Warroza – groźna choroba dziesiątkująca pszczoły

Warroza: groźna choroba dziesiątkująca pszczoły fot. Wolfgang Hasselmann - Unsplash

Popularna choroba zwana warrozą zdziesiątkowała już wiele pasiek w całym kraju – poinformował PAP prof. Jerzy Wilde z katedry pszczelnictwa olsztyńskiego uniwersytetu. Całe szczęście te pszczoły, które przetrwały zimę, mają się dobrze.

Posłuchaj
00:00
6

Pszczelarze uporządkowali już po zimie swoje pasieki. Jak poinformował PAP prof. Jerzy Wilde z katedry pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wielu pszczelarzy ma wiele pracy, ponieważ późną jesienią w całym kraju wiele pszczelich rodzin padło z powodu roztocza varroa destructor, które wywołuje znaną od lat chorobę – warrozę.

Mamy sygnały, że w liczących ponad 100, czy 200 rodzin pasiekach padło więcej niż połowa rodzin. Zdarzyło się to nawet bardzo doświadczonym pszczelarzom, którzy zajmują się pszczelarstwem 30 czy 40 lat... Wielu pszczelarzy musi teraz osiedlać w ulach nowe pszczele rodziny. – przyznał prof. Wilde.

Kiedy atakuje warroza?

Warroza dziesiątkowała ule w kraju późną jesienią (koniec października i listopad), gdy teoretycznie pszczoły nie powinny już wychodzić z uli. Jednak ciepła jesień i zima sprawiała, że pszczoły nie zimowały, a wylatywały z uli, do tego w ulach był czerw (tj. larwy, które stają się w dalszym etapie rozwoju pszczołami). Takie zachowanie pszczół, nietypowe jak na tę porę roku sprawiało, że zabiegi wykonywane przez pszczelarzy przeciwko warrozie nie zawsze były skuteczne.

Zdarzało się, że varroa destructor był w czerwiu, który jest oblepiony tak, że leki się do niego nie dostają. Gdy wychodziły młode pszczoły, już były zarażone. – tłumaczył PAP prof. Wilde.

Pszczoła, zdjęcie makro fot. Qiqing Chen - Pixabay
Fot. Qiqing Chen/Pixabay

Leki na warrozę

Leki na warrozę podaje się pszczelim rodzinom, gdy te nie produkują miodu przeznaczonego do spożycia dla ludzi (by miód był wolny od leków), tj. bardzo wczesną wiosną lub późną jesienią.

Specjaliści zaobserwowali także, że stosowane przez pszczelarzy leki od warrozy nie działały na daną rodzinę. Mogło to być spowodowane np. tym, że pszczelarze stosowali ten sam lek co przed laty, a leki trzeba zmieniać – co roku należy stosować inną substancję czynną przeciwko warrozie!

Powody nieskuteczności leków od warrozy mogły być także inne – zdarzało się, że pszczoły ze zdrowej rodziny zarażały się wskutek reinwazji, np. gdy rabowały miód z zakażonej warrozą rodziny. Prof. Wilde powiedział PAP, że jednego dnia do pszczelej rodziny może zostać zawleczonych w skutek reinwazji nawet 300 samic varroa destructor, a gdy w ulu jest 2-3 tys. tych pasożytów rodzina nie jest w stanie przetrwać.

Warto, by pszczelarze nie lekceważyli obowiązku stosowania leków od warrozy, bo to naprawdę poważna sprawa! – podkreślił prof. Wilde i przypomniał, że dla pszczelarzy zrzeszonych w związkach pszczelarskich leki te są refundowane.

Pszczoły, które nie padły ofiarą warrozy, przetrwały minioną zimę w dobrym stanie, jednak chłody i zimne wiatry występujące w ostatnich dwóch tygodniach sprawiły, że wymiana pszczelich rodzin (tj. wylęganie się młodych pszczół, które zastąpią te z okresu zimy) w niektórych regionach kraju, np. na Warmii i Mazurach jest nieco opóźniona.
"Ale to nie jest istotny problem, pszczoły sobie z tym poradzą"
– zapewnił prof. Wilde.

TO SIĘ PRZYDA
Biopolin Wabi Pszczoły , Trzmiele, Długodziałający 10 ml
Biopolin Wabi Pszczoły , Trzmiele, Długodziałający 10 ml
Domek dla owadów z drewna i siatki
Domek dla owadów z drewna i siatki
Mieszanka kwiatów – Łąka Motyli | Kiepenkerl
Mieszanka kwiatów – Łąka Motyli | Kiepenkerl
Łąka kwiatowa dla pożytecznych owadów – Nutzlingswiese
Łąka kwiatowa dla pożytecznych owadów – Nutzlingswiese

Pszczoły stały się trendy

Prawdą jest, że z pszczelarstwa mogą się utrzymywać jedynie ci, którzy mają ponad 100 pasiek. Ale w dalszym ciągu jest wiele osób którzy mają małe, przydomowe pasieki przeznaczone na własne potrzeby.

Z informacji przekazanych PAP przez prof. Wilde wynika, że w Polsce obecnie jest ok. 55 tys. pszczelarzy, a liczba ludzi hodujących pszczoły wzrosła w ostatnich 10 latach o ok. 10 tysięcy!

2015-04-29
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, zdjęcie tytułowe: Wolfgang Hasselmann/Unsplash


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Metalowy karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe 23 x 8,5 cm
Metalowy karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe 23 x 8,5 cm
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Pszczelarz
03-01-2021 22:04
To prawda warroza co roku atakuje z większą siłą. Nie tylko lekami można z nią walczyć, są pszczoły które selekcjonuje się pod kątem większej odporności na warrozę jak np. rasa Buckfast https://www.buckfast.info
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści