Hortensja bukietowa 'Limelight'

Niezawodne kwitnienie, bujny wzrost i olbrzymie, wiechowate kwiatostany to cechy krzewów hortensji bukietowej. Wprowadzona do uprawy w 1990 roku holenderska odmiana 'Limelight' zasługuje na miano jednej z najładniejszych roślin pełni lata.

Posłuchaj
00:00
75
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) odmiana 'Limelight' dorasta do 2-3 m wysokości, tworzą długie, wyprostowane pędy pokryte zielonymi, z wierzchu lekko szorstkimi liśćmi. Na końcach pędów, w lipcu i sierpniu, pojawiają się duże kwiatostany w formie zwartych, stożkowatych wiech. Ich długości nierzadko przekracza 20-25 cm.

Kwiatostany hortensji bardzo często składają się z dwóch rodzajów kwiatów: płodnych, mniejszych, wykształcających nasiona oraz płonnych, pozbawionych słupków i pręcików ale za to dużo większych i niejednokrotnie bardzo atrakcyjnie wybarwionych. Wiechy odmiany 'Limelight' składają się wyłącznie z kwiatów bezpłodnych, a ich barwa zmienia się w trakcie kwitnienia.

Hydrangea paniculata Limelight fot. Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Na początku kwiaty są lekko seledynowe, później stają się zielonkawożółte, następnie kremowobiałe, a pod koniec lata delikatnie różowieją. W okresie kwitnienia krzewy wyglądają wręcz spektakularnie, przyciągając uwagę i zaciekawienie niezwykłej wielkości kwiatostanami.

Kwiaty nadają się do cięcia, wstawiania do wazonów oraz do zasuszania. Pozostają na krzewie jeszcze długo po jesiennym zrzuceniu liści. Niewątpliwą zaletą hortensji bukietowej jest to, że kwiaty zawiązują się na pędach jednorocznych, a więc nie są narażone na przemarzanie w okresie zimy.

Wymagania i uprawa

Do prawidłowego wzrostu potrzebuje niewiele, zadowala się glebą przeciętnie żyzną, umiarkowanie wilgotną, preferuje stanowiska słoneczne, ale równie dobrze rośnie w półcieniu. Nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki.

Roślina należy do hortensji najbardziej wytrzymałych na niskie temperatury i znosi mrozy nawet do -30° C. Ponadto toleruje zanieczyszczenie powietrza oraz gleby, dlatego nadaje się do sadzenia w warunkach miejskich.

Zabiegiem, który warto przeprowadzać wczesną wiosną, jest coroczne skracanie zeszłorocznych przyrostów, mniej więcej od jednej trzeciej do jednej drugiej ich długości. Cięcie stymuluje rozkrzewianie, sprzyja tworzeniu większych kwiatostanów i zapewnia utrzymanie zwartego pokroju krzewów.

Gdzie posadzić?

Hortensja bukietowa 'Limelight' doskonale nadaje się zarówno do sadzenia w ogrodach przydomowych jak i na terenach zieleni publicznej. Sprawdza się jako roślina do obsadzania ulic, skwerów oraz rond. W sprzedaży, oprócz tradycyjnych krzewów, dostępne są także egzemplarze prowadzone w formie małych drzewek, które najlepiej prezentują się sadzone w wyeksponowanych częściach ogrodu lub w pojemnikach ustawianych na tarasach czy dużych balkonach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Hortensja bukietowa LITTLE SPOOKY Hydrangea paniculata

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści