Opis rośliny
Jest to niski krzew dorastającym do 50 cm wysokości i podobnej średnicy. Tworzy liczne, wzniesione i rozgałęzione pędy, dzielące się na jeszcze mniejsze i drobniejsze gałązki. Jego drobne, pierzaste liście osiągają długość około 3-4 cm, składają się zwykle z pięciu listków. Blaszki liściowe są zielone, delikatnie omszone, szczególnie na dolnej stronie. Krawędzie listków są podwinięte do dołu.
Pąki kwiatowe tuż przed rozwinięciem są lekko spłaszczone i jasnoróżowe. Pięciopłatkowe kwiaty osiągają średnicę około 3 cm, zaraz po rozwinięciu są wyraźnie różowe, w miarę kwitnienia bledną. Pręciki i słupki umieszczone w centrum kwiatu są żółte. Ich barwa ładnie komponuję się z kolorem płatków. Płatki są zaokrąglone i zachodzą na siebie.
Kwiaty pojawiają się już w końcu maja, jednak pełnia kwitnienia przypada mniej więcej na połowę czerwca i lipiec. Krzewy kwitną dłużej, aż do pierwszych przymrozków, ale już miej intensywnie. Kwiaty rozwijające się w drugiej połowie lata, gdy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze, mają intensywnie różową barwę. Owoce nie mają wartości dekoracyjnej.
Fot. Grzegorz Falkowski |
Wymagania i pielęgnacja
Pięciornik krzewiasty ‘Pink Beauty’ jest rośliną niewymagającą, w pełni odporną na mróz. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, przepuszczalnych. Wykazuje tolerancję względem odczynu podłoża, może być sadzony na glebach słabo zasadowych, jak i lekko kwaśnych. Preferuje stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. W cieniu krzewy rosną źle i słabo kwitną.
W deszczowe i mokre lata liście mogą być porażane przez mączniaki. Natomiast w lata gorące i suche na krzewach mogą pojawić się przędziorki powodujące żółknięcie i zasychanie liści. W przypadku wystąpienia mączniaka krzewy trzeba opryskać fungicydem zarejestrowanym do ochrony przed tą chorobą, a w przypadku przędziorków jednym z kilku dostępnych na rynku akarycydów.
Wiosną krzewy wymagają przycięcia. Należy usunąć zaschnięte zeszłoroczne kwiatostany i skrócić o około 1/3 wszystkie pędy. Silniejsze cięcie jest również możliwe, ale wówczas termin kwitnienia opóźni się o kilka do kilkunastu dni.
Fot. Agnieszka Żukowska (APZ) |
Gdzie posadzić?
Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe pięciornik jest polecany do niemal wszystkich rodzajów ogrodów, parków, a także do stosowania na terenach zieleni miejskiej. Rośliny można sadzić na rabatach, najlepiej w grupach po kilka, kilkanaście sztuk w formie niskich, swobodnie rosnących żywopłotów.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie główne: Ewa Łuczak (APZ) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |