Rośliny iglaste do doniczek
W donicach na balkonie lub tarasie można uprawiać praktycznie wszystkie rośliny – byliny, zioła, warzywa, kwiaty jednoroczne, a także krzewy czy nawet drzewa. Wśród tych ostatnich wyjątkową popularnością cieszą się rośliny iglaste, ponieważ zachowują swój kształt i walory ozdobne przez cały rok.
Świat roślin iglastych jest bardzo bogaty i zróżnicowany: od kilkudziesięciu metrowych drzew do form miniaturowych krzewów nie przekraczających kilkudziesięciu cm. Są gatunki i odmiany bardzo szybko rosnące – idealne na żywopłoty lub jako solitery oraz bardzo wolno rosnące – przeznaczone na skalniaki i właśnie do donic.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Zalety doniczkowych roślin iglastych
- Donice z roślinami można dowolnie ustawiać, zmieniając ich miejsca nawet kilka razy w sezonie, przez co ogród, taras lub balkon staje się bardziej dynamiczny.
- W jednej donicy można stworzyć kompozycję składającą się z różnych roślin – gatunków iglastych, bylin, traw ozdobnych czy roślin jednorocznych.
Niskie krzewy iglaste można ustawić dosłownie wszędzie i koło każdych innych roślin. Doskonale wyglądają w prostych donicach. Na zdjęciu cyprysik (Chamaecyparis), a obok niego golteria rozesłana (Gaultheria procumbens). |
Rośliny iglaste w donicach doskonale wyglądają w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi. |
Polecane karłowe i płożące odmiany roślin iglastych do donic
- sosna czarna (Pinus nigra) odmiany 'Helga', 'Nana',
- sosna bośniacka (Pinus leucodermis) odmiana 'Schmidtii',
- sosna wejmutka (Pinus storbus) odmiana 'Nana',
- kosodrzewina (Pinus mugo) odmiana 'Gnom',
- żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiany kuliste - 'Danica', 'Globosa', 'Hoseri', odmiany stożkowe - 'Holmstrup', 'Smaragd', 'Spiralis',
- świerk biały (Picea glauca) odmiany kuliste - 'Alberta Globe', 'Echiniformis', odmiany stożkowe - 'Conica', 'Laurin',
- cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisiferaa) odmiany karłowe - 'Filifera Nana' (zielone łuski), 'Filifera Aurea Nana', 'Sungold' (żółte łuski),
- jałowiec płożący (Juniperus horizontalis), odmiany 'Douglasii', 'Glauca', 'Wiltonii'.
Wymagania doniczkowych roślin iglastych
W porównaniu z innymi roślinami ozdobnymi rośliny iglaste charakteryzują się małymi wymaganiami siedliskowymi.
Stanowisko
Większość gatunków do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk słonecznych lub w lekkim półcieniu. Jedynie cisy pospolite (Taxus baccata) i mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) mogą dobrze się rozwijać w głębokim półcieniu.
Zapotrzebowanie na wodę
Co do zapotrzebowania na wodę także nie mają zbyt dużych wymagań. Przy czym jałowce i sosny są bardzo odporne na suszę. Natomiast zbyt suchych i lekkich gleb nie tolerują: żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis), cyprysiki (Chamaecyparis), metasekwoje (Metasequoia).
Podłoże w donicy
Podłoże w doniczkach powinno być żyzne i przepuszczalne. Warto kupić specjalistyczne podłoże go iglaków - to specjalnie dobrana mieszanka silnie i słabo rozłożonego torfu wysokiego wzbogacona w niezbędne do rozwoju roślin składniki odżywcze zawierające ważne makro i mikroelementy oraz kory przekompostowanej, która zatrzymuje wilgoć, zwiększa stabilność i pojemność powietrzną. Na dno donicy wsypujemy warstwę drenażu o grubości 1 - 2 cm w doniczkach mniejszych i 5 - 10 cm w dużych. Drenaż mogą stanowić odłamki ceramicznych naczyń, kamyki lub keramzyt.
Sadzenie roślin iglastych do doniczek
- Przed posadzeniem krzewu lub drzewa należy zapoznać się z wymaganiami rośliny w stosunku do światła i gleby, a przede wszystkim poznać jego siłę wzrostu. Wszystkie informacje znajdują się na etykietach przyczepionych do rośliny, a także w naszym katalogu roślin.
- Do donic można sadzić tylko miniaturowe odmiany iglaków.
- Większość roślin jest uprawiana i sprzedawana w doniczkach, co powoduje, że rośliny iglaste można sadzić do donic od wczesnej wiosny aż do jesieni.
- Średnica doniczki, do której sadzimy roślinę powinna być większa od średnicy bryły korzeniowej.
- Roślinę należy posadzić na głębokość, na której rosła do tej pory lub 2 - 3 cm głębiej.
- Od razu po posadzeniu roślinę należy obficie podlać.
Pielęgnacja roślin iglastych w donicach
Opieka nad roślinami iglastymi w donicach nie jest ani skomplikowana ani nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Każdy "nowicjusz ogrodowy" jest w stanie sprostać ich wymaganiom.
Podlewanie
Podlewać należy dużymi porcjami wody, aby gleba nasiąkła na głębokość 20 - 30 cm, a nie tylko na wierzchniej warstwie podłoża. Nadmiar wody jest równie niebezpieczny jak susza, dlatego należy usuwać wodę z podstawki.
Nawożenie
Rośliny iglaste w donicach nie wymagają intensywnego nawożenia. Warto jednak stosować nawozy długo działające. Rośliny młode, w pierwszym roku po posadzeniu należy nawozić połową zalecanych dawek nawozów. W przypadku roślin posadzonych w okresie wczesnej wiosny nawożenie można rozpocząć minimum po 4-5 tygodniach od momentu sadzenia (w tym czasie rośliny się ukorzeniają). Jeżeli iglaki są sadzone w okresie lata to wtedy zaleca się zrezygnować z ich nawożenia w danym roku, zwłaszcza nawozami azotowymi i wieloskładnikowymi zawierającymi azot.
Cięcie
Zasadniczo nie ma rośliny iglastej, której nie można przycinać. Cięcie systematycznie stosuje się u form żywopłotowych i geometrycznych. Najlepiej przeprowadzać je wiosną, ale nie później niż do końca lipca. Cięcie też stosujemy w sytuacji, gdy roślina osiągnie zbyt duże rozmiary, wtedy przycinamy zbyt wyrośnięte pędy.
Przesadzanie
Rośliny należy przesadzać do większych donic co 4 - 5 lat, a gdy staną się zbyt duże można je posadzić w gruncie.
Zimowanie w donicach
Należy pamiętać, aby roślinę w donicy, a dokładniej jej system korzeniowy zabezpieczyć przed zimą, owijając donicę włókniną, zakopując ją w ziemi lub umieszczając w specjalnym pojemniku ze styropianowym ociepleniem ścian.
Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Colour Your Life, zdjęcia w tekście: Plant Publicity Holland, zdjęcia tytułowe: Alinamd / Dreamstime oraz Thejoyofplants.co.uk