Logo
Logo
Do góry

Klony: Spełnienie orientalnej obietnicy

Klony japońskie idealnie nadają się do niewielkich ogrodów i uprawy w pojemnikach, ponadto zapewniają fantastyczne jesienne kolory. Alan Titchmarsh prezentuje ulubione odmiany i odpowiada na często zadawane pytania o ich pielęgnację.

Jeśli zapytasz ogrodnika pasjonata, jakie są jego ulubione krzewy lub małe drzewa, możesz założyć się o ostatni grosz, że wśród wymienionych gatunków znajdzie się klon japoński. Jego popularność nie spada, bo ogrody są coraz mniejsze i coraz częściej mamy je w miastach (trudno dla niego o stanowisko bardziej odmienne od macierzystych lasów) – klony orientalne cieszą się wręcz większym wzięciem niż kiedykolwiek wcześniej.

Zważywszy na ich wysoką cenę, mało atrakcyjne kwiaty i wysokie wymogi pielęgnacyjne, mogłoby to wydawać się wręcz niezwykłe, ale ich entuzjaści – ci z nas, którzy „wiedzą lepiej” – przygotowani są na wiele poświęceń w zamian za to, co oferują te rośliny.

Te niewielkie i eleganckie klony słyną z zapierających dech w piersiach barw, w jakie przyoblekają się jesienią, i wyjątkowych kształtów, które czynią je atrakcyjnymi przez cały rok – nawet wtedy, kiedy zrzucają liście na zimę. Z natury niewielkie i wolno rosnące, idealnie nadają się do dzisiejszych ogrodów. Są też wszechstronne – pasują zarówno do ogrodów swobodnych, jak i formalnych, do klasycznych leśnych polan i do współczesnych minimalistycznych założeń artystycznych...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Wrzesień-Październik 2016

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska luty 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!