Uprawa tui w ogrodzie | Co zrobić, by rosły wiele lat?

Tuje to jedne z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Nie mają szczególnych wymagań i są stosunkowo łatwe w uprawie. Warto jednak zdobyć choćby minimum informacji o ich wymaganiach. Dowiedz się jak uprawiać i pielęgnować tuje.

Posłuchaj
00:00
189
Spis treści
Jak sadzić i przesadzać tuje? Jak je podlewać i nawozić? Jak przycinać i rozmnażać tuje? Jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami tui? Jak zimować tuje w ogrodzie i w doniczce?

Sadzenie i przesadzanie tui

Tuje możemy sadzić praktycznie przez cały sezon – od kwietnia do połowy października. Najlepiej będą rosły na miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, znacznie gorzej w cieniu. Wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Nie lubią przesadzania, dlatego też warto od razu wybrać miejsce, w którym roślina będzie mogła zostać na stałe. Więcej o sadzeniu przeczytasz w artykule Sadzenie tui – kiedy, gdzie i jak sadzić tuje?

tuje w ogrodzie fot. Martin Debus - Fotolia.com Fot. Martin Debus / Fotolia

Podlewanie i nawożenie tui

Tuje nie wymagają częstego podlewania, co nie oznacza, że możemy nie podlewać ich wcale. Zwłaszcza młode rośliny w pierwszym roku po posadzeniu wymagają regularnego nawadniania. Najlepiej robić to rzadko ale obficie, tak aby wierzchnia warstwa gleby została intensywnie przemoczona do głębokości 30 cm. W sezonie tuje podlewamy rano lub wieczorem raz w tygodniu (częściej w okresie upałów - najbardziej odporny na suszę jest żywotnik wschodni). Długotrwałe okresy suszy mogą spowodować zahamowanie wzrostu oraz brązowienie i opadanie igieł. Podczas podlewania unikamy zraszania pędów, podlewamy ziemię, a nie roślinę.

Tuje tak jak wszystkie rośliny zimozielone wymagają podlewania przed zimą, dlatego też przed nadejściem pierwszych mrozów obficie je nawadniamy. Dzięki temu zgromadzą wilgoć w pędach.

Tuje wymagają regularnego nawożenia, warto jednak pamiętać że różni się ono w zależności od pory roku. Wyróżniamy nawożenie wiosenno-letnie oraz jesienne. Pierwsze wiosenne nawożenie tui przeprowadzamy w kwietniu lub najpóźniej na początku maja, a letnie na początku lipca. Ostatnie nawożenie stosujemy na przełomie września i października. Więcej dowiesz się z artykułu: Nawożenie tui – jak, czym i kiedy nawozić tuje?

tuja Brabant fot. Athantor CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons tuja Smaragd fot. Athantor CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Najpopularniejszymi tujami są żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiany 'Brabant' (po lewej) i 'Smaragd' (po prawej). (fot. Athantor CC-BY-SA-3.0 / Wikimedia Commons)

Sadzonka żywotnika zachodniego 'Smaragd'
Sadzonka premium, umieszczona jest w okrągłej doniczce o pojemności 3 litrów. Roślinka ma około 40-60 cm wysokości.
Kup w sklepie online
TO SIĘ PRZYDA
Nawóz do iglaków Moc Zieleni – 150 g | Target
Nawóz do iglaków Moc Zieleni – 150 g | Target
PROPLANT 722 SL, Iglaki, grzybobjczy, fytoftoroza – 50 ml
PROPLANT 722 SL, Iglaki, grzybobjczy, fytoftoroza – 50 ml
Nawóz płynny do tui i iglaków Moc Zieleni – 1 l | Target
Nawóz płynny do tui i iglaków Moc Zieleni – 1 l | Target

Przycinanie i rozmnażanie tui

Aby tuje zdrowo rosły i zachowały swój pokrój wymagają regularnego cięcia, jednak częstotliwość przycinania zależy od odmiany i przeznaczenia. Tuje rosnące w żywopłocie przycinamy 3 razy w sezonie, roślin wolnorosnących nie musimy przycinać wcale. Podczas wiosennego cięcia (marzec/kwiecień) skracamy pędy o około 1/3 długości, tak samo postępujemy podczas letniego cięcia (w czerwcu). W sierpniu przycinamy tuje po raz ostatni skracając pędy o 1-2 cm. Więcej dowiesz się z artykułu: Przycinanie tui – kiedy, czym i jak przycinać tuje?

Po cięciu zostaje nam mnóstwo pędów - nie musimy ich wyrzucać, można je wykorzystać do rozmnażania tui - poprzez ukorzenienie ich sadzonek - niezdrewniałych fragmentów pędów. Dzięki temu niewielkim kosztem możemy mieć bardzo wiele małych tui do posadzenia w ogrodzie. Więcej dowiesz się z artykułu: Jak i kiedy rozmnażać tuje?

tuje żywopłot fot. 7monarda - Fotolia.com Fot. © 7monarda / Fotolia

Szkodniki i choroby tui

Tuje rzadko są atakowane przez szkodniki i porażane przez choroby. Najczęściej problemy z ich uprawą wynikają z niewłaściwej pielęgnacji – a najczęściej z niewłaściwego nawożenia lub jego braku (niedobory magnezu Mg i żelaza Fe), nieprawidłowego podlewania, niewłaściwego stanowiska lub nadmiernego zacienienia. W takich sytuacjach tuje najczęściej reagują żółknięciem i brązowieniem igieł. Więcej dowiesz się z artykułu Żółknięcie, brązowienie igieł i zamieranie iglaków – przyczyny, zapobieganie i zwalczanie

tuja kula fot. lidomo - Fotolia.com Fot. © lidomo / Fotolia

Zimowanie tui

Mrozoodporność zależy od gatunku i odmiany tui. Żywotnik olbrzymi jest w pełni mrozoodporny. Żywotnik zachodni może lekko przemarzać na otwartych przestrzeniach, żywotnik wschodni jest najbardziej wrażliwy na mróz, a młode okazy należy okrywać agrowłókniną. Tuje kolumnowe warto owinąć sznurkiem aby ich pędy nie połamały się pod ciężarem śniegu. Często w czasie zimy igły tui brązowieją – jest to naturalne zjawisko. Zwykle z nadejściem wiosny igły stają się znowu żywo-zielone.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Athantor CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: © 7monarda - Fotolia.com


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Marianna Madej
20-11-2020 21:58
Nie, to nieprawda! 
Gość Sabina
20-11-2020 05:01
Dzień dobry. Czy to prawda,że tuja wydziela trujące opary " tujany" i dlatego nie nadaje się do ogrodu przydomowego, tylko bardziej jako drzewo parkowe, cmentarne, czy w miejsca nie służące do długiego wypoczynku? Jeśli to prawda, to dlaczego nie jest to napisane w artykule o tych roślinach?
Gość Wiesława
21-07-2020 13:55
W tytule jest jakich roślin nie lubią tuje i nie dowiedziałam się a to mnie interesuje
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści