Opis rośliny
Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) 'Minima Glauca' należy do grupy bardzo starych odmian – została wyhodowana w 1863r! I od tej pory, czyli przez ponad 150 lat ciągle jest w uprawie. Co ciekawe w 1993 roku otrzymała prestiżowe wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticultural Society) – nagrodę AGM.
Odmiana ‘Minima Glauca’ tworzy początkowo prawie idealnie kuliste formy z czasem przybierające postać szerokostożkową. Krzewy rosną bardzo wolno, by w wieku 10 lat osiągnąć około 30-40 cm średnicy. Stare egzemplarze mogą dorastać nawet do 2 m wysokości. Pędy krótkie, lekko muszelkowate, gęste, wyprostowane, niebieskozielone. Roczne przyrosty nie przekraczają kilku centymetrów długości.
Fot. Ewa Owsianik-Łuczak (APZ) |
Wymagania i uprawa
Cyprysik Lawsona ‘Minima Glauca’ należy do roślin stosunkowo łatwych w uprawie. Rośliny należy sadzić na glebach średnio żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych.
Rośliny dobrze znoszą okresowe susze i nie wymagają nawadniania. Jest to odmiana rzadko atakowana przez szkodniki. Na miejscach o dużej wilgotności podłoża może być narażona na fytoftorozę, która niestety niszczy system korzeniowy roślin.
Odmiana ‘Minima Glauca’ należy do roślin o średniej mrozoodporności, dlatego w czasie ostrych, mroźnych zim może przemarzać - szczególnie w północno-wschodniej Polsce. Jak większość roślin iglastych pędy tego cyprysika wykazują dużą wrażliwość na psi mocz – a więc rośliny muszą być odizolowane od naszych czworonożnych pupili!
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Gdzie posadzić?
Odmiana ‘Minima Glauca’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i na skalniakach.
Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub złocistych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego (Juniperus communis) ‘Green Carpet’ lub płożącego (J. horizontalis) ‘Glacier’, a także niskich okrywowych bylin np. tojeści rozesłanej (Lysimachia nummularia) ‘Aurea’.
Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów. W tym wypadku należy zdecydowanie unikać nadmiernego podlewania roślin!
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Ewa Owsianik-Łuczak (APZ) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |