Rośliny kwitnące na żółto i pomarańczowo od zawsze były mile widziane zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. "Słoneczne" kwiaty kojarzą się pozytywnie i wywołują uśmiech na twarzy. Co równie ważne – wiele gatunków kwitnących w tych kolorach nadaje się do uprawy na balkonie.
Które kwiaty balkonowe kwitną na żółto i pomarańczowo?
Żółte i pomarańczowe barwy rozweselają i napełniają pozytywną energią. Rośliny o takich kwiatach są więc niezbędne przy urządzaniu zielonych zakątków. Dobrze prezentują się łączone z roślinami kwitnącymi na niebiesko i czerwono. Oczywiście nie jest to żelazna zasada. Posiadając pewien zmysł estetyczny poniższe gatunki można komponować także z roślinami wytwarzającymi kwiaty o innych barwach, np. białej czy fioletowej.
Wygląd: Okazale kwitnący na żółto i żółto-brązowo. Kwiaty słonecznika (łac. Helianthus) mogą być pojedyncze lub pełne. Na balkon najlepiej wybierać okazy miniaturowe lub średnio-wysokie, nie przekraczające 100 cm wysokości. Okres kwitnienia: zwykle od lipca do października. Wymagania: Preferuje słoneczne, wolne od silnych wiatrów stanowiska. Optymalne podłoże jest żyzne i przepuszczalne. Słonecznik uprawiany na balkonie wymaga dużych pojemników. Uprawa: Nasiona warto wysiewać w marcu i kwietniu do pojemników znajdujących się w pomieszczeniu. Najlepiej siać po 2-3 nasiona blisko siebie a później przerzedzić wschody (słonecznik źle reaguje na przesadzanie). Młode rośliny można przenieść na balkon w drugiej połowy maja. Słoneczniki wymagają intensywnego nawożenia (np.: raz w tygodniu) i podlewania (nawet codziennie). Zastosowanie: uprawiane są często w pojemnikach wolnostojących jako okazałe ozdoby balkonów.
Fot. Neelix/Domena Publiczna
Pantofelnik, kalceolaria
Wygląd: Dostępne są okazy pantofelnika (łac. Calceolaria) o różnych kolorach kwiatów, ale te najbardziej charakterystyczne kwitną na żółto (z drobnymi, ciemnymi przebarwieniami). Pantofelnik osiąga wysokość 20-25 cm. Okres kwitnienia: zwykle od kwietnia do lipca. Wymagania: Lubi stanowiska jasne, niezbyt ciepłe, wolne od bezpośredniego nasłonecznienia i silnego wiatru. Podłoże powinno być przepuszczalne. Uprawa: Roślinę należy przechowywać w pomieszczeniu aż na zewnątrz skończą się przymrozki. Można kupić gotowe sadzonki lub uprawiać kanceolarię z nasion (wysiew latem w pomieszczeniu). Najważniejsze jest regularne podlewanie – nawet krótkie przesuszenie może doprowadzić do uschnięcia rośliny. Zastosowanie: wszechstronne – do skrzyń, zawieszonych na poręczach i parapetach. Doskonały gatunek do tworzenia barwnych kompozycji.
Wygląd: Można nabyć frezje (łac. Freesia) kwitnące w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Zwykle frezje osiągają ok. 30cm wysokości. Okres kwitnienia: Różnie – w zależności od terminu wysiewu nasion lub sadzenia bulw. Wymagania: Roślina lubi miejsca dobrze oświetlone, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Potrzebuje wysokich temperatur (poza okresem wytwarzania kwiatów). Gleba natomiast powinna być przepuszczalna, żyzna i zasobna w składniki pokarmowe. Uprawa: Nasiona najlepiej wysiewać wiosną do skrzyń znajdujących się w pomieszczeniach - wtedy zakwitnie późnym latem. Młode kiełki należy pikować. Sadzonki natomiast przenosi się na balkon pod koniec maja. Z uwagi na fakt że jest to roślina raczej trudna w uprawie, lepiej kupić okazy, które zaczynają już kwitnąć. Zastosowanie: Ozdoba balkonów wystawy wschodniej i zachodniej. Dobrze rośnie uprawiana przy ścianach (osłonięta).
Fot. antares11/Freeimages
Gazania
Wygląd: Kwiaty gazanii (łac. Gazania) mogą mieć najróżniejszą barwę i odcienie, najczęściej jednak można kupić okazy 2-3 kolorowe z żółtym lub pomarańczowym akcentem. Co ciekawe - w czasie pochmurnej pogody kwiaty zamykają się. Gazania osiąga wysokość 20-30 cm. Okres kwitnienia: od lipca do późnej jesieni. Wymagania: Lubi stanowiska słoneczne. Optymalne podłoże jest próchnicze. Uprawa: Gazania wytrzymuje niewielkie przymrozki. W maju sadzonki można przenieść na balkon. Potrzebuje obfitego podlewania (chociaż wytrzymuje krótkotrwałe susze) i nawożenia (najlepiej nawozami fosforowymi). Zastosowanie: Do sadzenia w ozdobnych misach lub skrzyniach. Nadaje się na balkony południowe.
Fot. Thegreenj/Wikimedia Commons
Bratek
Wygląd: Bratki (łac. Viola x wittrockiana) mogą być o kwiatach 2-3 kolorowych jak i jednolitych. W tym drugim przypadku dominują żółta i fioletowa barwa kwiatów. Bratek dorasta zwykle do 20 cm wysokości. Okres kwitnienia: Zwykle od maja do października. Wymagania: Stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Gleby piaszczyste, lekko kwaśne, ubogie. Uprawa: Roślina jest łatwa w uprawie i długo kwitnie, dlatego zdobyła popularność także jako ozdoba balkonów. Można ją rozmnażać przez wysiew nasion (w okresie przedwiosennym) lub podział dorosłych okazów. Z zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest regularnie podlewanie (umiarkowane) oraz usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Nie wymaga nawożenia. Zastosowanie: Do skrzyń na poręcze balkonowe i zewnętrzne parapety.
Fot. lance1/Freeimages
Gerbera
Wygląd: Na balkonie warto uprawiać jedynie formy miniaturowe gerbery (łac. Gerbera). Osiągają zwykle do 30 cm wysokości. Na rynku można dostać odmiany o różnej barwie kwiatów, w tym kwitnące na żółto i pomarańczowo. Okres kwitnienia: Zróżnicowany (przez cały rok). Wymagania: Preferuje miejsca dobrze oświetlone o dobrej wilgotności powietrza. Należy chronić ją przed mrozem. Optymalne podłoże jest próchnicze i przepuszczalne. Uprawa: Najczęściej kupuje się sadzonki w początkowej fazie kwitnienia. Najważniejsze w ich uprawie jest regularne, obfite podlewanie i nawożenie (nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. Gerberę warto również zraszać – unikając jednakże moczenia kwiatów. Zastosowanie: Uprawy najlepiej udają się na zadaszonych lub zamkniętych-oszklonych balkonach.
Fot. HOerwin56/Pixabay
Begonia stale kwitnąca
Wygląd: Begonia stale kwitnąca (łac. Begonia semperflorens) kwitnie na różowo, biało, żółto, pomarańczowo lub czerwono. Osiąga wysokość do 50 cm. Okres kwitnienia: Od lata od później jesieni. Wymagania: Gatunek ten jest tolerancyjny i stosunkowo łatwy w uprawie. Nie ma specjalnych wymagań względem podłoża. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i częściowo zacienionych. Należy jedynie uważać na przymrozki, które mogą zniszczyć roślinę. Uprawa: Begonię należy regularnie, nawet codziennie, podlewać. Nie lubi jednak długotrwałego zalewania wodą, np.: w czasie obfitych opadów. Podczas kwitnienia warto dokarmić ją nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. Zastosowanie: Głównie sadzona jest w skrzyniach mocowanych do poręczy balkonowych.
Fot. Domena Publiczna
Kalibrachoa
Wygląd: Kalibrachoa (łac. Calibrachoa) to drobniejszy "kuzyn" petunii osiąga zwykle 20-30 cm wysokości. Można kupić odmiany o kwiatach białych, żółtych, pomarańczowych, czerwonych, fioletowych lub wielobarwnych; Okres kwitnienia: Z reguły kwitnie od maja do listopada. Wymagania: Może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych jak i lekko zacienionych. Preferuje żyzne, zasobne podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Uprawa: Roślina jest łatwa w uprawie o ile zapewni jej się odpowiednio duży pojemnik z żyznym podłożem i regularnie podlewa. Kalibrachoe warto nawozić stosując nawozy zakwaszające; Zastosowanie: Do skrzyń i pojemników wiszących.