Niebezpieczne i trujące rośliny doniczkowe | Uważaj, jeśli masz dzieci!

rośliny doniczkowe niebezpieczne i trujące dla dzieci fot. NewAfrica - Depositphotos

Trudno wyobrazić sobie dom bez kwiatów. Rośliny doniczkowe odgrywają w nim szczególną rolę – są żywymi dekoracjami, w otoczeniu których czujemy się naturalnie i bezpiecznie. Nie można jednak zbagatelizować szkodliwych właściwości niektórych z nich, zwłaszcza gdy w naszym życiu pojawiają się dzieci.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
143
Spis treści
Czy rośliny doniczkowe rzeczywiście są bardzo trujące? Jak zapobiegać zatruciom? Co zrobić w przypadku zatrucia lub podrażnienia? Trucizny i nie tylko: rośliny doniczkowe niebezpieczne dla dzieci Jakie rośliny doniczkowe są trujące? Te gatunki możesz mieć w domu!

Piękne ale trujące!

Rośliny w domu pełnią szczególną rolę – są żywymi dekoracjami, w których otoczeniu czujemy się naturalnie i bezpiecznie. Kolorowe wnoszą radość, zielone spokój. Wypełniają całą przestrzeń swoim zapachem, kształtem i kolorem. Ponadto, tworzą przyjemny mikroklimat, podwyższają wilgotność powietrza i wzbogacają w tlen, a część z nich nawet usuwa toksyny z powietrza.

Niestety wiele pięknych domowych roślin doniczkowych może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Niektóre kryją w sobie (liściach lub kwiatach) niebezpieczne substancje, groźne dla człowieka. Co ciekawe, są to popularne rośliny doniczkowe, które goszczą prawie w każdym mieszkaniu.

Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars

Czy rośliny doniczkowe rzeczywiście są bardzo trujące?

Rośliny doniczkowe, które określa się mianem "trujących", niezwykle rzadko doprowadzają większych uszczerbków na zdrowiu czy do śmierci. Pojęcie to jest dość nieprecyzyjne, gdyż bardzo wiele (a może i prawie wszystkie) domowe rośliny doniczkowe są w większym lub mniejszym stopniu niebezpieczne dla zdrowia w przypadku zjedzenia dużych ilości! Kto jednak zje kilkanaście gorzkich liści?

Odpowiedź na to pytanie jednak wcale nie musi być tak oczywiste, gdy w naszym życiu pojawiają się DZIECI! 

Na pierwszym miejscu zawsze staje zdrowie naszych pociech. Im szybciej dowiesz się, które rośliny zawierają najprawdziwsze trucizny, tym lepiej. Zjedzenie przez dziecko nawet bardzo małego kawałka ich liścia lub płatka kwiatu może być potencjalnie niebezpieczne. Zatrucie może mieć wiele objawów zależnych od substancji zawartych w roślinie i samego organizmu dziecka:

  • Niektóre alkaloidy, saponiny czy glikozydy zawarte w roślinach, po spożyciu mogą wywoływać mdłości lub niestrawność.

  • Sok mleczny (wydobywający się z uszkodzonych fragmentów roślin) powoduje zaczerwienienie, pieczenie, opuchliznę i ogólne podrażnienia skóry oraz oczu, a w przypadku ich połknięcia podrażnienia jamy ustnej i przewodu pokarmowego.  

  • W skrajnych przypadkach, u osób mających alergie, toksyny mogą doprowadzić do obrzęków górnych dróg oddechowych i silnie utrudniać oddychanie! W najgorszym przypadku mogą powodować nawet palpitacje serca, konwulsje i śpiączkę!

W żadnym wypadku nie możemy zbagatelizować choćby maleńkiego, połkniętego kawałka rośliny przez dziecko.

Promocje
0 Osłonka doniczka Ø300 mm Frida – biała – Lamela
Osłonka doniczka Ø300 mm Frida – biała – Lamela
1 Nawóz z Pokrzywy 250 ml – Organiczny Płynny – Sumin
Nawóz z Pokrzywy 250 ml – Organiczny Płynny – Sumin
2 Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
3 Maść Ogrodnicza, do ochrony roślin po cięciu – 350 g
Maść Ogrodnicza, do ochrony roślin po cięciu – 350 g

Warto wiedzieć, że w niewielkich dawkach niektóre trucizny są wykorzystywane do produkcji leków (np. wyciąg z liści bluszczu stosowany jest do produkcji syropów stosowanych wspomagająco w infekcjach górnych dróg oddechowych). Jednak nie warto ryzykować i leczyć się roślinami na własną rękę!

Jak uchronić dzieci przez zatruciem roślinami?

Co robić, gdy na naszych parapetach goszczą rośliny z listy trujących? Nie musisz z nich rezygnować, możesz je swobodnie uprawiać, pod warunkiem zachowania pewnych środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko:

ROZPOZNANIE

Poznaj rośliny, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie i wprowadź odpowiednie środki ostrożności. Jeśli jest to ciężkie do wykonania zastanów się poważnie, czy nie lepiej wymienić je na "bezpieczne" gatunki;

STAWIAJ POZA ZASIĘGIEM RĄK 

Jeśli rośliny stoją na podłodze lub na parapecie ustaw je w miejscu trudno dostępnym dla naszych pociech – np. wysoko na szafie lub na kwietniku;

Dzieci są ciekawe świata, chcą wszystkiego dotknąć i spróbować, większość z nich chętnie poznaje otaczający je świat zgodnie ze stwierdzeniem "co do rączki, to do buzi" – to całkiem naturalne. To na nas rodzicach spoczywa zadanie stworzenia tego świata bezpiecznym!

USTAL ZASADY

Wytłumacz dziecku, że rośliny mogą być niebezpieczne – rozmawiaj z dziećmi i naucz je, aby nie bawiły się w pobliżu niebezpiecznych roślin;

OGÓLNE BEZPIECZEŃSTWO 

Zakładaj rękawiczki w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych i delikatnie obchodź się z roślinami aby nie uszkodzić ich łodyg i liści. Nie dotykaj oczu, nosa ani ust, a po zabiegach dokładnie umyj ręce wodą z mydłem.
 


Co zrobić w przypadku zatrucia lub podrażnienia?

  • Jak najszybciej wezwij pogotowie lub jedź do szpitala.
  • Sprawdź czy w ustach dziecka nie pozostała niepołknięta część rośliny.
  • Czekając na pogotowie możesz podać wodę do przepłukania ust lub węgiel aktywowany.
  • Nie wywołuj wymiotów jeśli dziecko jest nieprzytomne, a zanim podasz środek wymiotny, skonsultuj to z lekarzem.
  • Najprawdopodobniej konieczne będzie płukanie żołądka.
  • Weź ze sobą roślinę, którą zjadło dziecko aby lekarz łatwiej mógł zidentyfikować toksynę i dobrać odpowiedni sposób leczenia.
  • W przypadku podrażnienia skóry lub oczu sokiem mlecznym z rośliny delikatnie przemyj zaczerwienione miejsce pod strumieniem letniej wody.
  • Uważaj aby dziecko nie tarło rączkami oczu ani buzi, gdyż w ten sposób może tylko rozetrzeć drażniący sok na większej powierzchni.

Trucizny i nie tylko: rośliny doniczkowe niebezpieczne dla dzieci

Wiele dobrze znanych i często uprawianych roślin doniczkowych oraz ogrodowych mogą również stanowić potencjalne zagrożenie w przypadku ich zjedzenia – np. pomidor ma jadalne tylko dojrzałe owoce, a wszystkie jego zielone części (korzenie, łodyga, liście, owoce) są silnie trujące. Lista "niebezpiecznych" roślin może zrobić się naprawdę bardzo długa i nie zawsze groźne będą tutaj toksyny!

Zwróćcie uwagę także na ostre końce mieczowatych liści juki, aloesu, agawy czy ciernie kaktusów. Równie duże niebezpieczeństwo czyha na nasze pociechy ze strony szkodliwych chemikaliów (np. preparaty do czyszczenia toalet, odplamiacze) czy wrzątek w czajniku. Zachowajmy więc rozsądek i bądźmy ostrożni!

Jakie rośliny doniczkowe są trujące? Te gatunki możesz mieć w domu!

 

Trująca roślina doniczkowa - anturium, fot. Floradania.dk

Anturium (Anthurium)

Sok z rośliny podrażnia skórę, a gdy dostanie się do ust i oczu, powoduje silny obrzęk. Połknięty może powodować także zaburzenia rytmu serca.

Trująca roślina doniczkowa - bluszcz, fot. Floradania.dk

Bluszcz (Hedera)

Zawarte w roślinie saponiny podrażniają skórę i oczy, a po połknięciu mogą powodować biegunkę, drgawki, a nawet problemy z oddychaniem.

Trująca roślina doniczkowa - cyklamen, fot. Floradania.dk

Cyklamen (Cyclamen)

Zawarta w roślinie trująca cyklamina silnie podrażnia skórę, w razie połknięcia może powodować zaburzenia pracy układu nerwowego i oddechowego.

Trująca roślina doniczkowa - difenbachia, fot. Floradania.dk

Difenbachia (Dieffenbachia)

Zawiera rafidy – ostre jak igła kryształy szczawianu wapnia. Powodują one pieczenie i ból ust i gardła, a w skrajnych przypadkach nawet paraliż strun głosowych.

Trująca roślina doniczkowa - poinsecja, fot. Floradania.dk

Gwiazda betlejemska (Euphorbia)

Biały sok mleczny (wydobywający się z rośliny w miejscu uszkodzeń) działa podobnie jak u krotonu – powoduje podrażnienia skóry, wysypkę i swędzenie. Po spożyciu może powodować gwałtowną biegunkę, a w skrajnych przypadkach nawet podrażnienia nerek.

Trująca roślina doniczkowa - bieluń, fot. Floradania.dk

Bieluń (Datura)

Ma duże i piękne kwiaty, które podobnie jak wszystkie inne części rośliny są trujące. Powodują halucynacje, drgawki, zatrzymanie akcji serca i utrudnione oddychanie.

Trująca roślina doniczkowa - oleander, fot. Floradania.dk

Oleander (Oleander)

To piękna, ale niezwykle trująca roślina! Zjedzenie choćby małego kawałka może powodować silne zatrucie, zaburzenia widzenia, a nawet śmierć – wszystko za sprawą glikozydów nasercowych w dużym stężeniu. Tej rośliny koniecznie musisz się pozbyć, gdy masz dzieci.

Trująca roślina doniczkowa - kroton, fot. Floradania.dk

Kroton (Codiaeum)

Biały sok mleczny może powodować wysypkę i zaczerwienienia, powoduje też pieczenie i łzawienie oczu, a połknięty może powodować ostre bóle brzucha i nudności.

Trująca roślina doniczkowa - papryczka ozdobna, fot. Floradania.dk

Papryczka ozdobna (Capsicum annuum)

Trujące są części zielone rośliny (łodygi i liście). Kolorowe owoce – minipapryczki – nie, aczkolwiek mają bardzo pikantny smak. Zawarta w nich kapsaicyna może powodować bolesne podrażnienia ust, gardła oraz oczu.

Trująca roślina doniczkowa - psianka, fot. Floradania.dk

Psianka (Solanum)

Kolorowe kuleczki, wyglądające jak małe pomidory i wszystkie inne części rośliny, są trujące za sprawą toksycznego glikozydu – solaniny. Uważaj, aby dziecko ich nie zjadło.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: Flora Dania, zdjęcie tytułowe: NewAfrica / Depositphotos, Flower Council Holland, Funnyhowflowerdothat.co.uk

Dziecko Najlepsza Inwestycja 1-2015

Artykuł ukazał się w magazynie
Dziecko - Najlepsza Inwestycja 1/2015

 

Redakcja poleca
0 Biosept Active w sprayu, wyciąg z grejpfruta poprawiający odporność, na choroby – 750 ml
Biosept Active w sprayu, wyciąg z grejpfruta poprawiający odporność, na choroby – 750 ml
1 Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
2 Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
3 Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zapraszamy Cię także na zakupy do naszego sklepu internetowego.

Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wilczomlecz białounerwiony Euphorbia leuconeura

Polyscias Polyscias

Pilea peperomiowata / Pieniążek Pilea peperomioides

Jak urządzić ogród w nowym kolorze Pantone 2025 roku – Mocha Mousse?
Komentarze

Gość Dp
12-10-2020 00:15
Pierdy, pierdy zamiast do rzeczy! Słaby ten artykuł
Gość Es
13-09-2019 16:14
Witam a czy surfinia jest trująca?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści