Dyptam jesionolistny Dictamnus albus

Dyptam jesionolistny, fot. Katarzyna Jeziorska
Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
56
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiatostan: grono
Odczyn gleby: lekko zasadowa
Pokrój: wyprostowany, krzaczkowaty
Wysokość: 80-120 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: rabaty

Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) do bylina należąca do rodziny rutowatych (Rutaceae). Bardzo często nazywana jest krzewem Mojżesza. Można ją spotkać w środowisku naturalnym w Polsce, ale jest bardzo rzadka (spotykana jedynie na Małopolsce w okolicach Pińczowa i niedaleko Wocławka) i objęto ją ścisłą ochroną gatunkową.

To długowieczna, wysoka (80-120 cm) roślina o pokroju wzniesionym i krzaczastym, tworząca kępy. Wytwarza grube łodygi kwiatostanowe pokryte czarnymi gruczołkami. Ma ciemnozielone, pierzaste liście (w 3-5 parach) dorastające do 8 cm długości i atrakcyjne kwiatostany-grona.

Kwiaty dyptamu są średnio-duże – do 5 cm średnicy i występują w kolorach białym lub różowym. Roślina kwitnie od czerwca do lipca. Jej owocem jest torebka zawierająca czarne nasiona.

U dyptamu zachodzi zjawisko heliotoksyczności, co oznacza, że roślina może poparzyć skórę pod wpływem słońca, dlatego powinniśmy unikać dotykania jej w słoneczne dni.

Wymagania i uprawa

Bylina lubi lekko zasadowe, piaszczysto-żwirowe, przepuszczalne podłoża – suche lub umiarkowanie wilgotne o średniej zasobności. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Nie lubi przesadzania.

Późną jesienią zaschnięte pędy należy przyciąć. Łatwo rozmnaża się z nasion.

Zastosowanie

W ogrodzie dyptam najczęściej wykorzystywany jest przy tworzeniu bylinowych i mieszanych rabat. Znakomicie pasuje do ogrodów wiejskich i naturalistycznych.

Dyptam jesionolistny jest rośliną trującą ale też leczniczą. W upalne dni olejki dyptamu można zapalić, nie czyniąc roślinie krzywdy. Powstanie chwilowy, błękitny płomień. Zapewne z tego powodu bylinę nazywano "gorejącym krzewem" lub "krzewem Mojżesza".

Interesujące odmiany

  • 'Purpureus' – kwiaty ciemno-różowe lub purpurowe
  • 'Ruber' – kwiaty różowo-purpurowe
  • 'Albiflorus' – kwiaty zupełnie białe


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
13-01-2024 00:01
Komentarz dodany przez Krystyna: Artykuł bardzo pomocny i ciekawie napisany. To jest śliczna roślina, niestety przez nieuwagę wyrwałam ją wiosną i teraz nie mogę dostać sadzonki a z nasion mi nie wschodzi. Czy wiecie Państwo gdzie można ją kupić ?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści