i urządzeń, przypieczętowała swoje miejsce jednego z kluczowych wydarzeń w kalendarzu branży ogrodniczej w Polsce.

Wystawcy zgodnie zaznaczali, że Gardenia jest świetnym miejscem do spotkania specjalistów branży ogrodniczej - architektów krajobrazu, producentów roślin, maszyn ogrodniczych, systemów nawadniania oraz przedstawicieli firm oferujących elementy małej architektury do ogrodu. Wystawcy doceniają także termin, który wypada przed rozpoczęciem wiosennych prac w ogrodach oraz na terenach zielonych, co zdecydowanie sprzyja prezentacji nowości na nadchodzący sezon.
Innowacje w ogrodzie i zmiany klimatu

Motywem przewodnim tegorocznej edycji były „Innowacje w ogrodzie”. W poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań warto zapoznać się z laureatami konkursu Złoty Medal MTP, który nagradza produkty wyróżniające się na rynku, dzięki swoim walorom technologicznym, ekologicznym, użytkowym i wyznaczające trendy, za którymi będzie podążać branża. W tegorocznej edycji nagrodzono 13 produktów wśród nich m. in. autonomiczne roboty koszące, rośliny i mieszanki nasion czy grill, który emituje mniej szkodliwych substancji podczas spalania.

Drugim mocnym tematem poruszanym przez 3 dni trwania Targów były zmiany klimatyczne. Dużym wyzwaniem dla dzisiejszego ogrodnictwa jest brak równowagi i występowanie ekstremalnych warunków pogodowych. Racjonalne gospodarowanie wodą, zmniejszona emisja zanieczyszczeń czy energooszczędność urządzeń to tylko niektóre z tematów prowadzonych rozmów. W temacie zmian klimatycznych odbyło się XIV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, organizowane we współpracy z wydawcą „Zieleni miejskiej”, które zgromadziło kilkaset osób podczas całodniowego wydarzenia podzielonego na dwa bloki tematyczne. Pierwszy pt. „Zieleń dla klimatu”, dotykał problemu zmian klimatycznych. Drugi segment zatytułowany „Klimat dla zieleni” dotyczył tworzenia klimatu miast w oparciu o zakładanie obszarów zielonych. projektowania terenów zielonych oraz zarządców zieleni miejskiej z całej Polski.

Grand Prix GARDENII

Po raz kolejny targom ogrodniczym towarzyszył konkurs o Grand Prix GARDENII, który jest skierowany do producentów roślin. Sąd konkursowy wyróżnił cztery firmy: Clematis Żródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., Plantline B.V., Hoogenraad Handelskwekerijen B.V. oraz Zakład Szkółkarski Żywotnik Edward Tuczyński. Zwycięzcą Wyboru Internautów oraz Zwiedzających została Alstremeria Ogrodowa od Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k.

Arena Krajobrazu 2020

Światowe sławy architektury krajobrazu po raz pierwszy w Polsce

XIV edycja Targów Gardenia była wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy gościła obszerna konferencję dla architektów zieleni oraz projektantów ogrodów pt. Arena Krajobrazu. Po raz pierwszy w Polsce była możliwość spotkania Chrisa Beardshaw, Jo Thompson i Tainy Suonio. Autorskie prelekcje oraz przeglądy portfolio polskich projektantów przeprowadzone przez zaproszonych gości z zagranicy zgromadziły na terenie rekordową ilość architektów i projektantów ogrodów. Oprócz prelekcji odbywały się pokazy cięcia i pielęgnacji róż, drzew i krzewów ozdobnych i owocowych, prowadzone przez czołowych liderów polskiego szkółkarstwa.

Zwiedzający z całej Europy

Przez trzy dni Targów Gardenia ekspozycję odwiedziło 25 331 uczestników*. Wśród zwiedzających byli przedstawiciele centrów ogrodniczych i hurtowni, a także działów ogrodniczych dużych sieci handlowych oraz właściciele i pracownicy gospodarstw ogrodniczych i szkółkarskich. Bogaty program wydarzeń skierowany do profesjonalistów zgromadził w tym roku rekordową liczbę architektów i projektantów ogrodów oraz kierowników i pracowników samorządowych zarządów zieleni miejskiej z całej Polski. Wzorem lat poprzednich również w edycji 2020 zaproszono gości z zagranicy w ramach programu Hosted Buyers. Największe delegacje przybyły z Rosji, Estonii i Ukrainy, ale gościliśmy w sumie kilkudziesięciu przedstawicieli z Rumunii, Czech, Słowacji, Bułgarii, Litwy i Tunezji.

GARDENIA 2020

Pasjonaci ogrodnictwa spotkali się na Gardenii

Jak co roku jeden dzień targów był skierowany dla szerokiej publiczności. Kiermasz ogrodniczy oraz niezwykle bogaty program wydarzeń zebrał rzesze pasjonatów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Marek Jezierski dzielił się wiedzą podczas prelekcji na żywo w ramach projektu „Ogród Marzeń tworzony z pasją”. Witold Czuksanow z projektem „Rodzinne Warsztaty Ogrodnicze” przekonywał do wspólnych prac w ogrodzie, które są świetnym pomysłem na spędzanie czasu z rodziną. Wojciech Wardecki zaprosił na warsztaty tworzenia wianków z sukulentów. Nasi partnerzy merytoryczni Poznański Uniwersytet Przyrodniczy, Federacja Arborystów Polskich czy Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów przygotowali niezwykłe strefy inspiracji i wiedzy, które tętniły życiem przez całe trzy dni trwania Targów.

02/21/2020
Więcej informacji o wydarzeniu na www.targigardenia.pl

*dane statystyczne dla bloku Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia, Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon oraz Wystawy malarstwa impresjonistów i postimpresjonistów w 3D.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu