Logo
Logo
59
Okazje

Przydomowy ogród – pielęgnacja

Stworzenie własnego, wymarzonego ogrodu to wieloetapowy proces. Wymaga on odpowiedniego podejścia. Poczynając od projektowania elementów ozdobnych, rozmieszczenie roślin bądź klombików, zakup odpowiednich roślin, posadzenie ich w dedykowanej do nich ziemi, aż po pielęgnację rosnących już drzew i krzewów. Gdy wszystkie założenia zostały zrealizowane i ogród tętni życiem pozostało zająć się pielęgnowaniem trawnika, przycinaniem krzewów, odpowiednim prowadzeniem drzew, a także formowaniem przeróżnych kształtów z odpowiednich roślin.

Wraz z upływem czasu rośliny stają się coraz gęstsze, a gałęzie coraz grubsze. W przypadku pielęgnacji ogrodu z reguły osoby się tym zajmujące to osoby dorosłe lub w podeszłym wieku. Często dzieje się tak, że rośliny potrafią zaskoczyć przyrostami rocznymi, a osoba zajmująca się pielęgnacją ogrodu nie zawsze znajdzie czas, aby sprostać bujnie rosnącym roślinom. Inną kwestią są także schorzenia tych osób w postaci bolących stawów. W przypadku pielęgnacji ogrodu, gdzie podstawowymi narzędziami są sekator do krzewów, haczka czy piła do gałęzi, nie zawsze jest fizyczna możliwość aby takie narzędzia obsłużyć.

TOP 3 oryginalnych rozwiązań ogrodowych

Wraz z biegiem lat ogród przechodzi przez cykl roczny. Wiosną rośliny budzą się do życia wypuszczając nowe pędy, gałązki i źdźbła. Latem wszystko kwitnie i wydaje owoc. Jesienią rośliny przepięknie się przebarwiają i szykują się do zimy, w której wegetują, aż do wiosny. Podczas tego procesu rośliny zwiększają się objętościowo. Gałęzie oraz pędy są coraz grubsze. Niekiedy sytuacja wymyka się spod kontroli opiekuna ogrodu i wówczas niezbędny jest ratunek w postaci przycinania zaniedbanych bądź źle prowadzonych roślin. Nie zawsze jest tak, że osoba zajmująca się pielęgnacją ogrodu ma wystarczająco dużo siły w ręce, aby ściąć gałąź bądź uformować krzew w wymarzony kształt.

Z pomocą przychodzą ogrodowe narzędzia akumulatorowe, które nie tylko umożliwiają przecięcie grubych gałęzi czy uformowanie krzewów w wymarzone kształty. Pozwalają także znacząco przyspieszyć te czynności, dzięki czemu opiekun bądź opiekunka ogrodu będą mieli więcej czasu na pozostałe rośliny potrzebujące opieki i pielęgnacji. 

sekator do gałęzi Bosch EasyPrune

Pielęgnacja młodych roślin ogrodowych

W przypadku, gdy drzewo rosło dziko, nie zostało prowadzone poprawnie, bądź gałązki zaczęły usychać, to prędzej czy później należałoby poprzycinać gałęzie. Nie zawsze jednak jest fizyczna możliwość ze względu m.in. na wcześniej wspomniane ograniczenia zdrowotne lub niewystarczającą siłę do przecięcia gałęzi. Zwykłe narzędzia ręczne takie jak np. sekator mogą być niewystarczające. Pomocne w tym wypadku okazują się być akumulatorowe narzędzia ogrodowe. W procesie cięcia cienkich lub wysuszonych, zdrewniałych gałęzi, doskonale swoją rolę odegra sekator elektryczny.

Sekatory elektryczne w zależności od swojej budowy wspomagają proces cięcia, bądź całkowicie eliminują potrzebę użycia siły. W przypadku kobiet lub osób starszych jest to niezwykle pomocne. Przykładem takiego urządzenia jest sekator do gałęzi Bosch EasyPrune. W swojej budowie posiada specjalną elektronikę, silnik, linkę oraz akumulator. W momencie, gdy osoba zaczyna ściskać sekator (aby przeciąć gałąź), elektronika uruchamia silnik, który pociąga za linkę, wspomagając tym samym proces cięcia i redukuje wysiłek operatora. W ten sposób sekator potrafi zredukować potrzebną siłę do przecięcia gałęzi aż o 95%.

Pielęgnacja starszych drzew i krzewów

Problemem mogą okazać się także drzewa owocowe, które przez długi czas nie były przycinane i ich gałęzie znacząco powiększyły swoją średnicę. W takim wypadku osoba zajmująca się pielęgnacją ogrodu, do przycięcia, bądź ścięcia drzewa może skorzystać np. z narzędzi ręcznych jakim jest np. piła do drewna, piła do gałęzi, a niekiedy duży sekator do gałęzi. Nie zawsze jednak użycie narzędzi ręcznych jest możliwe. Nie każdy poradzi sobie z ich obsługą lub nie posiada wystarczającej siły do ich użycia. W takim przypadku można ponownie skorzystać z narzędzi akumulatorowych umożliwiających, usprawniających oraz znacząco przyspieszających prace ogrodowe.

Do takich narzędzi z pewnością należy piła wielofunkcyjna Bosch AdvancedCut z ostrzem nanoblade. Jest to malutka pilarka łańcuchowa z zasilaniem akumulatorowym. Do jej obsługi nie jest wymagana siła. Każdy poradzi sobie z obsługą tego narzędzia. Wystarczy nacisnąć przycisk i ostrze nanoblade rozpoczyna proces cięcia. Dzięki takiej pilarce z łatwością można przeciąć gałęzie o średnicy do 6,5cm. Zarówno osoby ze schorzeniami jak i osoby starsze poradzą sobie z przycięciem lub wycięciem niechcianych gałęzi i to bez wysiłku. Wówczas pielęgnacja dogrodu oraz proces cięcia nawet grubszych gałęzi drzew staje się dziecinnie prosta.

piła wielofunkcyjna Bosch AdvancedCutt

Artystyczne przycinanie krzewów

Drzewa nie są jedynymi roślinami obecnymi w ogrodzie. Aby ogród ładnie się prezentował należy zadbać o pielęgnację trawnika, wysianie kwiatów jednorocznych bądź wieloletnich. Pomocnymi elementami w przyzdabianiu ogrodu mogą okazać się także drewniane płotki, ozdobne głazy czy też lampy solarne emitujące światło po zmroku. W ogrodzie naturalnymi ozdobami są także wszelkiego rodzaju krzewy. Niemniej należy o nie dbać, ponieważ nie są to rośliny bezobsługowe. Ozdobne rośliny w postaci cisów bądź trzmielin posiadają duże przyrosty roczne. Aby ładnie wyglądały należy je pielęgnować, a tym samym przycinać. Można również pokusić się o uformowanie fikuśnych kształtów, ale nie każdy będzie w stanie to zrobić. Niemniej z podstawową pielęgnacją poradzi sobie każdy. Przeprowadzić można ją na kilka sposobów. Pierwszą z nich można wykonać biorąc sekator i wycinając gałązka po gałązce. Ten sposób jest dokładny ale bardzo czasochłonny.

Szybszym sposobem jest skorzystanie z narzędzia określanego jako nożyce do żywopłotu. Skrótowo mówiąc jest to sekator z długimi ostrzami. Wycinanie nowych przyrostów jest szybsze oraz przyjemniejsze niż zwykłym sekatorem ręcznym. Ostatnią opcją jest skorzystanie z sekatora elektrycznego. Sekator elektryczny nie wymaga żadnego wysiłku, a praca nim jest szybka i przyjemna. Takim urządzeniem są nożyce do trawy i krzewów Bosch ISIO 3. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością przytniesz przyrosty roczne, a także uformujesz z rośliny w fikuśne kształty. Ponadto narzędzie oferuje zamienną przystawkę do trawy, która poradzi sobie z wycięciem trawy w trudno dostępnych dla tradycyjnej kosiarki miejscach. Mowa tutaj o miejscach przy krawężnikach, korzeniach i pniach drzew, wokół krzewów etc.

nożyce do trawy i krzewów Bosch ISIO 3

Sposobów na pielęgnację oraz ozdobienie swojego wymarzonego ogrodu jest naprawdę mnogość. To od opiekuna ogrodu zależy jakie elementy będą się w nim znajdować i za jakie drzewa i krzewy będzie on odpowiedzialny. Wraz ze wzrostem ilości ozdób, klombików i roślin, wzrasta także ilość czasu potrzebna na uporządkowanie ogrodu. Czas ten pozwalają zaoszczędzić akumulatorowe narzędzia ogrodowe, dzięki czemu praca w nim staje się przyjemniejsza, a ilość czasu potrzebna na zrealizowanie założeń mniejsza.

DOM i TECH

Artykuł powstał we współpracy z firmą
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.domitech.pl

Dowiedz się więcej