Rośliny ogrodowe o ozdobnych pędach i korze | Lista gatunków

Rośliny ogrodowe o ozdobnych pędach i korze

Krzewy i drzewa o ozdobnych pędach i korze to niebanalne ozdoby ogrodu, obok których trudno przejść obojętnie. Pełnia ich dekoracyjności przypada w najmniej barwnym okresie roku – w miesiącach zimowych, kiedy ogród jest mało atrakcyjny. Warto wykorzystać je w naszych ogrodach, aby przedłużyć ich dekoracyjność na cały rok.

Posłuchaj
00:00
32
Spis treści
Które rośliny ogrodowe mają ozdobne pędy i korę? Rośliny, które mają poskręcane gałęzie Rośliny, które mają kolorową korę Rośliny, które mają postrzępioną korę

Które rośliny ogrodowe mają ozdobne pędy i korę?

Grupa roślin, które zalicza się do ozdobnych z kory lub pędów, to najczęściej drzewa lub krzewy. Niskie gatunki z powodzeniem wykorzystuje się do tworzenia luźnych żywopłotów. Chociaż zimą nie tworzą szczelnej ściany, z ich pomocą można uzyskać niesztampowy efekt kolorystyczny. To tego celu najczęściej wykorzystuje się krzewiaste derenie.

Natomiast gatunki o łuszczącej się korze lub powykręcanych pędach lepiej wyglądają jako wyeksponowane solitery. Oczywiście można uprawiać je także w grupach, jednak nadmierne zagęszczenie może zniwelować pożądany efekt. To cenne okazy dendrologiczne – które nadają ogrodowi uroku i większej oryginalności. Które gatunki warto uprawiać w ogrodzie?

Rośliny o dekoracyjnych pędach: Poskręcane gałęzie


Wierzba mandżurska (Salix matsudana) 'Tortuosa'

Wierzba mandzurska
Fot. Dariusz Bargiel/Freeimages

To krzew lub małe drzewo, często wytwarzające kilka pni. Osiąga 4-8 m wysokości. Zarówno liście jak i pędy są spiralnie poskręcane.

Zastosowanie: To oryginalna dekoracja ogrodu, często sadzona jako soliter. W szczególności dobrze prezentuje się w ogrodach orientalnych. Jej bezlistne pędy w wykorzystuje się we florystyce.

Dowiedz się więcej o wierzbach

 
Leszczyna pospolita (Corylus avellana) 'Contorta'

Leszczyna pospolita 'Contorta' Fot. Meneerke bloem/Wikimedia Commons ↓

To odmiana leszczyny o niezwykle mocno powykręcanych pędach, przypominających korkociągi. Wyrastają we wszystkich kierunkach. Jej liście są również poskręcane.

Zastosowanie: Leszczyna pełni w ogrodzie głównie dekoracyjną funkcję (chociaż jej owoce są jadalne). Dobrze wygląda jako soliter. Jej pędy wykorzystuje się we florystyce.

Dowiedz się więcej o uprawie leszczyny

Rośliny o dekoracyjnych pędach: Kolorowa kora


Klon pensylwański (Acer pensylvanicum

Klon Pensylwański
Fot. wlcutler/Flickr

To małe drzewo osiągające 10-12 m wysokości. Jest ozdobne zarówno z pokroju, klapowatych liści jak i pędów. Kora jest zielona z białymi pionowymi prążkami.

Zastosowanie: Klon dobrze rośnie na umiarkowanie wilgotnych podłożach. To dobra propozycja na soliter oraz ozdobę oczka wodnego.

Dowiedz się więcej o klonie pensylwańskim


Dereń biały (Cornus alba)

Dereń biały Fot. 65294/Pixabay

Krzew osiąga wysokość do 3 m. Posiada pokrój wzniesiony z lekko przewieszającym się pędami. Mają barwę intensywnie czerwoną lub fioletowoczerwone.

Zastosowanie: To atrakcyjna dekoracja w okresie zimowym. Dereń warto wykorzystać to tworzenia krzewiastych wielogatunkowych kompozycji, luźnych żywopłotów oraz wysokich rabat.

Dowiedz się więcej o dereniach

Rośliny o dekoracyjnych pędach: Postrzępiona kora


Klon strzępiastokory (Acer griseum)

Klon strzępiastokory
Fot. Ram-Man /Wikimedia Commons

To niskie drzewo osiągające 6-9 m wysokości. Wytwarza owalną, gęsto ugałęzioną koronę. Kora jest charakterystyczna: ma cynamonowobrązowy kolor, jest cienka, gładka, lśniąca i łuszczy się płatami.

Zastosowanie: Klon warto wykorzystywać jako ozdobny soliter. W szczególności dobrze prezentuje się w ogrodach orientalnych. Ojczyzną pochodzenia drzewa są Chiny.

Dowiedz się więcej o klonie strzępiastokorym


Stewarcja kameliowata (Stewartia pseudocamellia)

Stewarcja kameliowata
Fot. Ram-Man/Wikimedia Commons

To niskie drzewo osiągające do 6 m wysokości. Wytwarza nieregularną parasolowatą koronę. Jej kora jest szaro-czerwonawa. U starszych okazów obficie łuszczy się płatami. Stewarcja w polskich warunkach wymaga okrycia przed nadejściem zimy.

Zastosowanie: Nadaje się do małych ogrodów. Często jest sadzona jako soliter.

Dowiedz się więcej o stewarcji kameliowatej


Brzoza papierowa (Betula papyrifera)

Brzoza papierowa
Fot. Dhatier/Wikimedia Commons

To średniej wysokości drzewo dorastające do 15-20 m wysokości.Wytwarza luźną koronę i często jest wielopniowe. Kora początkowo ciemnobrązowa, później kredowobiała, różowawa, łuszcząca się cienkimi płatami. Indianie używali jej jako namiastki papieru

Zastosowanie: Jako soliter lub w grupie kilku okazów. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Dowiedz się więcej o brzozie papierowej

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia w tekście i tytułowe: Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0/Link, wlcutler/CC BY-SA 2.0/Flickr, Ram-Man/CC BY-SA 4.0/Link, Ram-Man/GFDL 1.2/Link

Poznaj więcej nietypowych roślin ogrodowych:
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Stewarcja kameliowata Stewartia pseudocamellia

Brzoza papierowa Betula papyrifera

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści