Top 8: rośliny balkonowe o białych kwiatach

rosliny balkonowe o bialych kwiatach

Biel od zawsze symbolizowała czystość, szczere zamiary i tak jest postrzegana do tej pory. Natomiast rośliny kwitnące na biało nadają ogrodowi świeżości i lekkości. Lista takich gatunków jest długa, wybraliśmy zatem jedne z najciekawszych propozycji na dekorację balkonu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
56
Spis treści
Jakie białe kwiaty wybrać na balkon? Agapant afrykański Petunia ogrodowa Ołownik uszkowaty Werbena ogrodowa Bakopa Gardenia jaśminowata Osteospermum, stokrotka afrykańska Frezja

Które kwiaty balkonowe kwitną na biało?

Zaletą białego koloru jest nie tylko świeżość, lekkość czy pozytywna symbolika. Jest to przede wszystkim barwa uniwersalna, którą można z powodzeniem łączyć z większością kolorów bez wizualnych "defektów".

Najefektywniej biel prezentuje się jednakże połączona z mocną czerwienią, błękitem lub granatem oraz różnymi odcieniami różu.

agapant_fot._Dominicus_Johannes_Bergsma_CC_BY-SA_Wkimedia_Commons Fot. Dominicus Johannes Bergsma CC BY-SA Wkimedia Commons

Agapant afrykański (Agapanthus africanus)

Wygląd: Agapant, znany także jako lilia afrykańska, to jedna z ciekawszych propozycji do dekoracji nowoczesnych balkonów. Roślina kwitnie na biało lub niebiesko. Zwykle osiąga wysokość ok. 60 cm.
Okres kwitnienia: Od lipca do września.
Wymagania: Roślina lubi słoneczne, ciepłe stanowiska i zasobne w składniki pokarmowe podłoże (optymalnie piaszczysto-próchnicze lub piaszczysto-gliniaste).
Uprawa: Agapant uprawia się na balkonie od wiosny do jesieni, gdyż jest wrażliwy na mrozy. Przed ich nadejściem należy więc przenieść donice do chłodnego pomieszczenia. Gatunek ten powinno się sadzić w dużych pojemnikach. Wymaga regularnego podlewania, jednak nie znosi długo utrzymujących się zastoin wody. Nawożenie (nawozami wieloskładnikowymi) warto wykonywać co 2-4 tygodnie od wiosny aż do okresu kwitnienia.
Zastosowanie: Dekoracja większych balkonów, sadzona w pojemnikach wolnostojących.

petunia_fot._Magnus_Manske_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons Fot. Magnus Manske CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida)

Wygląd: Petunie są dostępne w szerokiej palecie barw kwiatów (od białych po intensywnie czerwone i niebieskie. Osiągają wysokość 20-35 cm.
Okres kwitnienia: Od maja do listopada.
Wymagania: Roślinę najlepiej ustawiać w ciepłych, słonecznych miejscach. Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze i przepuszczalne.
Uprawa: Gatunek ten wymaga regularnego, często codziennego podlewania, gdyż źle znosi nawet krótkotrwałe susze. Nawożenie można wykonywać co 1-2 tygodnie, używając nawozów dla roślin o ozdobnych kwiatach. Warto również usuwać przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć okres kwitnienia.
Zastosowanie: Petunie efektywnie wyglądają uprawiane w różnokolorowych grupach. Warto sadzić je w wiszących pojemnikach lub skrzyniach umocowanych na poręczach balkonu.

olownik_fot._Forest_and_Kim_Starr_CC_BY_3.0_Wikimedia_Commons Fot. Forest and Kim Starr CC BY 3.0 Wikimedia Commons

Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata)

Wygląd: Ołownik to wieloletnie pnącze osiągające wysokość 1,5-3 m. Kwitnie na biało, niebiesko lub fioletowo.
Okres kwitnienia: Od czerwca do września.
Wymagania: Optymalne są stanowiska ciepłe, słoneczne, wolne od wiatru i opadów atmosferycznych. Roślina toleruje różne typy gleby, ale najlepiej rośnie w podłożu piaszczysto-próchniczym lub gliniasto-próchniczym.
Uprawa: Pnącze w Polsce nie przetrwa zimy, dlatego przed nadejściem mrozów należy przenieść je do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Ze względu na osiągane rozmiary, roślina wymaga raczej dużych pojemników. Należy ją regularnie podlewać i nawozić co 2-3 tygodnie. Przekwitłe kwiatostany zaleca się usuwać.
Zastosowanie: Niebagatelna dekoracja dużych balkonów.

werbena_ogrodowa_fot._Jwitos_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons Fot. Jwitos CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Werbena ogrodowa (Verbena x hybrida)

Wygląd: Dostępne są odmiany werben kwitnące na biało, różowo czerwono i fioletowo. Zwykle roślina osiąga osiąga wysokość 20-50 cm.
Okres kwitnienia: Najobficiej kwitnie od lipca do października.
Wymagania: Preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne. Optymalne podłoże jest żyzne i przepuszczalne.
Uprawa: Roślinę należy obficie podlewać (latem codziennie), jednak nie lubi zalewania bryły korzeniowej. Nawożenie można ograniczyć do minimum, szczególnie w przypadku sadzenia w żyznej, kupionej ziemi ogrodowej. Po przekwitnięciu werbenę warto lekko przyciąć, wtedy pobudzi się ją do ponownego kwitnienia.
Zastosowanie: Może rosnąć w wiszących pojemnikach i skrzyniach. Warto sadzić ją w różnobarwnych grupach lub komponować z innymi gatunkami roślin.

 

Bakopa_fot._Amanda_later_CC_Flickr Fot. Amanda Slater CC Flickr

Bakopa, sutera (Bacopa)

Wygląd: Na balkonie można uprawiać różne gatunki bakopy (sutery), warto jednak wybierać okazy o zwisających pędach. Zwykle roślina osiąga 30-50cm wysokości. Może kwitnąć na biało, niebiesko lub różowo.
Okres kwitnienia: Przez całe lato i początek jesieni.
Wymagania: Rośliny lubią stosunkowo słoneczne stanowiska, wolne jednakże od prażącego słońca. W cieniu będą wytwarzały mało kwiatów. Optymalne więc są balkony wschodnie i zachodnie. Bakopa lubi podłoże żyzne i przepuszczalne.
Uprawa: Najważniejszym zabiegiem jest podlewanie, bakopa nie znosi bowiem przesuszenia, nawet krótkotrwałego. Od wiosny do końca lata warto ją również zasilać nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach.
Zastosowanie: Do skrzyń i wiszących donic.

gardenia_jasminowa_fot._atiana_Gerus_CC_BY_2.0_Wikimedia_Commons Fot. atiana Gerus CC BY 2.0 Wikimedia Commons

Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides)

Wygląd: To niewielki krzew osiągający około 1 m wysokości. Charakteryzują go przepiękne, intensywnie pachnące kwiaty (podobne nieco do róży). Nie jest to jednak gatunek łatwy w uprawie i poleca się go raczej doświadczonym miłośnikom kwiatów.
Okres kwitnienia: Od maja do września.
Wymagania: Wymaga stanowisk jasnych o dużej ilości światła rozproszonego i wysokiej wilgotności powietrza. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne.
Uprawa: Roślinę należy sadzić w dużych pojemnikach z dobrym drenażem. Podlewanie należy wykonywać często, jednakże gatunek ten nie lubi zastoin wody w doniczce. Od wiosny do końca lata gardenię poleca się nawozić nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. Przed nadejściem mrozów należy przenieść ją do chłodnego, jasnego pomieszczenia.
Zastosowanie: W Polsce gardenia to jest rośliną pokojową, uprawianą na balkonie jedynie przez lato i początek jesieni.

osteospermum_fot._Vulkano_CC_BY-SA_3.0_Wikimeda_Commons Fot. Vulkano CC BY-SA 3.0 Wikimeda Commons

Osteospermum, stokrotka afrykańska (Osteospermum)

Wygląd: Roślina ze względu na dużą wytrzymałość jest polecana do uprawy pojemnikowej. W zależności od odmiany osiąga 25-50cm wysokości. Może kwitnąć na biało, kremowo, żółto, pomarańczowo, różowo i fioletowo.
Okres kwitnienia: od wiosny do późnej jesieni.
Wymagania: Osteospermum powinno rosnąć na słonecznych stanowiskach – w cieniu bowiem bardzo słabo kwitnie i zbyt często „zamyka” kwiaty. Jest to gatunek dość tolerancyjny względem podłoża – ważne jest jedynie, aby gleba była przepuszczalna.
Uprawa: Roślinie przy przesadzaniu warto zapewnić dobrą warstwę drenażową, aby ograniczyć ryzyko gnicia korzeni. Podlewanie powinno być wykonywanie regularnie, ale niezbyt obficie. Przekwitające kwiatostany warto usuwać, aby przedłużyć kwitnienie i rozkrzewić roślinę.
Zastosowanie: Do dekoracji słonecznych, południowych balkonów.

frezja_fot._Senet_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons Fot. Senet CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Frezja (Freesia)

Wygląd: Zwykle frezje osiągają ok. 30 cm wysokości, jednak ich wielkość zależy od gatunki i odmiany. Kolor kwiatów może być różnorodny: biały, żółty, pomarańczowy lub czerwony.
Okres kwitnienia: Kwitnienie jest zróżnicowane w zależności od terminu siewu lub sadzenia.
Wymagania: Roślina lubi miejsca zaciszne, jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Przez większość okresu wegetacyjnego wymaga wysokich temperatur (chłodniejsze warunki są wskazane w okresie wytwarzania kwiatów). Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne i zasobne w składniki pokarmowe.
Uprawa: Nasiona wysiewa się wiosną do skrzyń znajdujących się w pomieszczeniach. Młode kiełki należy pikować a najsilniejsze sadzonki przenosi się na balkon balkon pod koniec maja.
Zastosowanie: Ozdoba balkonów – szczególnie wystawy wschodniej i zachodniej.


Tekst: Michał Mazik


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Stokrotka pospolita Bellis perennis

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość Ewa
25-03-2023 12:07
Jeżeli gardenia to kamelia to trzeba zweryfikować opinie.Jeden rok zimowała na strychu .Tą zimę przetrwała bez problemu z lekkim okryciem w ziemi.Czeka czy zakwitnie.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści