Wrzosy w doniczkach? Tak! Oto sekrety ich uprawy, pielęgnacji i zimowania

Wrzosy w doniczkach

Wrzosy to rośliny niezwykle wdzięczne i efektowne, które potrafią przemienić każdy balkon czy taras w prawdziwą oazę zieleni. Choć ich uprawa może wydawać się skomplikowana, z naszym przewodnikiem z łatwością przekonasz się, że to nic trudnego. Dowiedz się, jakie są wymagania wrzosów, jak je pielęgnować i jakie błędy unikać, aby cieszyć się ich pięknem przez cały rok.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
677
Streszczenie artykułu
Wrzosy to chętnie wybierane rośliny do uprawy w doniczkach, zwłaszcza jako jesienna ozdoba balkonów i tarasów. Jednakże, by cieszyć się ich pięknem, trzeba znać kilka zasad ich pielęgnacji. Wrzosy preferują kwaśne podłoże o pH 3,5-5,0 i stanowiska słoneczne. Warto przesadzać je po zakupie do większych doniczek, zapewniając odpowiedni drenaż. Podczas podlewania kluczowe jest, by ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Wrzosy są wrażliwe na przenawożenie, dlatego warto stosować specjalne nawozy dla roślin wrzosowatych. Przed zimą, doniczki z wrzosami powinny być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem, na przykład poprzez okrycie styropianem czy agrowłókniną.
Spis treści
Jakie wrzosy wybierać do doniczek? Które kupować? Jakie są wymagania wrzosów w doniczkach? Jak sadzić wrzosy do pojemników? Obok jakich roślin wrzosy wyglądają najlepiej? Gdzie je sadzić? Jak pielęgnować wrzosy w doniczkach? Jak zimować wrzosy posadzone w doniczkach? Galeria zdjęć: wrzosy w doniczkach na każdą okazję

Wrzosy to rośliny, które wymagają prawidłowej pielęgnacji. Ich uprawa w doniczkach nie jest łatwa, ponieważ mają one specyficzne wymagania m.in. co do podłoża i temperatury. Zaniedbane szybko marnieją i zamierają. Dowiedz się jak postępować z wrzosami w doniczkach, aby były piękną jesienną ozdobą balkonu lub tarasu.

Zaczynamy przygodę z wrzosami: Pierwsze kroki w doniczkowej uprawie!

Wrzos pospolity (łac. Calluna vulgaris) jest jedną z najpopularniejszych jesiennych roślin ogrodowych. Z powodzeniem można go także uprawiać w doniczkach. Należy jedynie przestrzegać kilka zasad pielęgnacji, gdyż wrzosy są wrażliwe na zaniedbania i szybko marnieją, gdy nieprawidłowo je pielęgnujemy.

Już od połowy sierpnia w centrach ogrodniczych pojawiają się wrzosy w doniczkach. To jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Wczesne (nieliczne) odmiany kwitną już w lipcu, jednak znaczna większość rozkwita na przełomie sierpnia i września, a niektóre utrzymują kwiaty nawet do końca października.

W uprawie jest obecnie kilkaset odmian – od niskich krzewów, ścielących się po ziemi, aż po wyższe, o wzniesionych pędach. Mogą różnić się nie tylko wysokością, terminem kwitnienia, barwą kwiatów, ale także kolorem liści.

Klucz do sukcesu: Poznaj wymagania wrzosów w doniczkach!

SADZENIE
Wrzosy po zakupie i przyniesieniu ze sklepu należy przesadzić! Nie mogą rosnąć w niewielkiej doniczce, w której je kupiliśmy gdyż zawiera ona zbyt mało podłoża (zwykle jest to sam torf). Pierwszym krokiem jest nasypanie na dno nowej donicy keramzytu, który stworzy doskonałą warstwę drenażu. Następnie sadzimy rośliny na takiej samej głębokości, na której rosły w kupionych doniczkach – nie powinny być wkopane zbyt głęboko, gdyż mogą wtedy gnić. Na koniec na wierzch można wysypać korę sosnową, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu gleby i rozwojowi chwastów.

DONICZKI
Wrzosy powinno się sadzić szerokich donicach. Pojemnik dla jednej rośliny powinien mieć średnicę minimum 15 cm i nie musi być głęboki gdyż wrzosy mają płytki system korzeniowy. Doniczki powinny mieć otwory odpływowe w dnie. Jeśli posadzimy wrzosy w osłonkach będziemy musieli często sprawdzać czy nie zalega w nich woda!

 

wrzos w doniczce fot. Anja Osenberg Pixabay Public Domain CC0 Fot. Anja Osenberg/Pixabay wrzosy w doniczkach fot. Biuro Kwiatowe Holandia Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Doniczki dla wrzosów powinny być szerokie, a nie głębokie, ponieważ rośliny te mają płytki system korzeniowy.

Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars

GLEBA
Podczas sadzenia warto pamiętać, że wrzosy mają specyficzne wymagania co do gleby i aby zdrowo rosły podłoże w doniczce musimy dostosować do ich upodobań. W zwykłej uniwersalnej ziemi szybko będą zamierać. Wrzosy lubią kwaśną ziemię o pH 3,5-5,0 – najlepiej w tym celu kupić kwaśny torf lub podłoże do roślin wrzosowatych (doskonale będzie się nadawać ziemia do rododendronów).

STANOWISKO
Wrzosy uwielbiają stanowiska słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem. Źle będą rosły w cieniu! Doniczki ustawmy w miejscach, w których często przebywamy – tak aby móc jak najczęściej podziwiać nasze mini wrzosowisko. Powinny wtedy stać w widnym i chłodnym miejscu, z dala od kaloryfera.

Pamiętajmy o tym, że wrzosy to rośliny ogrodowe i najlepiej czują się na zewnątrz. W domu szybko zmarnieją, nawet pomimo naszej troskliwej pielęgnacji. Do pomieszczenia możemy je chować tylko na krótki czas  najwyżej na kilka dni.

 

Promocje
0 Active Komposter - przyspiesza kompostowanie – 4 kg | Target
Active Komposter - przyspiesza kompostowanie – 4 kg | Target
1 Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
2 Nawóz z Pokrzywy 250 ml – Organiczny Płynny – Sumin
Nawóz z Pokrzywy 250 ml – Organiczny Płynny – Sumin
3 Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target

TOWARZYSTWO
Wrzosy mogą rosnąć solo ale najlepiej prezentują się w kompozycjach – po kilka sztuk różnokolorowych odmian. Można je sadzić w kompozycjach z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych (np. rododendronów lub azalii) oraz w towarzystwie karłowych iglaków lubiących kwaśne podłoże, a także hortensji ogrodowej (która w kwaśnej ziemi zakwitnie na niebiesko).

Uprawa wrzosów w doniczkach, fot. _Alicja_ z Pixabay Fot. _Alicja_/Pixabay

Wrzosy pięknie wyglądają, gdy są sadzone do jednej donicy po kilka, różnokolorowych odmian.

Chroń swoje wrzosy: Najważniejsze zasady pielęgnacji!

PODLEWANIE
Wrzosy podlewamy regularnie, tak aby podłoże nadmiernie nie wyschło (gubią wtedy pąki i listki), pamiętając przy tym że rośliny nie lubią stać w wodzie (gniją im wtedy korzenie). Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra! O podlewaniu nie możemy zapomnieć zwłaszcza w miesiącach letnich kiedy to podłoże w doniczkach szybko przesycha. Podczas podlewania pamiętajmy o tym aby nie moczyć liści, gdyż sprzyja to groźnym chorobom grzybowym. Woda do podlewania wrzosów nie może mieć dużej zawartości wapnia, gdyż rośliny bardzo tego nie lubią. Wodę z kranu odstawiamy na kilka godzin, aby wapń osiadł na dnie konewki. ► Dowiedz się więcej o pielęgnacji wrzosów w ogrodzie z tego artykułu

NAWOŻENIE
Wrzosy są mało wymagające co do nawożenia i w żyznym podłożu będą doskonale rosnąć, potrzebując tylko jednorazowego zasilania w sezonie. W tym celu wybierajmy najlepiej nawozy do wrzosów lub te do roślin wrzosowatych. Wrzosy są bardzo wrażliwe na przenawożenie! Na ich prawidłowy wzrost bardzo korzystnie wpływa zjawisko mikoryzy – wzajemnie korzystne współżycie roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami. ► W tym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest mikoryza i dlaczego jest tak istotna w ogrodzie

PRZYCINANIE
Wrzosy przycinamy dopiero na wiosnę, gdyż dłuższe pędy sprzyjają dobremu przezimowaniu. Cięcie jest niezbędne, gdyż powoduje zagęszczenie krzewów i obfite kwitnienie. Odpowiednio pielęgnowane zakwitną kolejnej jesieni. ► Dowiedz się więcej o przycinaniu wrzosów

Wrzosy w doniczkach fot. Flower Council Holland Fot. Flower Council Holland

Odpowiednio pielęgnowane wrzosy w doniczkach odwdzięczą się obfitym kwitnieniem, ale niestety nawet wtedy nie poradzą sobie w warunkach domowych – to typowe rośliny ogrodowe.

Zima tuż tuż: Jak przygotować doniczkowe wrzosy do zimowania?

Aby wrzosy w doniczkach bezpiecznie przezimowały musimy zadbać o ich odpowiednią ochronę przed mrozem! Warto przy tym zaznaczyć, że wrzosy są dość wrażliwe na przemarzanie nawet gdy rosną w gruncie! Dlatego też w doniczkach istnieje duże ryzyko że nie dadzą sobie rady. Na pewno nie przezimują w pojemnikach, w których zostały kupione, gdyż jest w nich zbyt mało podłoża. Przed zimą muszą być przesadzone do dużej donicy i zadołowane w ziemi (w ogrodzie) lub odpowiednio zabezpieczone. W tym celu okrywamy donicę styropianem (także od spodu), a rośliny osłaniamy białą agrowłókniną lub słomianym chochołem. Mniejsze doniczki można włożyć do tekturowego pudła (nie zamkniętego), wyłożonego styropianem.

Galeria inspiracji z wrzosami w doniczkach

Wrzosy w doniczkach? Tak! Oto sekrety ich uprawy, pielęgnacji i zimowania
Uprawa wrzosów w doniczkach Uprawa wrzosów w doniczkach Uprawa wrzosów w doniczkach
Zobacz galerię (10 zdjęć)
10 zdjęć
Zobacz galerię

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Anna Kubczak, Caterina Trimarchi / Adobe Stock, freestocks-photos, Lena Svensson / Pixabay, Flower Council Holland, Funnyhowflowerdothat.co.uk

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak zacząć przygodę z wrzosami w doniczkowej uprawie?

    Wrzos pospolity jest jednym z najpopularniejszych jesiennych roślin ogrodowych. Można go uprawiać w doniczkach, przestrzegając kilku zasad pielęgnacji, ponieważ są wrażliwe na zaniedbania.
  • Jakie są kluczowe wymagania wrzosów uprawianych w doniczkach?

    Wrzosy potrzebują kwaśnej ziemi o pH 3,5-5,
  • Jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji wrzosów?

    Wrzosy wymagają regularnego podlewania, ale nie lubią stać w wodzie. Woda do podlewania nie powinna zawierać dużo wapnia. Wrzosy są mało wymagające co do nawożenia i są wrażliwe na przenawożenie. Przycinanie jest zalecane na wiosnę.
  • Jak przygotować doniczkowe wrzosy do zimowania?

    Aby wrzosy w doniczkach bezpiecznie przezimowały, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Wrzosy są wrażliwe na przemarzanie, więc warto je okryć białą agrowłókniną lub słomianym chochołem.
Redakcja poleca
0 Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
1 Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
2 Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
3 Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zapraszamy Cię także na zakupy do naszego sklepu internetowego.

Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wrzos pospolity Calluna vulgaris

Jak urządzić ogród w nowym kolorze Pantone 2025 roku – Mocha Mousse?
Komentarze

Gość Borówka
04-09-2020 13:52
Polecam sadzenie wrzosów w dużych donicach z karłowymi odmianami kosodrzewiny - te rośliny mają podobne wymagania w stosunku do podłoża i nasłonecznienia, a do tego razem ładnie się komponują!
Gość Br
24-08-2019 20:05
Dobre
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści