Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Kosz na śmieci w ogrodzie: gdzie zlokalizować strefę śmietnika?

Miejsce gromadzenia odpadów stałych – czyli potocznie mówiąc śmietnik i kosze na śmieci – podlega szeregom reguł wynikających ze specyficznych warunków użytkowania i regulowań prawnych. Na dodatek oczekujemy, że nie będą psuły estetyki posesji.

 

Strefa śmietnika: gdzie ją zlokalizować?

Jest w otoczeniu domu jednorodzinnego kilka stref, które wymagają szczególnego opracowania. Wynika to z reguły ze specyficznych warunków ich użytkowania i stawianych przed nimi oczekiwań. Dodatkowymi ograniczeniami są tu z reguły uwarunkowania prawne. Jedną z takich stref zdecydowanie jest miejsce gromadzenia odpadów stałych, czyli potocznie mówiąc śmietnik, lub precyzyjniej – osłona śmietnika. Jest to strefa o tyle trudna do opracowania, że stawiane przed nią wymagania są (przynajmniej pozornie) sprzeczne.

Ze względu na obsługę musi być zlokalizowana od frontu działki, możliwie przy drodze dojazdowej. Ze względu na aspekty estetyczne oczekujemy raczej, że będzie ukryta przed oczami gości i łatwa do utrzymania w czystości. Z kolei ze względu na wygodę użytkowania ścierają się ze sobą dwa argumenty.

Z jednej strony oczekujemy lokalizacji możliwie w pobliżu wejścia do budynku – tak, aby można było wyrzucać śmieci przy okazji wychodzenia z domu. Przeciwna opcja mówi o usytuowaniu jej możliwie daleko od głównego wejścia, zakładając pewnego rodzaju wyższość estetyki nad funkcjonalnością.

Blisko ale niewidocznie

Miejsce gromadzenia odpadów stałych musi być zlokalizowane na działce i musi umożliwiać segregację śmieci. W wersji minimalnej to po prostu utwardzony placyk na którym ustawiane są pojemniki. W takim wypadku rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie precyzuje, że zastosowane kontenery muszą być wyposażone w zamykane otwory wrzutowe.

W wersji nieco bardziej rozbudowanej dochodzi do tego pionowa osłona, najczęściej murowana, a nawet zadaszenie. Może to również (pod pewnymi obostrzeniami) być wydzielone pomieszczenie w budynku. Jeśli jednak decydujemy się na zewnętrzną osłonę, najlepiej usytuować ją w linii ogrodzenia, tak aby zabierała możliwie mało miejsca i była stosunkowo łatwa do ukrycia – na przykład za pomocą roślinności.

Kwestia wyglądu i lokalizacji zależy od projektu zagospodarowania działki oraz projektu samego śmietnika. Warto go zrobić, mimo że nie jest to obowiązkowe. Do budowy takiego obiektu (o ile nie jest tylko utwardzonym placem, oraz jeśli nie jest uwzględniony w np. pozwoleniu na budowę domu) wymagane jest zgłoszenie wykonania robót budowlanych.

Sama lokalizacja podlega również pewnym obostrzeniom prawnym. Miejsce gromadzenia odpadów musi znajdować się co najmniej 2 m od granicy sąsiedniej działki, chyba że styka się z takim samym obiektem po drugiej stronie granicy. Może znajdować się przy linii rozgraniczającej od strony ulicy, nie może jednak być usytuowane bliżej niż 3m od drzwi i okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

Wszystkie te odległości dotyczą wyłącznie w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej. Przy wszystkich innych budynkach są one zdecydowanie większe. Między śmietnikiem a miejscem umożliwiającym dojazd śmieciarki powinno być w myśl tych samych przepisów utwardzone dojście. Wszystko to to kwestie projektowe decydujące o wyborze lokalizacji i formy osłony.

śmietnik fot. Pixabay
Fot. Pixabay
ścieżka z kostki postarzanej Roma fot. Buszrem
Fot. Buszrem
Typowy kosz na śmieci i ścieżka do niego prowadząca.

Ścieżka do śmietnika

Dużo jednak można usprawnić (lub zepsuć) samym doborem posadzki w miejscu gromadzenia odpadów. Należałoby więc zastanowić się, jakie parametry powinna ona spełniać.

Pamiętajmy, że pojemniki na odpady najczęściej są zaopatrzone w kółka, zwykle niewielkiej średnicy. Aby je optymalnie wykorzystać – część śmietnika w której będą ustawione oraz trasa po której będą wytaczane powinny być pokryte możliwie gładką, równą kostką o niewielkich spoinach. Niewskazane są elementy postarzane czy o strukturze łamanego kamienia.

Niezbyt dobrym rozwiązaniem będą również szerokie, nierówne spoiny. Doskonale natomiast sprawdzą się na przykład kostki typu Malta o gładkiej powierzchni i równych fugach. Warto również rozważyć zastosowanie produktów przemysłowych jak kostka Behaton lub Uni-dekor. Warto jednak w tym wypadku zadbać o ułożenie ich wzdłuż kierunku przetaczania pojemników.

Kolejnym istotnym elementem jest impregnacja kostki. Nawierzchnia wewnątrz śmietnika jest narażona na bardzo częsty kontakt z najróżniejszymi substancjami mogącymi ją trwale zanieczyścić. Może to powodować również powstanie źródła trudnych do usunięcia nieprzyjemnych zapachów. Impregnacja znacząco zwiększy odporność nawierzchni. Wszystkie te zabiegi zredukują hałas powstający przy przeprowadzaniu pojemników do śmieciarki i z powrotem i ułatwią utrzymanie czystości.

Minimalna szerokość takiej ścieżki powinna umożliwić wygodne przeprowadzenie pojemnika na śmieci. Największe używane przy domach jednorodzinnych pojemniki mają szerokość około 60 cm, warto jednak założyć chociaż minimalny margines szerokości i przyjąć minimalną szerokość ścieżki około 80 cm.

Inne wymagania stawiane będą ścieżce prowadzącej do śmietnika z której korzystać będą użytkownicy domu. Powinna ona mieć wygodną szerokość (80cm również wystarczy) i umożliwić komfortowe chodzenie po niej niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, ale na pewno nie będzie stanowić głównego elementu kompozycyjnego.

Warto więc być może do jej utwardzenia użyć kostki ażurowej, która po przerośnięciu trawą będzie na działce niemal niewidoczna. W zależności od oczekiwanego stopnia ażurowości świetnie sprawdzą się na przykład kostki Ekostrada lub płyta Meba. Innym rozwiązaniem jest użycie jako drogi „technicznej” dojazdu do garażu.

Osłonka śmietnika: pomysły na lokalizację

Gdzie zlokalizować strefę śmietnika na posesji - poradnik od firmy Buszrem

Osłona śmietnika usytuowana bezpośrednio przy głównym wejściu na działkę. Rolę dojścia do śmietnika pełni w tym momencie utwardzone główne dojście do budynku oraz publiczny chodnik. Nie ma dodatkowej furtki umożliwiającej dojście z terenu działki.

1. Główne wejście na działkę
2. Wjazd do garażu
3. Ogrodzenie działki
4. Osłona śmietnika
5. Wysoka zieleń oddzielająca śmietnik od strefy wejściowej
6. Nawierzchnia wewnątrz osłony pokryta gładką kostką Malta
7. Dostęp do śmietnika dla mieszkańców i obsługi śmieciarki

Gdzie zlokalizować strefę śmietnika na posesji - poradnik od firmy Buszrem

Osłona śmietnika usytuowana przy granicy działki. Rolę dojścia pełni w tym wypadku częściowo podjazd do garażu. Dodatkowo dzięki zestawieniu ze sobą dwóch śmietników z sąsiadujących posesji znacznie usprawniona jest praca obsługi śmieciarki, co z kolei skraca niedogodności związane z wywozem odpadów.

1. Główne wejście na działkę
2. Wjazd do garażu
3. Ogrodzenie działki
4. Osłona śmietnika
5. Osłona śmietnika na działce sąsiedniej (niezbędny warunek takiego usytuowania)
6. Wysoka zieleń osłaniająca śmietnik
7. Nawierzchnia wewnątrz osłony pokryta gładką kostką Malta
8. Część dojścia pokryta płytą Meba
9. Dodatkowa furtka – dostęp do śmietnika dla mieszkańców
10. Dostęp do śmietnika dla obsługi śmieciarki

Gdzie zlokalizować strefę śmietnika na posesji - poradnik od firmy Buszrem

Osłona śmietnika cofnięta usytuowana w ustronnym miejscu ogrodu i cofnięta od granicy działki i linii rozgraniczającej drogi. Takie rozwiązanie umożliwia najlepsze ukrycie śmietnika i doskonale sprawdza się na dużych działkach.

1. Główne wejście na działkę
2. Wjazd do garażu
3. Ogrodzenie działki
4. Osłona śmietnika
5. Wysoka zieleń osłaniająca śmietnik
6. Nawierzchnia wewnątrz osłony pokryta gładką kostką Malta
7. Część dojścia pokryta płytą Meba
8. Dodatkowa furtka – dostęp do śmietnika dla mieszkańców
9. Dostęp do śmietnika dla obsługi śmieciarki – w części leżącej na działce ścieżka pokryta gładką kostką Malta.

Tekst: źródło – Buszrem, zdjęcie tytułowe: ctvgs/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Kivi

21-03-2021 16:58

Dzięki za te inspiracje! Wybrałem opcję "Osłona śmietnika usytuowana przy granicy działki." i już kilka miesięcy bardzo fajnie mi się sprawdza. Polecam jeśli cenicie spokój - pracownicy firmy wywożącej śmieci nie należą do cichych :) Z tego względu swoją zabudowę zrobiłem ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT