- Ogród w domu, dom w ogrodzie
- W mieszkaniu ogrodnika
- Rośliny w domu florystów
- W pokoju dziecka
- Eksplozja kolorów
- (Nie)zwykłe doniczkowe
- Dżungla w mieszkaniu
- Zieleń uspokaja
- Ulubione rośliny architekta
Ogród w domu, dom w ogrodzie
Maria była niegdyś florystką. Teraz zajmuje się pielęgnacją swoich roślin w domu. Lubi wystawiać swoje rośliny doniczkowe na taras, chcąc zapewnić im więcej światła i powietrza.
"Im bardziej naturalnie tym lepiej. Czasem mam wrażenie, że wewnątrz rośliny marnieją – mówi Maria. – W większości przypadków mają za ciemno, a ich pielęgnacja pozostawia wiele do życzenia. Roślina jest czymś więcej niż elementem wyposażenia domu, jest żywym organizmem i potrzebuje miłości. Na zewnątrz rośliny mają więcej światła i powietrza, często rozwijają się o wiele lepiej, ponieważ są w bardziej naturalnym środowisku."
Z temperaturą wiąże się kilka problemów – jeżeli kupujesz roślinę wczesną wiosną pamiętaj, aby podczas cieplejszych dni była wystawiana na zewnątrz. Takie hartowanie, dobrze na nią wpływa. Przenoszę kwiaty w cieplejsze miejsce tylko wtedy, gdy zapowiadane są nocne przymrozki. Jednak, są też rośliny doniczkowe, które zostawiam na zewnątrz przez cały rok. Ogród jest wtedy przedłużeniem domu i sprawia, że wygląda wspaniale.
Ale co jeśli wolisz trzymać rośliny wewnątrz? Rośliny mogą mieć duże znaczenie dla ciebie, więc musisz jednak bardzo się o nie troszczyć:
- nie podlewaj rośliny, zanim nie sprawdzisz palcem jak wilgotna jest ziemia,
- odżywiaj rośliny kwitnące raz na dwa tygodnie,
- bądź łaskawy dla swoich roślin: nigdy nie stawiaj roślin nad grzejnikiem, jeśli to może im zaszkodzić.
"Większość pokojowych roślin to po prostu rośliny. Będą rozwijać się najlepiej, jeżeli pozwolisz im rosnąć w naturalnym środowisku i zgodnie z własnym rytmem."
Rośliny do domu i na taras
Gardenia |
Kalamodyna |
Gardenia (Gardenia)
Gardenia jest wiecznie zieloną rośliną o gęstym, krzaczastym pokroju, z lśniącymi ciemnozielonymi liśćmi. Przepiękne kremowo-białe kwiaty gardenii wyglądają jak małe róże i mają ładny zapach. Roślina lubi światło, ale nie pełne słońce. Do jej podlewanie najlepiej używać deszczówki lub przegotowanej wody z kranu. Wysoki poziom wapnia w wodzie oraz zbyt obfite podlewanie powodują żółknięcie liści. W mieszkaniu gardenia może rosnąć od 6 miesięcy do roku, na chłodnej werandzie nawet kilka lat.
"Gardenia może zostać na zewnątrz latem, ale musi wrócić do domu, jeżeli temperatura spadnie poniżej 10°C. Wspaniała roślina, której kwiaty zawsze przypominają mi o ślubnych wiązankach i korsarzach."
Kalamodyna (Citrofortunella microcarpa)
Kalamodyna jest mieszańcem kwaśnej mandarynki z kumkwatem. Pięknie, słodko pachnące kwiaty, wiecznie zielone liście i kolorowe owoce – kalamodyna jest dekoracyjna o każdej porze roku. Latem może być przeniesiona na zewnątrz, najlepiej do osłoniętego miejsca. Zimą woli być wewnątrz i w zamian za troskliwą opiekę będzie oryginalną ozdobą mieszkania. Kalamodyna od marca do czerwca obsypana jest małymi, niejadalnymi owocami.
"Rośliny wiecznie zielone mogą być nieco nudne, ale w roślinie cytrusowej zawsze coś się dzieje: po pierwsze: pachnący kwiat oraz piękne, pomarańczowe owoce – wprawdzie niejadalne, ale można popatrzeć."
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Fatsja japońska |
Bluszcz pospolity |
Fatsja japońska (Fatsia japonica)
Fatsja japońska ma duże liście w kształcie dłoni, które trzeba regularnie czyścić z kurzu mokrą szmatką. Może rosnąć w cieniu, ale ma znacznie bardziej zwarty pokrój, gdy stoi w widnym miejscu. W lecie roślina lubi być przenoszona z mieszkania na taras. Fatsja powinna zimować na werandzie w miejscu chłodnym i osłoniętym przed mrozem i wiatrem.
"Mój królik doświadczalny: byłam zbyt leniwa, by wnieść ją do środka, gdy nadszedł mróz. Cała opadła, lecz kiedy zimno ustało, zregenerowała się w pełni. Fatsia należy do tej samej rośliny co bluszcz – zdecydowanie preferującej życie na zewnątrz."
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Bluszcz przetrwa w świetle i cieniu. Odmiany o pstrych liściach lubią widne miejsca. Bluszcz można formować – łatwo nadać mu pożądane kształty lub stworzyć z niego osłonę wewnątrz lub w patio. Można osiągnąć piękne efekty używając różnych odmian o różnych kształtach i kolorach liści, dzięki czemu błyskawicznie stworzymy "klasyczną oranżerię" w mieszkaniu, na balkonie lub tarasie.
"Bluszcz jest wspaniałą rośliną zieloną, której powinno się pozwolić rosnąć dziko. Nawet podczas nadawania mu określonego kształtu, ekscytujące jest, gdy pozwolimy mu rosnąć we własnym rytmie."
Laur |
Turzyca |
Laur (Laurus)
Laur znany jest w rejonie Morza Śródziemnego od początku dziejów. W naturalnych warunkach ta roślina wiecznie zielona może żyć przez ponad 100 lat. Laur znany jest jako przyprawa lub roślina ogrodowa, ale małe krzewy mogą zdobić balkony, tarasy i mieszkania. W domu nie jest wymagający – lubi regularne podlewanie, jednak nie lubi stać w wodzie, toleruje zarówno słońce jak i cień. Laur w doniczce dorasta do 150 cm wysokości, więc będzie doskonale wyglądał na tarasie.
"Zawsze zostawiam mój laur na zewnątrz. Zahartowany staje się prawie niezniszczalny i jest zielony przez cały rok. Kupuj wiosną wytrzymałe odmiany o dużych rozmiarach."
Turzyca (Carex)
Trawa ozdobna, zwana także turzycą, rośnie dziko w mokrych rejonach. W domu, ogrodzie czy na tarasie najlepiej rozwija się w dobrze nawodnionym podłożu. Aby była prawdziwą atrakcją, należy pozwolić jej rosnąć naprawdę wysoko. Turzyca szeleści, gdy przechodzisz obok i odsuwa się za każdym razem, gdy jest przygniatana. Zimę powinna spędzić na tarasie, dobrze zabezpieczona przed mrozem.
"Trawa wygląda najlepiej w naprawdę dużej, wysokiej kępie, która wypełnia przestrzeń i otwiera powierzchnię. Pozostaje zielona i wygląda ślicznie, niezależnie czy świeci słońce czy pada śnieg."
Tekst: Opracowanie na podstawie materiałów od Biuro Kwiatowe Holandia, Zdjęcia w tekście oraz zdjęcie tytułowe: Biuro Kwiatowe Holandia