Polecamy kwiaty do wazonu

Polecamy kwiaty do wazonu Jill Wellington Pixabay

Pytanie czytelnika: Chciałabym mieć w ogródku kwiaty, które po ścięciu mogłyby postać jeszcze w domu w wazonie. Jakie gatunki będą do tego najlepsze?

Posłuchaj
00:00
21

Odpowiedź eksperta:

W domu sprawdzi się większość zakwitających roślin jednorocznych, bylin czy całych gałązek krzewów. Należy zdawać sobie jednak sprawę, jaki wpływ na roślinę macierzystą będzie mieć ścięcie kwiatu. W przypadku roślin jednorocznych, gdy zetniemy pęd nisko tuż przy ziemi – roślina już nie odbije. U roślin cebulowych istotne jest zazwyczaj uzyskanie plonu w roku następnym, dlatego nie wolno ścinać całej rośliny, ale pozostawić na niej kilka liści. W przypadku wieloletnich róż, goździków, piwonii, ścinając kwiaty stosunkowo wysoko, zmusimy roślinę do powtórzenia kwitnienia. Pachnące gałązki bzu lilaka powinno się odcinać powyżej rozwidlenia pędu.

Nie bez znaczenia dla trwałości kwiatu jest odpowiednia pora zbioru. Najlepiej robić to po południu, gdy roślina zawiera najwięcej substancji odżywczych. Poranny zbiór kwiatów przy najniższej temperaturze dobowej gwarantuje również świeży wygląd, pęd jest sztywny. Rośliny ścięte w południe zawierają mało wody i szybko zwiędną.

Planując zbiór kwiatów, dobrze jest podlać roślinę kilka godzin wcześniej. Unika się zbierania kwiatów w trakcie deszczu lub zaraz po. Rośliny mają wtedy otwarte szparki transpirujące, zatem szybko po ścięciu więdną, a krople wody łatwo uszkadzają kwiat.

Polecamy: Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji

Używane do cięcia narzędzia (sekatory, noże) powinny być ostre i zdezynfekowane, dzięki czemu uszkadza się możliwie małą ilość tkanek i nie przenosi chorób pomiędzy roślinami. Ścięte pędy będą dobrze pobierać wodę z wazonu, gdy utniemy je nad węzłem. Kwiaty zbieramy w dowolnej fazie rozwoju – od pąków do pełnego rozkwitu.

Piękne majowe kwiaty to piwonie, konwalia majowa, orliki, bez lilak.

Zdjęcie tytułowe: Jill Wellington/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Nasi partnerzy polecają
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści