Tarczniki i miseczniki – groźne szkodniki roślin domowych. Co lubią?
Tarczniki i miseczniki żerują na popularnych roślinach doniczkowych – najczęściej można je spotkać m.in. na fikusach, jukach, dracenach, filodendronach, cytrusach i palmach.
Owady lubią wysokie temperatury i niską wilgotność powietrza. Optymalne dla nich warunki to mocno ogrzewane zimą mieszkania. Z reguły występują na młodych pędach lub spodniej części blaszki liściowej. Wysysają sok z roślin powodując ich osłabienie, stopniowe więdnięcie lub deformacje. W czasie żerowania (szczególnie dotyczy to miseczników) pozostawiają wydzieliny, które mogą prowadzić do infekcji patogenami powodującymi choroby.
● Polecamy: Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Jak wyglądają? Szukaj "miseczek" – tarczek, które zapewniają ochronę
Szkodniki należą do nadrodziny czerwców. Zwykle mają 3-5mm długości. Charakteryzuje je specyficzna, spłaszczona budowa ciała.
- Posiadają tarczki – twarde, brązowe pokrywy, zapewniające ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
- Owady są bardzo podobne do siebie – różnice ciężko dostrzec gołym okiem.
- Tarczki u miseczników są integralną częścią ciała (u tarczników można je oddzielić od ciała).
- Ze względu na taką budowę, organizmy są dość odporne na środki ochrony roślin.
Zwalczanie chemiczne tarczników i miseczników
Zwalczanie chemiczne tarczników i miseczników jest niezastąpione w ochronie roślin przed tarcznikami i misecznikami, ponieważ naturalne środki często bywają zbyt słabe. Preparaty te można podzielić na kontaktowe – działają bezpośrednio w kontakcie z owadem, lub systemiczne – przenikając do wnętrza roślin, chronią je od środka, co jest szczególnie ważne w przypadku tarczników i miseczników ukrywających się pod osłoną woskową.
Regularne monitorowanie i stosowanie chemii zgodnie z zaleceniami producenta minimalizuje ryzyko szkód i zapewnia zdrowy rozwój roślin.
Domowe sposoby ochrony roślin przed tarcznikami i misecznikami
Jeśli chodzi o domowe sposoby na szkodniki okazuje się, że tarczniki najefektywniej usuwać ręcznie. Owada można oderwać od liścia lub pędu patykiem, wykałaczką, a nawet paznokciem. Zabieg oczyszczania roślin należy przeprowadzić kilkukrotnie, w odstępach 1-2 tygodniowych.
Dodatkowo rośliny można opryskać np. domowymi preparatami z czosnku lub pokrzywy. Jednak trzeba pamiętać, że to działanie profilaktyczne i w przypadku żerowania owadów rzadko jest skuteczne. Ekologiczne preparaty należy traktować jako środki dodatkowe w planie walki z tarcznikami i misecznikami.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Schildläuse an Zitruspflanze/4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcia w tekście: Scale insect Jacopo Werther/CC BY 2.0/Wikimedia Commons, Gilles San Martin Flickr/CC BY-SA 2.0, Diaspididae_Alhmodeus/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons