Co robić w sadzie wiosną?
Marzec w sadzie
Dokańczamy cięcie drzew owocowych, jeśli nie wykonaliśmy tego w lutym. Sadzimy młode drzewa owocowe - jabłonie, grusze, morele, brzoskwinie i orzech włoski. Sadzimy także krzewy owocowe - maliny, jeżyny, agrest i porzeczki. Nowo posadzone drzewa i krzewy owocowe można podciąć, nadając im odpowiedni kształt. Morele i brzoskwinie możemy przycinać na krótko przed kwitnieniem. W marcu kwitną morele i brzoskwinie, zaczynają także kwitnąć wczesne odmiany śliw.
Kwiecień w sadzie
Należy zakończyć sadzenie drzew owocowych. Rozpoczynamy cięcie brzoskwiń, na których można rozpoznać już różne rodzaje pąków. Rany po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą. Jeśli na wiśniach lub czereśniach pojawiają się wycieki gumy należy je usunąć, a miejsca pokryć preparatem gojącym. Przed kwitnieniem jabłoni opryskujemy drzewa preparatem przeciwko parchowi jabłoni. W razie pojawienia się szkodników stosujemy środki owadobójcze. W kwietniu kwitną późne odmiany wiśni, czereśni, śliw oraz wczesne odmiany jabłoni i gruszy.
Maj w sadzie
Glebę pod drzewami i krzewami owocowymi ściółkujemy skoszoną trawą. W czasie suszy podlewamy rośliny w sadzie - uważając, aby nie moczyć liści. Po kwitnieniu ponownie opryskujemy jabłonie przeciwko parchowi jabłoni. W razie pojawienia się szkodników stosujemy środki owadobójcze. Jeśli na brzoskwiniach jest za dużo zawiązków owoców, należy je przerzedzić. W maju kwitną późne odmiany jabłoni i gruszy.
fot. Richard Dudley SXC |
Co robić w sadzie latem?
Czerwiec w sadzie
Przerzedzamy zawiązki u jabłoni, pozostawiamy tylko największe. Rozpoczynają się zbiory truskawek. W razie potrzeby opryskujemy krzewy przeciwko szarej pleśni. Ponownie ściółkujemy glebę pod drzewami i krzewami owocowymi ściętą trawą. Podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami (w szczególności morele i brzoskwinie). Jeśli na drzewach jest za dużo zawiązków owoców, należy je przerzedzić. W razie pojawienia się szkodników stosujemy środki owadobójcze. Opryskiwanie należy zakończyć, co najmniej 10 dni przed zbiorami! W czasie suszy podlewamy rośliny w sadzie - uważając, aby nie moczyć liści. Na drzewach wiśni i czereśni warto powiesić urządzenia odstraszające ptaki lub przykryć drzewa siatką. W czerwcu rozpoczynają się zbiory wczesnych odmian wiśni i czereśni.
Lipiec w sadzie
Rozpoczynamy zbiory wiśni - owoce zrywamy bez szypułek. Przeprowadzamy letnie cięcie wszystkich drzew owocowych - wiśnie w przyszłym miesiącu. Porządkujemy grządki truskawek i usuwamy rośliny porażone przez choroby. Podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. Jeśli na drzewach jest za dużo zawiązków owoców, należy je przerzedzić. W razie pojawienia się szkodników stosujemy środki owadobójcze. Opryskiwanie należy zakończyć, co najmniej 10 dni przed zbiorami! W czasie suszy podlewamy rośliny w sadzie - uważając, aby nie moczyć liści. W lipcu rozpoczynają się zbiory wczesnych odmian moreli i brzoskwini oraz późnych odmian wiśni i czereśni.
Sierpień w sadzie
Rozpoczynamy zbiory wczesnych odmian jabłoni i gruszy. Wiśnie tniemy tuż po zbiorze owoców. Przycinamy także pędy porzeczek i agrestu oraz malin i jeżyn. Podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. W razie pojawienia się szkodników stosujemy środki owadobójcze. Opryskiwanie należy zakończyć, co najmniej 10 dni przed zbiorami! W czasie suszy podlewamy rośliny w sadzie - uważając, aby nie moczyć liści. Usuwamy liście i gałęzie zacieniające owoce - kiedy owoce dostaną więcej słońca, będą smaczniejsze! W sierpniu rozpoczynają się zbiory wczesnych odmian jabłoni i gruszy, a kończą zbiory późnych odmian moreli.
fot. Patrick Hajzler Freeimages |
Co robić w sadzie jesienią?
Wrzesień w sadzie
Opryskujemy jabłonie i grusze preparatami przeciwko chorobom przechowywanych owoców. Podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. Kupujemy drzewa i krzewy owocowe. W razie pojawienia się szkodników stosujemy środki owadobójcze. Opryskiwanie należy zakończyć, co najmniej 10 dni przed zbiorami! We wrześniu trwają zbiory jabłoni, gruszy i śliwy.
Październik w sadzie
Zbieramy późne odmiany jabłek i gruszek. Podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. Od połowy miesiąca sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Kończą się zbiory późnych odmian śliw.
Listopad w sadzie
Dopóki ziemia nie jest zmarznięta nadal sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Zabezpieczamy krzewy owocowe przed mrozem - słomą lub gałązkami świerkowymi, a drzewa owocowe zabezpieczamy opaskami na pniu przed zającami. Rozpoczynamy cięcie jabłoni i grusz oraz krzewów jagodowych (maliny, jeżyny). Zbieramy ściółkę leżącą pod drzewami i wyrzucamy ją na kompost. Zbieramy opadłe liście i gałęzie i wynosimy je na kompost, porażone przed szkodniki lub choroby bezwzględnie palimy!
Co robić w sadzie zimą?
Grudzień w sadzie
Prześwietlamy starsze drzewa owocowe, rany po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą. Nie tniemy drzew przy temperaturze niższej niż - 5ºC. Sprawdzamy czy drzewa i krzewy owocowe nie zostały uszkodzone przez zające. Bielimy pnie drzew owocowych. Zabieg ten ma na celu zapobieżenie pękaniu kory pod wpływem niskiej temperatury. Do bielenia stosujemy gotowe mleko wapienne, dostępne w centrach ogrodniczych.
Styczeń w sadzie
Przeprowadzamy prześwietlanie koron starych drzew owocowych. Usuwamy chore, suche lub zbyt gęsto rosnące gałęzie. Nie tniemy drzew przy temperaturze niższej niż - 5ºC. Przeglądamy przechowywane owoce i wyrzucamy te z objawami chorób. Bielimy pnie drzew owocowych. Zabieg ten ma na celu zapobieżenie pękaniu kory pod wpływem niskiej temperatury. Do bielenia stosujemy gotowe mleko wapienne, dostępne w centrach ogrodniczych. Sprawdzamy stan zimowych okryć i w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia.
Luty w sadzie
Kontynuujemy prześwietlanie koron starych drzew owocowych. W połowie lutego rozpoczynamy przycinanie krzewów agrestu i porzeczki (zabieg ten należy wykonać zanim pojawią się młode pąki), a pod koniec miesiąca przycinamy pędy winorośli. Rany po cięciu smarujemy maścią ogrodniczą. Przycinamy młode drzewa owocowe - wykonujemy cięcie prześwietlające. Wycinamy pędy pokładające się na siebie i zachodzące na siebie, wzajemnie się cieniujące. Zawsze wycinamy także wszystkie gałęzie z objawami chorób. Nie tniemy drzew przy temperaturze niższej niż - 5ºC. Rozsypujemy nawozy organiczne - kompost albo obornik lub nawozy mineralne. Karczujemy stare lub chore drzewa owocowe. Warto zapobiegawczo opryskać drzewa brzoskwiń i nektaryn przed kędzierzawością liści, a śliw przed torbielą śliw. W lutym kwitną już wczesne odmiany moreli - bardzo często ich kwiaty przemarzają. Jeśli drzewa rosną przy domu można zabezpieczyć je przed mrozem.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl