Logo
Logo
19
Do góry

Wiosna tuż za rogiem. Kolejna Gardenia za nami

Od 21 do 23 lutego Poznań po raz kolejny stał się stolicą polskiego ogrodnictwa. Miejscem, gdzie można było na żywo zobaczyć najnowsze trendy w branży i zyskać nowe kontakty biznesowe. Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA były także doskonałą okazją do zakupu roślin, nasion, podłoży, chemii ogrodowej, narzędzi, sprzętu ogrodniczego, akcesoriów do nawadniania oraz elementów małej architektury ogrodowej.

Gardenia 2019 w liczbach

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas bloku targowego GARDENIA/SPECIAL DAYS/SPORT INVEST pojawiło się 550 wystawców z różnych stron świata. Teren MTP zgromadził 23 723 uczestników targowych.

Wśród wystawców byli liderzy branży ogrodniczej z Polski i zagranicy (m.in. z Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Luksemburga, Niemiec i Szwajcarii).

Wystawcy zaprezentowali niezwykle szeroką gamę nowych roślin, z których część z pewnością stanie się hitem 2019 roku. Podobnie jak sprzęt ogrodniczy, maszyny i urządzenia do zastosowania amatorskiego i profesjonalnego. Podczas wydarzenia nie zabrakło też najnowszych rozwiązań technicznych, które usprawnią pracę w ogrodach czy na działkach.

Nowe trendy poznane

Dzięki prezentacji nowych produktów zwiedzający podczas Targów GARDENIA mają doskonałą możliwość znalezienia inspiracji i poznania najnowszych trendów.

Wprowadzamy kolekcję nasion, które są gotowym rozwiązaniem dla osób lubiących swobodę w doborze gatunku. Kolekcja składa się z większych opakowań, w których np. dział kobiet znajdzie kilka rodzajów bazylii czy kwiatów ciętych. Poza tym poszerzamy ofertę w kategoriach BIO, mikrogreens i nasion inkrustowanych – przybliżyła trendy w sektorze roślin Joanna Legutko z firmy W. Legutko.

Targi GARDENIA to jedyne miejsce w Polsce, na którym prezentujemy bogatą ofertę maszyn do pielęgnacji zieleni. Spośród nich zdecydowanie najlepiej sprzedają się kosiarki samojezdne. To niezawodne, długowieczne i profesjonalne maszyny cieszące się coraz większą popularnością – dodał Karol Omelan z firmy John Deere.

Wymiana doświadczeń

Każde targi to miejsce konstruktywnych spotkań. Wydarzenia takie jak Miejska Sztuka Ogrodowa „Wyzwania architekta krajobrazu” czy Forum Architekta Krajobrazu „Ogród w mieście od tarasu po zielone przydomowe enklawy” mają już ustaloną renomę w kraju. Wiele emocji wzbudziły projektowane na żywo w ramach konkursu „Inspiracje-Aranżacje” ogrody pokazowe. Uznaniem cieszył się też cykl warsztatów, prelekcji i wystąpień przygotowany przez Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kontakty z zagranicą nawiązane

Program Hosted Buyers podczas GARDENII przyciągnął do Poznania dyrektorów sprzedaży, kupców, dyrektorów do spraw zakupów, właścicieli centrów ogrodniczych, sieci handlowych DIY, hurtowni ogrodniczych, szkółek roślinnych z zagranicy. Ideą programu było zaplanowanie spotkań zagranicznych kontrahentów z polskimi wystawcami celem ułatwienia nawiązania kontaktów biznesowych. W ramach Hosted Buyers do stolicy Wielkopolski przybyli goście ze Skandynawii, krajów nadbałtyckich i zachodniej Europy. W tym roku w programie uczestniczyło blisko 100 osób. Wśród zwiedzających nie zabrakło też przedstawicieli tak znanych sieci jak: PSB Mrówka, Castorama, OBI czy Bricomarché.

Złote medale MTP i Acanthus Aureus

Podczas tegorocznych targów przyznano 15 Złotych Medali MTP. To jedna z najbardziej cenionych nagród na polskim rynku. Od 40 lat pozostaje symbolem prestiżu, promując nowatorskie produkty i rozwiązania, które zmieniają obraz polskiej gospodarki. Od 2018 roku we współpracy z najpopularniejszym w Polsce serwisem informacyjnym Wirtualna Polska prowadzone są kampanie promujące konkurs i laureatów kolejnych jego edycji.

14 firm zostało wyróżnionych Złotym Akantem (Acanthus Aureus). Nagroda ta jest przyznawana wystawcom, którzy najlepiej potrafili zobrazować swoją wizję stoiska w połączeniu ze strategią marketingową firmy.

Grand Prix GARDENII

Po raz czwarty targom ogrodniczym towarzyszył konkurs o Grand Prix GARDENII, który jest skierowany do producentów roślin. Sąd konkursowy wyróżnił trzy firmy.

A&M Kałuzińscy Szkółka Polskie Korzenie otrzymała nagrodę za jałowiec (Juniperus ×pfitzeriana) 'Yellow Sapphire'.
Clematis Źródło Dobrych Pnączy za powojnik (Clematis) 'My Darling'.
Firmie Plantline przypadły w udziale dwie statuetki, za trzmielinę (Eunoymus) 'White Spire' oraz Sarcococca 'Winter Gem'.

Zwiedzający GARDENII najwięcej głosów oddali na Powojnik 'My Darling' firmy Clematis.

Dzień publiczności

Tradycją już jest, że ostatni dzień targów przygotowujemy z myślą o szerokiej publiczności. Podobnie było w tym roku i po ogromnej frekwencji widać, że to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Wszystkie osoby, które marzą, żeby stworzyć coś ciekawego w swoim ogrodzie miały ku temu doskonałą okazję. Kolejny raz wielkim zainteresowaniem cieszyły się kiermasz ogrodniczy i rodzinne warsztaty ogrodnicze z Witoldem Czuksanowem. Zwiedzającym do gustu przypadły również spotkania z Wojtkiem Wardeckim, który pokazywał, jak można stworzyć las w żarówce oraz cykle porad autorstwa Marka Jezierskiego, autora znanego programu telewizyjnego „Rok w ogrodzie”.

Zapraszamy za rok

Gardenia tradycyjnie była doskonałym źródłem inspiracji i poznania najnowszych trendów w ogrodnictwie. Od 13 lat Międzynarodowe Targi opierają się na tych samych fundamentach. Są nimi prezentacja światowych trendów oraz budzenie świadomości ogrodniczej.

Za 12 miesięcy zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA.

Więcej informacji na stronie internetowej www.targigardenia.pl

 2019-02-27

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu