Zasady uprawy ogórków gruntowych
Ogórek siewny (łac. Cucumis sativus) to roślina jednoroczna należąca do dużej i zróżnicowanej rodziny dyniowatych. Jego owoce typu jagoda są wyjątkowo smaczne, zdrowe i są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Dodatkowo roślina ta naprawdę nie wymaga wiele trudu, by ją odpowiednio pielęgnować – podpowiadamy jak to robić!
Kiedy i jak wysiewać nasiona ogórków?
Odpowiednia pora do wysiewu nasion ogórka, to druga połowa maja. Po 15 maja, czyli po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce, nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków i gleba będzie szybko nagrzewać się. Zagony można dodatkowo przykryć agrowłókniną, która chroni przed jej wychłodzeniem i zapewnia odpowiednią temperaturę do kiełkowania nasion.
Ogórki to rośliny silnie rozrastające się, dlatego przy wysiewie nasion trzeba zastosować odpowiednią odległość między rzędami (około 70-120 cm) i w rzędach (co ok. 15 cm).
Gleba i stanowisko dla ogórków
Wysiew nasion ogórka należy zacząć od przygotowania odpowiedniego miejsca na warzywniku. Ogórki lubią stanowiska ciepłe oraz gleby szybko nagrzewające się i próchniczne. Odczyn gleby powinien być zasadowy, aby go utrzymać najlepiej jest w roku poprzedzającym (jesienią) wykonać jej wapnowanie. W tym samym okresie proszę zastosować nawożenie obornikiem (jest on najlepszym i ekologicznym nawozem dla ogórków!).
W uprawie ogórków trzeba pamiętać o stosowaniu płodozmianu i właściwym sąsiedztwie. Jeśli chodzi o płodozmian, należy pamiętać, że ogórki mogą być wysiewane dopiero po 3-4 latach po warzywach dyniowatych!
- Najlepszym przedplonem dla nich będzie, np. pomidor, burak, ziemniak, fasola, groch, cebula, zboża.
- Natomiast idealne sąsiedztwo to, np. koper (który wykorzystamy do kwaszenia ogórków), kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka, słonecznik.
Pielęgnacja ogórków gruntowych
- Podlewanie
W okresie wegetacji i w porze upałów należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Zalecamy podlewanie wodą letnią (nigdy zimną) w godzinach wieczornych. - Osłanianie
Liście ogórków mogą być parzone przez mocne, letnie słońce – jeśli jest taka możliwość dobrze je osłaniać w godzinach tzw. najmocniejszej operacji słonecznej. - Nawożenie
W sezonie można stosować uniwersalne mieszanki nawozowe np. Azofoska lub Polifoska (w dawkach podanych przez producenta na opakowaniu). Warto jednak stosować specjalne nawozy do ogródków, które stworzono z myślą o tych warzywach. - Ochrona
Najczęstsze choroby w uprawie ogórka to mączniak rzekomy, parch i bakteryjna kanciasta plamistość dyniowatych, na które stosuje się specjalnie przeznaczone do tego fungicydy.
Jakie odmiany ogórków uprawiać w gruncie?
Do uprawy ogórków w gruncie zawsze wybierajmy odmiany specjalnie do tego przeznaczone! Są to np.: 'Cezar' (na przetwory), 'Izyd' (do konserwowania), 'Hermes' (wczesny zbiór), 'Lider' (do kiszenia i konserwowania), 'Odys' (do kiszenia i konserwowania), 'Parys' (do przetworów i sałatek), 'Polan' (do konserwowania i kiszenia).
Tekst: Ewa Jankowska, zdjęcie tytułowe: Julia Schwab / Pixabay, Helene Samson / Freeimages