Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Okazje

Monty: Daj się wodzić za nos

Aromatom nie poświęcano do tej pory w Longmeadow wiele uwagi, ale to się zmieni – Monty zabiera się do projektowania ogrodu zapachowego.

Pagórek to nieco zbyt elegancka nazwa dla sterty śmieci, pozostałości po tysiącach ognisk i kamieni, które nagromadziliśmy w Longmeadow przez ostatnie ćwierćwiecze – przy czym dzięki drobnym zabiegom wszystko wygląda tak, jakby było zrobione celowo. W swoim czasie Pagórek przechodził kilka inkarnacji: był miejscem na ogniska, trawnikiem, a nawet terenem dla dzikich kwiatów, ale w tym roku robię tu ogród zapachowy.

Dlaczego w ogóle go zakładać? Szczerze mówiąc, nie poświęcałem w Longmeadow wystarczająco dużo uwagi zapachom – być może dlatego, że za mało czasu spędzam w pozycji siedzącej. Chodzę po ogrodzie wiele razy dziennie, ale połączone działanie kiepskiej pogody, konieczności załatwiania spraw zawodowych i nienasyconej żądzy ogrodnika, żeby zrobić jeszcze tylko to i to, sprawiają, że siadam tu pewnie zaledwie kilka razy w roku.

Nie jestem odporny na radość płynącą z wąchania, ale jest to coś, co łapię w ruchu. Wiosną laki wonne w Alei Spacerowej tworzą rzekę woni, przez którą przechodzę, ale nie jest to miejsce do przesiadywania. W późniejszych okresach roku, mijając pelargonię pachnącą, zrywam często jej listek i niosę zapach na palcach jeszcze przez kilka minut. Jednak ogólnie rzecz biorąc, podobnie jak zapachu dowolnej rośliny wyglądam woni deszczu na suchej ziemi, krzepkości mrozu, wilgoci zachodniego wiatru, stęchłego aromatu opadłych jesienią liści i czystych perfum zieleni, które pojawiają się wraz z wiosną...

Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Lipiec-Sierpień 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Lista zakupów
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska grudzień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!