Tarczniki i miseczniki: skuteczne sposoby zwalczania

Tarczniki i miseczniki: skuteczne sposoby zwalczania

Tarczniki i miseczniki to szkodniki, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i urody naszych roślin domowych. Choć są niewielkie, potrafią wyrządzić spore szkody. Zwalczanie tych intruzów może być wyzwaniem, ale istnieją skuteczne, domowe metody na pozbycie się ich. W artykule podpowiemy, jak rozpoznać obecność tarczników i miseczników oraz jakie działania podjąć, aby skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
135
Streszczenie artykułu
Tarczniki i miseczniki to szkodniki, które mogą stanowić duże zagrożenie dla roślin domowych. Są niewielkie, ale ich obecność łatwo zauważyć, gdyż powodują deformacje i przebarwienia liści. Warto znać domowe sposoby na ich zwalczanie, aby chronić swoje rośliny. Pierwszym krokiem jest zawsze dokładna obserwacja rośliny, której stan może wskazywać na obecność szkodników. Tarczniki i miseczniki są niewielkie, ale ich obecność łatwo zauważyć, gdyż powodują deformacje i przebarwienia liści. Są to szkodniki ssące, które żywią się sokiem roślin. W celu zwalczania tych szkodników, można stosować preparaty chemiczne, ale istnieją również naturalne metody. Wśród nich najbardziej skuteczne są: mycie rośliny wodą z dodatkiem płynu do naczyń, przemywanie liści spirytusem, czy też zastosowanie wywaru z czosnku, cebuli lub papryki. Dla zapobiegania pojawieniu się tarczników i miseczników warto regularnie kontrolować stan roślin, a także zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu, w tym odpowiednią wilgotność powietrza i podłoża. Przy zastosowaniu tych metod, można skutecznie chronić swoje rośliny domowe przed szkodliwym działaniem tarczników i miseczników.
Spis treści
Co o tarcznikach i misecznikach warto wiedzieć? Dlaczego tarczniki i miseczniki są tak trudne do zwalczenia? Jak i czym zwalczać tarczniki i miseczniki? Zobacz skuteczne preparaty! Jakie domowe sposoby działają na tarczniki i miseczniki?

Tarczniki i miseczniki – groźne szkodniki roślin domowych. Co lubią?

Tarczniki i miseczniki żerują na popularnych roślinach doniczkowych – najczęściej można je spotkać m.in. na fikusach, jukach, dracenach, filodendronach, cytrusach i palmach.

Owady lubią wysokie temperatury i niską wilgotność powietrza. Optymalne dla nich warunki to mocno ogrzewane zimą mieszkania. Z reguły występują na młodych pędach lub spodniej części blaszki liściowej. Wysysają sok z roślin powodując ich osłabienie, stopniowe więdnięcie lub deformacje. W czasie żerowania (szczególnie dotyczy to miseczników) pozostawiają wydzieliny, które mogą prowadzić do infekcji patogenami powodującymi choroby.

Polecamy: Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji

Jak wyglądają? Szukaj "miseczek" – tarczek, które zapewniają ochronę

Szkodniki należą do nadrodziny czerwców. Zwykle mają 3-5mm długości. Charakteryzuje je specyficzna, spłaszczona budowa ciała.

  • Posiadają tarczki – twarde, brązowe pokrywy, zapewniające ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Owady są bardzo podobne do siebie – różnice ciężko dostrzec gołym okiem.
  • Tarczki u miseczników są integralną częścią ciała (u tarczników można je oddzielić od ciała).
  • Ze względu na taką budowę, organizmy są dość odporne na środki ochrony roślin.

Tarczowniki na pędach i liściach rośliny doniczkowej
Fot. Diaspididae Alhmodeus/Wikimedia Commons ↓
Tarczniki na roślinie nie rzucają się w oczy – są drobne i dopiero przy większym nasileniu dobrze zauważalne.
Grupa tarczowników na pędzie
Fot. Gilles San Martin/Flickr ↓
Grupa tarczników na pędach rośliny.
Zbliżenie tarczki tarczownika
Fot. Jacopo Werther/Wikimedia Commons ↓
Zbliżenie pojedynczego tarcznika na roślinie.
Promocje
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 10 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 10 ml
P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 50 g
P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 50 g
Nawóz z Pokrzywy 250 ml – Organiczny Płynny – Sumin
Nawóz z Pokrzywy 250 ml – Organiczny Płynny – Sumin
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target

Polecamy: Od 1 do 10 stycznia 2025 r. otrzymasz rabat 10 zł na zakupy za minimum 100 zł w naszym sklepie. Wystarczy, że wpiszesz kod: NOWYROK podczas finalizacji zamówienia.

Zwalczanie chemiczne tarczników i miseczników

Zwalczanie chemiczne tarczników i miseczników jest niezastąpione w ochronie roślin przed tarcznikami i misecznikami, ponieważ naturalne środki często bywają zbyt słabe. Preparaty te można podzielić na kontaktowe – działają bezpośrednio w kontakcie z owadem, lub systemiczne – przenikając do wnętrza roślin, chronią je od środka, co jest szczególnie ważne w przypadku tarczników i miseczników ukrywających się pod osłoną woskową.

Regularne monitorowanie i stosowanie chemii zgodnie z zaleceniami producenta minimalizuje ryzyko szkód i zapewnia zdrowy rozwój roślin.

Domowe sposoby ochrony roślin przed tarcznikami i misecznikami

Jeśli chodzi o domowe sposoby na szkodniki okazuje się, że tarczniki najefektywniej usuwać ręcznie. Owada można oderwać od liścia lub pędu patykiem, wykałaczką, a nawet paznokciem. Zabieg oczyszczania roślin należy przeprowadzić kilkukrotnie, w odstępach 1-2 tygodniowych.

Dodatkowo rośliny można opryskać np. domowymi preparatami z czosnku lub pokrzywy. Jednak trzeba pamiętać, że to działanie profilaktyczne i w przypadku żerowania owadów rzadko jest skuteczne. Ekologiczne preparaty należy traktować jako środki dodatkowe w planie walki z tarcznikami i misecznikami.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Schildläuse an Zitruspflanze/4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcia w tekście: Scale insect Jacopo Werther/CC BY 2.0/Wikimedia CommonsGilles San Martin Flickr/CC BY-SA 2.0Diaspididae_Alhmodeus/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Co to są tarczniki i miseczniki oraz dlaczego są groźne?

    Tarczniki i miseczniki to szkodniki, które osłabiają rośliny domowe, wysysając z nich soki, co w następstwie może prowadzić do kolejnych chorób i infekcji patogenami.
  • Na jakich roślinach najczęściej żerują tarczniki i miseczniki?

    Szkodniki te najczęściej występują na fikusach, jukach, dracenach, filodendronach, cytrusach i palmach, zwłaszcza w ciepłych i suchych warunkach.
  • Jakie warunki sprzyjają rozwojowi tarczników i miseczników?

    Preferują one wysokie temperatury i niską wilgotność, co czyni ogrzewane zimą mieszkania idealnym środowiskiem dla ich rozwoju.
  • Dlaczego tarczniki i miseczniki są trudne do zwalczenia?

    Posiadają ochronne tarczki, które utrudniają działanie środków ochrony roślin, a ich spłaszczona budowa dodatkowo zwiększa odporność na chemikalia.
  • Jakie są skuteczne metody chemicznego zwalczania tarczników i miseczników?

    Stosowanie preparatów kontaktowych i systemicznych, które działają bezpośrednio na owady lub przenikają do wnętrza roślin, zapewnia skuteczną ochronę.
  • Jakie domowe sposoby można zastosować do ochrony roślin przed tarcznikami i misecznikami?

    Ręczne usuwanie owadów oraz opryskiwanie roślin ekologicznymi preparatami z czosnku, cebuli lub pokrzywy może być pomocne, choć często mniej skuteczne niż chemiczne metody.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Gość Jolanta
05-11-2020 17:25
Witajcie kochani. Ja mam miseczniki na 2 m drzewkach liść laurowy....od marca...walczę z nimi od sposobów domowych, ekologicznie a później chemią co tydzień. Używałam ręcznie.spokoj względny był lipiec sierpień. Obecnie obawiam się wstawić je do domu ,żeby nie przeniosły ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści